Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Společná akce regionální daňové Kobry zachránila milionové hodnoty

BRNO: Obvinění muži jsou ve vazbě. 

Nákup 359 osobních automobilů v hodnotě téměř 200 milionů korun a neodvedená daň z přidané hodnoty převyšující 40 milionů korun – takové výše by mohla dosáhnout bilance nezákonné činnosti skupiny osob z Brněnska.

První informace o firmě, která obchoduje s ojetými vozy dovezenými ze zemí Evropské unie a neodvádí řádně daň z přidané hodnoty, získali celníci na počátku roku 2017. Po zmapování situace a získání dalších informací zahájili v dubnu úkony trestního řízení a začali činnost dané firmy cíleně monitorovat. Zjistili tři hlavní organizátory, jednu spolupracující osobu v Německu a další dvě na Brněnsku.

Od té doby se podařilo doložit, že tato skupina osob vytvořila řetězec účelově založených společností se sídlem v Brně a Praze plně ovládaných hlavními organizátory. Prostřednictvím těchto společností byly výhodně nakupovány vytipované ojeté luxusní vozy převážně z Německa, které byly následně prodány organizátorské firmě s vědomím, že společnosti na vstupu neodvedou daň z přidané hodnoty v patřičné výši. Zpočátku tyto společnosti vykazovaly činnost, podávaly daňová přiznání, ovšem jen s minimálními částkami a v momentě, kdy se o ně začal zajímat finanční úřad, organizátoři je převedli na tzv. „bílé koně“. Společnosti se staly nekontaktní a zbyl po nich jen dluh.

V létě 2018 celníci z Odboru pátrání Brno v rámci regionální daňové KOBRY spojili své síly s kolegy z KŘ Policie Jihomoravského kraje. V průběhu ledna pak společně připravili závěrečnou fázi případu s krycím názvem TWIST. Na konci února se na 11 místech uskutečnily domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. Společnými silami policisté a celníci zajistili tři nemovitosti, 23 osobních vozů, 17 mobilních telefonů, výpočetní techniku, záznamová média, razítka, účetnictví a jinou dokumentaci a přibližně dva milióny korun na bankovních účtech. Celkově šlo o majetek v hodnotě 42 milionů korun.

Bylo zadrženo pět osob, z toho tři skončily v policejní cele. V současné době již kriminalisté tři osoby obvinili ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Stíhány jsou vazebně. Škoda je prozatím vyčíslena na více než sedm milionů korun (23 vozidel), vyšetřování však pokračuje a lze předpokládat, že počet případů i rozsah škody se ještě zvýší. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

mjr. Pavel Šváb, 7.3.2019

Odkazy do noveho okna

zajištěná vozidla

zajištěná vozidla 

Detailní náhled

zajištěná vozidla

zajištěná vozidla 

Detailní náhled

zajištěná vozidla

zajištěná vozidla 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem