Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Skupina cíleného pátrání

Speciální skupina středočeských kriminalistů vypátrala za šest měsíců svého působení již 27 mezinárordně i celostáně hledaných pachatelů 

     V polovině loňského roku byly na základě rozhodnutí PP ČR, vytvořeny skupiny cíleného pátrání na jednotlivých krajských policejních ředitelstvích. Vedení PP ČR tak reagovalo na popud Ministerstva spravedlnosti a je reakcí na současnou situaci na úseku pátrání po osobách. Konkrétně se jedná o vysoký počet odsouzených, kteří nenastoupili výkon trestu odnětí svobody, případně osob, které se úmyslně vyhýbají trestnímu řízení, jehož jsou součástí.
 
     Skupinu cíleného pátrání středočeské policie (dále jen SCP)  tvoří tři kriminalisté, kteří prošli nadstandardním výcvikem. Výcvik zahrnuje speciální střelecké dovednosti, sebeobranu a především taktiku služebních zákroků. Mnohdy totiž zasahují proti pachatelům zvlášť závažných trestných činů, kteří jsou ozbrojeni nebo závislí na drogách.
 
     Hlavní náplní práce SCP je analýza databáze osob, po kterých je pátráno. Jedná se o osoby které jsou předmětem:
 
-          Evropských a Mezinárodních zatýkacích rozkazů
-          Příkazů k dodání do výkonu trestu odnětí svobody
-          Příkazů zatčení vydaného soudem
-          Předběžného souhlasu se zadržením v rámci probíhajícího trestního řízení
 
 
     Pracovníci SCP se podílejí ve spolupráci s kolegy z jednotlivých územních odborů SKPV na realizaci pátracích akcí po pohřešovaných osobách, zejména po malých dětech a seniorech. Dále spolupracují se zahraničními policejními a justičními orgány ve věcech vydávání osob z ČR do zahraničí a opačně.
 
     Dále se kriminalisté SCP setkávají i s osobami, které jsou v pátrání spíše vinou smutných lidských osudů, než díky své kriminální činnosti. Tyto osoby jsou mnohdy, díky svízelné životní situaci nuceny opustit místo svého trvalého bydliště a žijí v azylových domech nebo ubytovnách. Díky své neznalosti právních předpisů nedají příslušným soudům na vědomí změnu svého trvalého pobytu a vzhledem k tomu, že jsou následně pro soud nedostižitelní, stanou se předmětem pátrání a případně dodání do výkonu trestu.
 
Výsledná činnost:
 
Do 26. ledna 2009
 
- Dodání do VTOS                                                   11 osob
- Pohřešované osoby                                              1 osoba
- Příkaz k zatčení                                                      5 osob
- Předběžný souhlas se zadržením                         2 osoby
- Evropský zatýkací rozkaz                                     4 osoby
- Mezinárodní spolupráce (vydání, převzetí)           4 osoby
 
Celkem vypátráno                                                27 osob
 
  
     Poslední akcí středočeské SCP, které přecházelo dvouměsíční pátrání, bylo zadržení muže, který byl odsouzen k 10-ti letému trestu za pokus vraždy a do doby svého zatčení se střídavě skrýval na různých místech Středočeského a Jihočeského kraje. Pachatel byl zadržen 23. ledna letošního roku v Příbrami.
 
     Dalším zajímavým případem bylo pátrání po muži, který se 10 let vyhýbal nástupu trestu odnětí svobody, ke kterému byl odsouzen pro majetkovou trestnou činnost. Jeho vypátrání bylo komplikované zejména proto, že muž se skrýval v malé obci v Libereckém kraji a pro utajení své skutečné totožnosti používal data svého bratra. Na tomto případu se značnou měrou podíleli také pátrači SKPV Česká Lípa.

vytisknout  e-mailem