Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Stal se obětí podvodu, nemá auto ani peníze

RAKOVNICKO – Buďte obezřetní při nákupech přes internet. 

Čím dál častěji se policisté setkávají s případy podvodného prodeje přes internetové obchody, bazary či sociální sítě. Buďte při nákupech obezřetní a nezasílejte peníze dopředu, aniž byste měli ověřené, že se jedná o důvěryhodný obchod či prodejce. Poškozeným, který se stal obětí podvodného jednání při nákupu přes internet, je 59letý muž z Rakovnicka. Přišel svou důvěřivostí o téměř 300 tisíc korun.

Rakovničtí kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, kterého se dopustil dosud nezjištěný pachatel tím, že na inzertním portálu jedné sociální sítě nabízel k prodeji obytné vozidlo Fiat Ducato za 10 tisíc euro. Zájemce, devětapadesátiletý muž, prodávajícího zkontaktoval a ten mu sdělil, že ve skutečnosti vůz prodává jeho švagr ze Španělska a obratem se mu ozve. Během chvíle byl kontaktován rádoby zástupcem prodávajícího s tím, že „obytňák“ je za deset tisíc eur a dopravné do České republiky je za 500 stejné měny. Aby vše vypadalo důvěryhodně, kupujícímu byly zaslány fotografie vozu včetně fotokopií technického průkazu. S koupí muž souhlasil a částku ve výši 10.500 eur, v přepočtu okolo 280 tisíc korun českých, zaslal na požadovaný účet. Poté poškozený obdržel email s informací, že jím zakoupený automobil je naložen a převáží se do České republiky. Tímto komunikace ze strany neznámého podvodníka skončila a od té doby je nekontaktní.

Pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětím svobody na jeden rok až pět let. Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět bohužel pouze v ojedinělých případech.

Policie ČR apeluje na občany, aby nereagovali na podobné inzeráty s nabídkou rádoby výhodné koupě za jakékoliv zboží a rozhodně neposílali předem finanční prostředky neznámým lidem. Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Několik rad při nákupu přes internet:

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
  • Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.
  • Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
22. září 2021

vytisknout  e-mailem