Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stále novější techniky

Seminář celoevropského charakteru "Napadení ATM" 

Setkáváme se s čím dál sofistikovanějšími nástroji a dovednostmi napadení bankomatů (ATM). Proto je důležité, aby se i naši kolegové nepřestávali vzdělávat. Na základě odborné a zdokonalovací činnosti policistů se kolegové zařazeni na útvarech služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky účastnili odborného semináře s příhodným názvem „Napadení ATM“. Seminář se uskutečnil také pod dohledem odborných gestorů spol. DIEBOLD Nixdorf Česká republika, a.s. (výhradní dodavatel ATM pro Evropu), Cech mechanických zámkových systémů ČR (dále jen CMZS) a HZS Pardubického kraje.

V tomto ohledu se jednalo o seminář celoevropského charakteru, který nebyl doposud policejními složkami nikde konán. Na základě zkušeností z uskutečněných odborných přednášek a praktických simulací jednotlivých druhů napadení ATM, je tento seminář hodnocen jako jednoznačný komplexní přínos v boji proti pachatelům této vzrůstající specifické majetkové trestné činnosti s možností dalšího využití a případného navazujícího vzdělávání v této oblasti.

Jak již bylo řečeno, jeho pořádání bylo mimo jiné reakcí na vzrůstající počty této specifické majetkové trestné činnosti, a to nejen na území České republiky, ale i dalších států Evropské unie. Z důvodu potřebnosti detekce rozdílných způsobů napadení a nových trendů překonávání ATM je důležité rozšiřovat znalosti takových forem a metod v rámci policejního vzdělávání.

Jedním z dalších důvodů konání tohoto semináře bylo rovněž poukázat na důležitost rozlišování detekce různých druhů napadení ATM ve vztahu k flexibilní reakci, způsobům a taktice prvosledově zasahujících policejních složek proti pachatelům této specifické trestné činnosti. Vzhledem k těmto skutečnostem byl tento seminář uskutečněn mimo jiné jako praktická ukázka různých druhů napadení s provedeným měřením různých sledovaných veličin a časových hodnot dle samotných specifických útoků.

pplk. Mgr. Jan Zigáček

kpt. Irena Pilařová
tisková mluvčí PP ČR
22. prosince 2022

vytisknout  e-mailem