Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Šlo o život, dělilo je však 440 km

České Budějovice - Žena chtěla zemřít, její zachránce byl 440 km daleko, pomohli policisté. 

Jihočeští policisté pomohli zachránit lidský život na vzdálenost 440 km. V pondělí odpoledne kontaktoval operační středisko jihočeské policie pan Stanislav z Prachatic. Z jeho oznámení mrazilo. Dostal totiž od své známé ze Slovenska velmi tragickou a znepokojivou zprávu SMS. „Sbohom, nezvládám dalej žiť!“.

Pan Stanislav věděl, že žena má za sebou tragédii v rodině, a proto tuto zprávu bral velmi vážně. Od ženy ho však dělilo 440 km. Obrátil se proto na policisty. Na operačním středisku jihočeské policie  policisté Dušan Král, Alena Jiroušková, Jana Meškanová a Miloslav Musil věděli, že jde o minuty. Rozdělili si proto úkoly. Pan Stanislav znal sice adresu ženy, ale nebylo jisté, zda je vůbec v místě bydliště. Policisté tedy prověřovali a zjišťovali její aktuální místo pobytu, další kontaktovali slovenské policisty a také mezinárodní společné centrum Hodonín – Holíč. V pohotovosti byla slovenská záchranná zdravotnická služba.

Situace však gradovala, žena nebrala telefon, její muž byl v zahraničí, v domě měla být navíc její matka, která není pohyblivá a není schopná otevřít. Pan Stanislav navíc předal další informaci, ženě se dovolal, pravděpodobně ztrácí vědomí, přestává mluvit.

Policisté rozhodli a požádali slovenské kolegy, ať se záchrannou službou vniknou do domu i s rizikem, že tam žena nemusí být. Ženu naštěstí našli, zachránili v posledních minutách, k sebevraždě použila léky. Velké poděkování tak patří panu Stanislavovi, který situaci nepodcenil a policistům, od prvního telefonátu pana Stanislava k nalezení ženy slovenskými kolegy uplynulo totiž jen 20 minut.  

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz

6. února 2020

vytisknout  e-mailem