Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Prevence pro seniory
BEROUNSKO – Dvouhodinová přednáška pro nejzranitelnější.
V pátek 20. října uspořádalo Město Hořovice ve spolupráci s Policií ČR, Územním odborem Beroun preventivní přednášku pro hořovické seniory. Několik desítek zájemců se sešlo v zasedací místnosti ve Středisku volného času v Domečku Hořovice, kde na ně čekala dvouhodinová přednáška zaměřená na bezpečnost v dopravě a osobní bezpečí. Senioři se rovněž seznámili s aktuálními hrozbami v kyberprostoru a dále s možnostmi, kam se v případě potřeby obrátit pro pomoc.
Policejní preventistka přednášku započala statistikami tak, aby posluchači získali přehled o kriminalitě na okrese Beroun. Seznámila je rovněž s nejčastějšími druhy protiprávních jednání, které jsou páchány nejen na seniorech. Přednáška pokračovala představením různých legend, které pachatelé využívají při podvodech na seniorech. Posluchači měli v rámci prezentace možnost vyslechnout si skutečný telefonát podvodníka vydávající se za vnuka své oběti.
Přednáška se plynule přesunula do oblasti internetu. Na dotaz preventistky, kdo z posluchačů aktivně využívá internet, zvedlo ruce nemálo účastníků. Je tak důležité je seznamovat s hrozbami, se kterými se mohou v kyberprostoru setkat.
V závěru setkání obdrželi účastníci drobné dárky v podobě křížovek pro seniory, propisky a preventivních letáků.
Mezi nejdůležitější informace z oblasti kyberprostoru patří:
-
Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
-
Veškeré informace o napadení účtu atp. si před tím, než provedete nenávratný krok, ověřte u své banky. Buďte ostražití!
-
Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
-
Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
-
Nikdy nikomu nedůvěryhodnému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
-
Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
-
Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
-
Aktualizujte software, antivirový program, firewall.
-
Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.) a neprodleně kontaktujte Policii ČR na lince 158 i bankovní instituci, případně se pokuste probíhající hovor zaznamenat.
nprap. Simona Vacherlohnová
preventistka PČR ÚO Beroun
30. října 2023