Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Prázdné byty lákají zloděje

Jižní Čechy - Od počátku letošního roku evidují jihočeští kriminalisté přes 40 případů, kdy došlo k vykradení bytu. (Hlasová schránka 974 221 116) 

Doba letních prázdnin a dovolených je bohužel přímo ideálním obdobím pro zloděje. Byty a domky zejí prázdnotou, protože rodiny odjíždějí na zaslouženou dovolenou, a tak mají ti, kteří si neváží klidného života a majetku ostatních, dobré podmínky pro svoji nezákonnou činnost.
Bohužel někdy občané svým jednáním do svého bytu či domku zloděje doslova zvou. Tak například dlouhodobě zatažená okna jsou pro zloděje přímo signálem. Dalším upozorněním, že je byt prázdný, může být i přeplněná schránka na dopisy. Proto je ideální dohodnout se sousedem, aby občas v bytě vyvětral a vybíral dopisní schránku. Zároveň je vhodné nainstalovat v bytě časový spínač na světlo a tak navodit dojem, že byt není prázdný. Dále by lidé neměli po dobu své nepřítomnosti nechávat v bytě větší finanční hotovost, vkladní knížky, elektroniku, šperky, starožitnosti a věci vyšší hodnoty, které jsou pro zloděje snadnou kořistí. Ten kdo má draze vybavenou domácnost, měl by mít i odpovídající způsobem zajištěný svůj majetek např. bezpečnostní dveře, zámky nebo alarm. Čím více překážek zlodějům k překonání připravíte, tím více je můžete od jejich úmyslu odradit. Nesmírně důležitá je i všímavost sousedů. Pokud zaznamenají nezvyklý pohyb cizích osob v domě či bytě, měli by se okamžitě obrátit na policii. Zvyšuje se tím šance na objasnění případu a dopadení pachatele.
Například táborským kriminalistům se podařilo objasnit případ z konce loňského roku. Tehdy zloděj vnikl do jednoho táborského bytu ve třetím patře a z obývacího pokoje si odnesl notebook, digitální fotoaparát, mobilní telefon, DVD nosiče a přibral i prsten ze žlutého kovu. Svým jednáním způsobil poškozené majitelce škodu přes 13 tisíc korun. Intenzivní práce přivedla kriminalisty postupně až k pachateli. V těchto dnech zahájili trestní stíhání třiadvacetiletého mladíka z Plzeňska pro trestný čin krádeže.
Od počátku letošního roku evidují jihočeští kriminalisté přes 40 případů, kdy došlo k vykradení bytu. Vzniklá škoda vyšplhala na téměř 1 milión korun. Za stejné období loňského roku (leden – květen) zaznamenaly policejní statistiky bezmála 70 případů, kdy byt majitelů navštívil "nezvaný host".
V průběhu uplynulého prodlouženého víkendu zloděj využil nepřítomnosti dvaatřicetileté ženy. Násilím vnikl do jednoho českobudějovického bytu ve III. patře a odnesl si nejenom finanční hotovost, ale pozornost zaměřil i na šperky ze žlutého kovu. Poškozené majitelce tak vznikla celková škoda za bezmála 40 tisíc korun.
Dopadení pachatele komplikuje i ta skutečnost, že je krádež vloupáním nahlášena až několik dnů či týdnů po činu. Jak zkušenosti ukazují, majetkovou trestnou činnost často přijíždějí na jih Čech páchat skupiny pachatelů z jiných regionů.
            A ještě jedno důležité upozornění na závěr. Pokud se ze svých cest vrátíte do evidentně vykradeného bytu, neprodleně informujte Policii ČR. Zkuste ovládnout své pocity a nic neuklízejte, ničeho se nedotýkejte, s ničím nehýbejte a trpělivě vyčkejte příjezdu policejní hlídky.

komisař Jana Kameníková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje

vytisknout  e-mailem