Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Srážka osobního vozidla a motorové koloběžky

TRUTNOVSKO - Řidič koloběžky předán do péče lékařů. 

Ve čtvrtek 13. května 2021 došlo krátce před půl jedenáctou dopoledne k dopravní nehodě v obci Vrchlabí. Podle prvotních informací zřejmě devětašedesátiletá řidička v osobním vozidle zn. Ford Fiesta při odbočování vlevo z hlavní silnice na vedlejší nedala přednost v jízdě protijedoucímu řidiči na motorové koloběžce. Došlo ke střetu a řidič koloběžky spadl na vozovku. Následně byl předán do péče lékařů. Dechová zkouška na alkohol byla u obou účastníků nehody negativní. Celkovou škodu policisté předběžně odhadli na 32 tisíc korun.

Veškeré okolnosti nehody jsou nadále v šetření trutnovských policistů.

S nadcházejícími letními měsíci se už většina z nás nemůže dočkat vyjížděk na kole či koloběžkách, je však potřeba být na sebe obzvláště opatrní, jelikož budeme patřit mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu.

1. Dbejte na dopravního prostředku a jeho výbavu

Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2. Snažte se vidět a být viděni

     Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám

     Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na Vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete

     Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví

     Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6. Komunikujte s okolím

     V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7. Jezdětepři pravém okraji a s rozestupy

     Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující - otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly

     Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolizi se zraněním nahlaste

     Pokud dojde ke kolizise zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.            

por. Mgr. Lucie Konečná
14.5.2021, 09:00hod

Odkazy do noveho okna

TU - nehoda

TU - nehoda 

Detailní náhled

TU - nehoda

TU - nehoda 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem