Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Evropský den obětí trestných činů

KRAJ- I my jsme se ve Středních Čechách zapojili a uctili oběti trestných činů. 

(Ne)jsme (bez)mocní 2023
Policie České republiky a Probační a mediační služba si společně připomněli Evropský den obětí trestných činů, a to včera 22. února 2023 přesně ve 12:00, kdy minutou ticha a symbolickým rozblikáním majáků na služebních vozidlech, uctili oběti trestných činů. Nejinak tomu bylo i ve Středočeském kraji. Policisté všech územních odborů a obvodních oddělení policie ve Středočeském kraji úderem poledne rozsvítili majáky na služebních vozidlech a uctili voběti trestných činů. Světlo majáku totiž symbolizuje symbol pomoci.

Cílem Evropského dne obětí trestných činů je nejen připomenout Chartu práv obětí, která byla podepsána ve Velké Británii v roce 1990, ale zejména zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Právě podporu a pomocnou ruku obětem nabízí obě tyto složky po celém území republiky. Probační a mediační služba dlouhodobě spolupracuje s obětmi trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací.

V rámci letošního Evropského dne obětí trestných činů byl Probační a mediační službou a Policií ČR připraven doprovodný program v podobě několika setkání s veřejností po celé republice.

Setkání se v teritoriu Středočeského kraje uskutečnilo v prostorách Magistrátu města Kladna od 10 do 12 v Kladně, kde se sešli zástupci Probační a mediační služby, Policie ČR, Městské policie Kladno, Magistrátu města Kladna a neziskového sektoru u kulatého stolu při společné diskuzi k tomuto tématu.

„V rámci Evropského dne obětí trestných činů chceme připomenout možnost obrátit se na pracovníky našich středisek a poraden, kteří jsou připraveni kdykoli podat obětem trestných činů pomocnou ruku. Stále jde o nezanedbatelný počet osob, které potřebují oporu. Proto podporujeme spolupráci naší Služby jak s policejními interventy, tak s pracovníky dalších institucí, které obětem pomáhají. Budeme proto rádi, když se 22. února ve 12 hodin zastavíte na bezpečném místě a společně s námi jim vyjádříte úctu a když se zároveň připojíte k některé z dalších doprovodných akcí,“ říká ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek při této příležitosti uvádí: „Policie ČR je veřejností často chápána především jako represivní složka, neméně významnou úlohu však sehráváme i na poli prevence. Jednou z oblastí prevence, ve které je naše role nezastupitelná, je bezesporu práce s obětí trestného činu ve snaze o minimalizování dopadů sekundární viktimizace. Ačkoliv je výslech oběti jedním ze zásadních prostředků dokazování, plně si uvědomujeme dopady, které tento procesní úkon na oběť trestného činu může mít. Naším úkolem proto je, aby byl výslech veden co nejšetrněji, policistou k tomu vyškoleným, jehož chování a přístup k oběti sníží riziko sekundární viktimizace na minimum. Právě proto klademe v této oblasti velký důraz na tolik potřebné vzdělávání.“

„Oběti trestné činnosti patří k nejzranitelnějším členům společnosti. Proto jsem rád, že Evropský den obětí trestných činů toto důležité téma připomíná. V České republice existuje rozsáhlá síť profesionálů, na které se mohou dotyční obrátit, ať je to Probační a mediační služba, Policie ČR anebo neziskový sektor. Profesionální pomoc v těžké a krizové životní situaci je zcela zásadní. Mám radost také z toho, že zde dlouhodobě velmi dobře funguje jejich vzájemná spolupráce a nikoliv konkurence. Že záleží na pomoci konkrétním lidem ať už jste státní instituce, anebo nezisková organizace,“ říká ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

kpt. Mgr. Pavel Truxa
tiskový mluvčí
24. února 2023

Odkazy do noveho okna

Evropský den obětí TČ

Evropský den obětí TČ 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 2

Evropský den obětí TČ 2 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 3

Evropský den obětí TČ 3 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 4

Evropský den obětí TČ 4 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 5

Evropský den obětí TČ 5 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 6

Evropský den obětí TČ 6 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 7

Evropský den obětí TČ 7 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 8

Evropský den obětí TČ 8 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 9

Evropský den obětí TČ 9 

Detailní náhled

Evropský den obětí TČ 10

Evropský den obětí TČ 10 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem