Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Právní odpovědnost dětí

NOVOJIČÍNSKO - Znají svá práva i povinnosti 

Nejen znalost svých práv, ale také povinností a případné tresty za své jednání vštěpovali novojičínští policisté do mysli dětí ve věku blízkém 15 let v průběhu školního roku 2014/2015. Adresně cíleným projektem s názvem „Právní odpovědnost dětí“ prošlo téměř 600 žáků z okresu Nového Jičína.
 
Ve společném projektu s oddělením sociálně právní ochrany dětí v Novém Jičíně získávali žáci informace z oblasti svých práv a povinností. Seznámili se s protiprávním jednáním v přestupkové i trestní rovině. Dozvěděly se, co je čeká, když poruší zákony, jaké tresty nastanou, co mohou čekat od policistů, OSPODu i soudu a jak si mohou zkomplikovat život sobě i svým rodičům.
 
Samotné školy se měly možnost do projektu přihlásit na základě adresné nabídky ze strany policie - skupiny tisku a prevence. Semináři prošli žáci Mendelovy Střední školy, ZŠ Jubilení, Komenského, Gymnázia a SOŠ a dalších škol. Zájem projevily také školy z Šenova u Nového Jičína, Jistebníku, Frenštátu pod Radhoštěm, Kunína i Starého Jičína. Na řadu dalších se ani nedostalo.
 
Zpětné reakce při jednotlivých seminářích byly vesměs pozitivní. Dotazy ze strany dětí byly různé a věku odpovídající od spáchání krádeží, šikany ve školách i mimo ně, ale také k užívání alkoholu, drog či sexu. Impulzem pro další semináře v dalším školním roce jsou i písemné reakce a zhodnocení přínosu získaných informací pro žáky samotné. „… v první části přednášky jsme se dozvěděli od kolika let jsme za sebe zodpovědní, jak se můžeme dopustit přestupku či trestného činu a s názornou ukázkou jak se rozlišují se svou závažností…jakým způsobem můžeme být potrestáni, jakou cestou se můžeme dostat do výchovného ústavu nebo co se stane, když budeme mít problémy s alkoholem či návykovými látkami…“, „ … probírali jsme zejména teoretickou část, abychom v průběhu vše správně pochopili a bylo nám to jasné…“,“ …nejen, že jsme přednáškou zameškali naše tak oblíbené ranní hodiny, ale bylo to pro nás i naučné a zajímavé …“, „… dali nám prostor k našim dotazům, na které nám odpovídali… rozšířili naše znalosti v této oblasti…“, …“ jejich prezentace a výklad byl proveden velmi srozumitelně, určitě bychom mohli takové besedy pořádat častěji, atmosféra byla velmi příjemná a celá třída si odnesla nové a nebo oprášila již známé informace.“
 
Na samotném projektu spolupracovali policisté pprap. Mgr. Tomáš Zbranek, pprap. Bc. Petr Směták, obvodního oddělení Nový Jičín, por. Mgr. Petr Gřes skupiny tisku a prevence a paní Miloslava Scholze Dis., z oddělení sociálně právní ochrany dětí Nový Jičín.
 
Tisková zpráva ze dne 28.5.2015
por. Mgr. Petr Gřes
komisař / skupina tisku a prevence / Nový Jičín

vytisknout  e-mailem