Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Sobotní opatření v Českých Budějovicích

Jihočeský kraj - Souhrn událostí uplynulých dní. (Hlasová schránka 974 221 116) 

V sobotu 29. června 2013 byla v krajském městě, konkrétně na náměstí Přemysla Otakara II a na sídlišti Máj, ohlášena dvě na sobě nezávislá shromáždění. Organizátor shromáždění v centru Českých Budějovic měl naplánovaný program od 16.00 do 19.00 hodin. Shromáždění v lokalitě Máj začalo krátce po dvanácté hodině.
 
V lokalitě sídliště Máj již několik dní panuje zvýšená hlídková činnost, kterou provádějí jak policisté tak městští strážníci. Toto opatření bylo zavedeno jako reakce na incident, ke kterému došlo 21. června 2013, kdy se do drobné potyčky dětí připojilo několik dospělých osob. Tímto případem se zabývají policisté služby kriminální policie a vyšetřování v Českých Budějovicích, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví, v následujících dnech sdělí, zda v případu padne obvinění.
 
Policisté se na sobotu a případný zákrok připravovali několik dní. Hovořili s oběma organizátory akcí a komunikovali se zástupci města.
 
Do  opatření bylo nasazeno několik stovek policistů. Nápomocni byli kolegové z Pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje a Speciální pořádkové jednotky z hlavního města Prahy. Z výšky pomáhal situaci monitorovat vrtulník Policie České republiky a svou práci odvedli také policisté zařazeni v Antikonfliktním týmu Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.
 
Účastníci shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II se krátce po 17.00 hodině vydali na pochod směrem k sídlišti Máj. Vzhledem k chování účastníků pochodu policisté rozhodli o jejich zastavení v prostoru ulice M. Horákové, jelikož bylo evidentní, že se účastníci pochodu chystají narušit shromáždění konající se v ulicích sídliště Máj.
 
Úkolem policistů bylo zabránit střetu těchto dvou skupin a předejít tak škodám, které by vznikly na majetku, ochránit zdraví a životy nejen účastníků obou shromáždění, ale všech zúčastněných a především udržet veřejný pořádek ve městě.
 
Ke střetu účastníků pochodu a policistů i přes opakované výzvy a upozornění, že se dopouští protiprávního jednání, však v ulici M. Horákové došlo. Několik osob, včetně třech policistů bylo zraněno. V ulicích sídliště Máj pak bylo poškozeno několik vozidel. Předběžná výše škody na majetku je zatím v řádech několika desítek tisíc korun.
 
Policisté předvedli devětatřicet osob, v sedmi případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Ve zbylých dvaatřiceti se jedná o přestupkové jednání a to na úseku veřejného pořádku.
 
Policisté v současné době vyhodnocují veškeré materiály, které pořídili při opatření. Bude-li na nich patrné protiprávní jednání kohokoliv ze zúčastněných osob, budou jednat v souladu se zákonem a vyvodí z něj patřičné důsledky.
 
Jak již řekl ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje plk. Mgr. Ing. Radomír Heřman za správností a včasností zákroku si stojí a bude tomu tak i do budoucna. Policisté jednali v souladu se zákonem a ve svém nejlepším přesvědčení.
 
por. Bc. Lenka Holická, pisjc@mvcr.cz
 
1. července 2013

vytisknout  e-mailem