Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Mladý muž je stíhán pro internetové podvody

Českokrumlovsko - Za nabízené zboží inkasoval peníze, ale nedodal ho. 

Po rozsáhlém prověřování všech skutečností zahájila v uplynulých dnech komisařka Oddělení hospodářské kriminality Policie ČR v Českém Krumlově trestní stíhání pětadvacetiletého muže z Děčínska. Obviněný měl prostřednictvím různých internetových portálů nabízet k prodeji převážně mobilní telefony Xiaomi a tablety. Zmíněnou elektroniku však nikdy nevlastnil. Zboží, za které vyinkasoval peníze předem, však zájemcům nikdy nedodal. Z vyšetřování vyplynulo, že v šesti případech sice přijaté prostředky po urgencích vrátil, přesto měl třem podvedeným způsobit škodu za více než 10 tisíc korun. Tyto peněžní prostředky měl použít pro vlastní potřebu.

Trestní stíhání proti obviněnému je vedeno na svobodě.

Tento případ není ojedinělý. Podobných případů žel stále přibývá a nejsou výhradně jen majetkového charakteru. Anonymní prostředí internetu dnes skýtá celou řadu příležitostí, jak někoho podvést a připravit jej o peníze, jak někomu vyhrožovat, vydírat ho, pomlouvat jej apod.

Při nákupu na internetu je naprosto nezbytné zjistit si co nejvíce informací o prodejci a pokud to podmínky dovolují zaplatit až při převzetí zboží. Je lepší volit variantu přímého odběru v některých z prodejen internetového obchodu, kde si můžete zboží v klidu prohlédnout a převzít.

Pokud se stanete obětí takového podvodníka, je třeba se neprodleně obrátit na policii. V takových případech je dobré doložit všechny dostupné důkazy, jako například emailovou korespondenci s prodejcem, print screen jeho stránek, kontakt na něj apod. Podstatně se tím zvyšuje naděje na jeho vypátrání.

por. Bc. Lenka Pokorná    ck.pis@pcr.cz

tisková mluvčí a preventistka

1. prosince 2021

vytisknout  e-mailem