Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Rady seniorům

Strakonice - Buďte obezřetní, zvláště v předvánočním období. 

Včerejšího dne 4. prosince 2018 proběhla v Blatné ve spolupráci s Městem Blatná a Městskou policií Blatná beseda pro seniory, jejíž obsahem byly informace o trestné činnosti páchané na seniorech, konkrétní případy podvedených a okradených důchodců, ale také rady a doporučení, jak se zachovat, aby se člověk nestal terčem zájmu kapsářů, zlodějů, podvodníků a násilníků. Přítomným policisté také připomněli bezpečnost na silnici při přecházení vozovky, pravidla pro chodce i cyklisty.

Setkání se strážci zákona každoročně využívá přibližně 40 zájemců. Také letos se akce zúčastnilo celkem 35 místních občanů.

Policie, zvláště v předvánočním období, varuje prostřednictvím preventivních besed a článků před vychytralými podvodníky, kteří pod smyšlenými legendami okrádají především starší důvěřivé lidi. Své oběti si tipují různými způsoby – venku na ulici, u lékaře, na zastávce, v marketu. Oslovují je jmény, která získají například na zvoncích, u sousedů, v telefonních seznamech, kde spoléhají na pevné linky, které ještě využívají starší občané. A co víc, okradení jim sami informace o jménech svých příbuzných, o svých poměrech, sdělí v rozhovoru s nimi, aniž by si to uvědomili.

Podvodníci si vymýšlejí různé legendy, například výhru v soutěži, dopravní nehodu příbuzného, na příbuzného si mnohdy sami hrají či vystupují jako zaměstnanci různých společností. Mohou nabízet levné, ale nekvalitní zboží a přimět osoby k manipulaci se svými penězi. Proto je velmi důležité si veškeré informace ověřit, cizím lidem nedůvěřovat, nedat na první dojem a při komunikaci s  cizími lidmi být velmi obezřetní. A to i v případě, že nás osloví jménem, chovají se velmi příjemně a zdvořile, či vystupují jako dobří známí či příbuzní.

Případ okradené seniorky v tomto roce řešili na Strakonicku blatenští policisté. V jedné obci na Blatensku 78letou ženu kontaktoval koncem listopadu telefonicky na pevnou linku pachatel, který se vydával za jejího vnuka. Po babičce požadoval částku 400 tisíc korun na koupi nemovitosti v Praze s tím, že se jedná o překvapení. Seniorku nakonec přesvědčil a ta peníze (přesnou částku z taktických důvodů neuvádíme) předala neznámému muži, kterého poslal za babičkou k jejímu domu údajný „vnuk“. Komplic ještě předstíral před seniorkou volání s vnukem. Když po několika hodinách seniorka zavolala svému vnukovi, aby si informace ověřila, bylo už pozdě.

Policisté zdůrazňují, aby si senioři nepouštěli cizí lidi do bytu, nepředávali jim žádnou finanční hotovost, nemanipulovali s penězi (rozměnění či směnění peněz), nekupovali žádné zboží a nepodepisovali žádné smlouvy mezi dveřmi. Vždy si předem vše ověřili, zavolali příbuzným.  Pokud se setkají s lidmi, kteří po nich neodbytně požadují finanční hotovost, raději hned volali na policejní bezplatnou linku 158. Policisté předané informace prověří a totožnost osob včetně  jejich výskytu zanesou do policejní databáze. V momentě, že tito podvodníci někde neuspějí, rozhodně se nevzdávají a své „štěstí“ zkouší jinde. Proto informace o jejich pohybu jsou pro policisty důležitým poznatkem pro další činnost v rámci České republiky.

por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz

5. prosince 2018

Odkazy do noveho okna

senioři foto 2018

senioři foto 2018 

Detailní náhled

Blatná 2018 senioři

Blatná 2018 senioři 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem