Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Rekreační objekty

Chalupáři a chataři chraňte si svůj majetek
Zima se nezadržitelně blíží a váš rekreační objekt zůstane většinu času v  tomto období opuštěný. A to je  příležitost pro zloděje. Každý rok v  tomto období jim nastávají žně. Nedejte jim příležitost a chraňte svoji “chaloupku”.
Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani zde si chataři nemohou být v  průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci. '
Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou jako u všech objektů okna, prosklené plochy a dveře. 

Co podniknout? 
  • Určitě se vyplatí instalace EZS. Jiné možnosti máme, je-li v  objektu elektrorozvodná síť (230V) či je zde zavedený telefon. Jiná elektronická zařízení využijeme, jde-li o objekt úplně odříznutý od civilizace. Zabezpečovací firmy, které se sdružují v Asociace technických bezpečnostních služeb, nabízejí celou řadu výrobků (čidla, radiové ústředny) na splátky, k  pronájmu či k zakoupení ve všech cenových relacích (řádově stovky až tisíce korun).  

  • Každá pojišťovna při sjednání pojištění má ve svých pojistných podmínkách pasáž o nejnutnější zabezpečovací technice, kterou vyžaduje. Většinou pojišťovny předepisují mechanické zábranné prostředky, u luxusních rekreačních objektů je vyžadována i EZS, elektrická požární signalizace a připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.

Činnost Policie České republiky:Policie ČR provádí preventivní obchůzky a kontrolu objektů. Policejní preventisté nabízejí občanům nejrůznější publikace, skládačky a videokazety a radí chatařům se zabezpečením. Jste-li přesto vykradeni

Platí následující zásady:  
- nevstupovat do objektu, může tam být ještě pachatel  
- přivolat Policii ČR  
- neuklízet po zlodějích  
- vše důležité uvést do policejního protokolu  
- je vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou
- objekt zazimovat,  odvést z objektu drahé nářadí, horská kola a další cennosti.

To, jaká zvolíte zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Někdy můžou i jako kontraproduktivní. Zde doporučujeme využití skrytých detektorů s  přenosem informace (radiovou cestou) k  nejbližšímu sousedovi, který vyrozumí policii, aby provedla zákrok. 
V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v  kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost nebo na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace (EZS) a přivolat bezpečnostní agenturu či policii.

vytisknout  e-mailem