Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvodníci a senioři

PLZEŃSKÝ KRAJ - Doporučujeme starším občanům, aby do svých příbytků nevpouštěli cizí osoby. Podvodníci mají jediný cíl - odcizit Vám peníze. 

Policisté na teritoriu Plzeňského kraje přijali v uplynulých dnech několik oznámení, kdy podvodníci vnikli nebo byli vpuštěni do obydlích důchodců a někteří po jejich odchodu zjistili, že byli okradeni. Pachatelé se zaměřili na starší seniory, tzn. nad osmdesát let.  V pěti případech se jednalo o ženu a muže, kteří vystupovali jako pracovníci energetických společností.

Pod další legendou byla přijata oznámení, kdy pachatel telefonicky kontaktoval důchodce, vydával za jeho vnuka a chtěl vydat peníze.      

Pachatelé v obcích i městech využívají důvěřivosti seniorů.

                         

CO MOHOU UDĚLAT SENIOŘI PŘI SETKÁNÍ S PODVODNÍKEM?

Neumožnit přístup neznámým osobám do domů či bytů!!!

  • Neotvírejte nikdy vchodové dveře svého obydlí, dokud si nejste naprosto jisti, že občana znáte nebo návštěva byla předem oznámena.
  • Pokud Vás někdo oslovuje jménem, nemusí znamenat, že Vás zná. Příjmení  si  může  každý  přečíst  na vizitce u zvonků, na poštovní schránce nebo jej zjistí u sousedů.
  • Cizí osoba Vám může oznámit smyšlený důvod své návštěvy:  zranění Vašich příbuzných, vylákání finanční hotovosti, rozměnění peněz, nabídku výhodných nákupů tzv. podomní obchodníci.
  • Uvnitř obydlí neznámou osobu nenechávejte ani na chvíli bez dozoru.
  • V přítomnosti cizí osoby nikdy peníze neberte ze svých skrýší. Téměř vždy chtějí zjistit, kde máte uschovány finance a tyto Vám v nestřeženém okamžiku odcizit.
  • Doma nezanechávejte více peněz v hotovosti nebo si je uložte na několika místech.
  • V  případě,  že chcete vpustit do bytu či domu neznámou osobu, požádejte vždy o přítomnost další Vám známé osoby - příbuzné nebo sousedy. 
  • Každý  pracovník firmy  má  doklad  totožnosti a průkaz vysílající firmy. Před vpuštěním neznámé osoby do bydliště vždy požádejte o jejich předložení, protože údaje si můžete poznamenat i telefonicky ověřit, zda skutečně probíhá revize, kontrola či odečet plynu, elektrické energie nebo vody.
  • Služby související s odběrem plynu nebo elektrické energie  se neprovádí platbami v hotovosti. Když Vás někdo přesvědčuje, že vrací přeplatek a potřebuje rozměnit bankovku - jedná se o podvodníka!
  • O svém majetku nehovořte s cizími lidmi, hlavně o úsporách a jejich uložení.

Nepodlehněte zvýšenému nátlaku a manipulaci podvodníků!

Pokud jste se stali obětí podvodného jednání nebo Vám bylo jednání osob podezřelé, tak se neodkladně obraťte na nejbližší oddělení Policie ČR. Oznámení můžete učinit i telefonicky na tísňovou linku číslo 158.

nprap. Ladmanová Dana

4. května 2018 

vytisknout  e-mailem