Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Ujížděl, ale neujel

Hned několik policejních útvarů pronásledovalo řidiče v kradeném autě. Tomu teď hrozí až tři roky vězení. 

Přibližně v půl čtvrté odpoledne si policisté pohotovostní motorizované jednotky, společně s policisty pražské cizinecké policie v ulici Nádražní všimli auta, které takzvaně procházelo v databázi odcizených vozidel. Proto se policisté rozhodli vozidlo zastavit a zkontrolovat. Nicméně řidič Wolksvagenu byl proti a začal ujíždět.

Jeho jízda byla doslova zběsilá, ale hlavně bezohledná. Například ulicí Nádražní ujížděl až sto kilometrovou rychlostí. Při tom projížděl kolem nástupních ostrůvků MHD plných lidí.

Stejným způsobem se ale choval i na ulici Strakonická. Tam jeho rychlost místy vzrostla až na 150 km/h, kdy v této rychlosti předjížděl, respektive podjížděl před ním jedoucí vozidla, včetně autobusu městské hromadné dopravy plného lidí.

O řidičově agresivitě vypovídají své i dvě dopravní nehody. Při jedné se o milimetry nevyhnul autu stojícímu pro poruchu v odstavném jízdním pruhu. Tomu urazil levé zpětné zrcátko. V tomto případě bylo veliké štěstí, že řidička porouchaného auta nechtěla zrovna vystoupit z vozu.

Méně štěstí už měla posádka malého červeného osobního auta, tedy maminka se svou jedenáctiletou dcerou. Toto auto  se také snažil prchající řidič podjet „odstavňákem“, přičemž došlo boky ke střetu obou vozů.

Na pronásledování participovalo několik policejních složek v podobě pražské cizinecké policie, policistů krajské „dopravky“ a také péjáci.

Posledně jmenovaní byli ti, kteří výrazně přispěli k vyřešení celé situace. Na Strakonické, před sjezdem na Radotín, totiž vytvořili zúžení, kterým mohla sice ostatní auta bez problémů projíždět, avšak sníženou rychlostí. Díky tomu se, dost dlouho před příjezdem pronásledovaného a pronásledovatelů, vytvořila kolona, která ujížděče nejprve zpomalila a nakonec ho přiměla úplně zastavit.

A pak už následovalo zadržení jak sedmatřicetiletého řidiče, tak dalších dvou členů osádky vozidla. Všichni tři se sice po zastavení auta ještě snažili prchnout po svých, ale nebylo jim to nic platné. Policisté z pražské ciziny je dostihli a za pomoci hmatů, chvatů a hrozby namířenou střelnou zbraní je zadrželi.

K osobě řidiče pak policisté zjistili, že krom řízení kradeného auta, má ještě vysloven zákaz řízení motorových vozidel, a že za volant usedl pod vlivem omamných a psychotropních látek.

Z toho důvodu je sedmatřicetiletý muž obviněn z trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tyto delikty mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Nicméně prošetřování události i nadále pokračuje a nemůžeme vyloučit, že dojde k rozšíření obvinění například ještě o trestný čin neoprávněné užívání cizí věci.

Stejně tak musíme stále pracovat s možností, že dojde k obvinění i spolupasažérů. Tato situace by nastala, pokud by se policistům podařilo prokázat, že dvojice dobře věděla, že jedou v odcizeném autě, nebo že se na jeho krádeži dokonce podíleli. V takovém případě by jim hrozil za podílnictví stejně vysoký trest jako obviněnému.

por. Mgr. Tomáš Hulan 8. 11. 2016

vytisknout  e-mailem