Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Skončilo další protestní shromáždění ve Varnsdorfu

VARNSDORF – Pořádek a klid ve městě byl obnoven už po 18. hodině  

Shromáždění a pochod nespokojených místních občanů se v sobotu 17. září od 14. hodin opět konaly ve Varnsdorfu. I když obyvatele Varnsdorfu přijely v protestech podpořit desítky pravicových extremistů, obešlo se shromáždění bez nutnosti většího policejního zásahu. Oznámené shromáždění se po projevech několika řečníků vydalo na oznámený a nezakázaný pochod směrem k romské ubytovně Hotel Sport. Až k samotné ubytovně ale policisté průvod nepustili. Kordon těžkooděnců přehradil kvůli obavám z páchání rasově motivovaných trestných činů průvodu cestu. Několik desítek lidí na to reagovalo tím, že si posedali na vozovku. Zástupce radnice je několikrát megafonem upozornil na to, že jejich shromáždění je nezákonné a vyzval je, aby se rozešli.
 
Zhruba po deseti minutách se dav vydal na neoznámený pochod k romské ubytovně v ulici T.G. Masaryka. Asi 500 lidí se pod dohledem policistů shromáždilo a pohybovalo kolem zmíněné ubytovny, než se opět vydali na pochod městem. Po 17. hodině se pak lidé přemístili do okolí Dělnické ulice. U mostu přes řeku Mandavu tam převážně pravicové extremisty sevřel policejní kordon a začaly kontroly totožnosti. Během kontroly dokladů se lidé postupně rozešli a po 18. hodině byl už ve městě klid. Ve Varnsdorfu ale ještě zůstaly desítky policistů, kteří měli za úkol i nadále dohlížet na  klid a veřejný pořádek.
 
V průběhu  odpoledne policisté předvedli na  služebnu celkem 15 pravicových extremistů, kteří u sebe neměli doklady. Celkem 9 z tohoto počtu bylo převedeno rovnou z vlakového nádraží po příjezdu do města. Po ověření totožnosti byli všichni postupně propouštěni.
 
Pro důvodné podezření z trestných činů byli předvedeni dva muži. Prvním byl místní podnapilý muž, který vykřikoval rasistické nadávky a navíc měl u sebe dvě dlažební kostky. Po předvedení nadýchal víc než 3 promile alkoholu. Po vystřízlivění, až bude schopen chápat účel trestního řízení, bude obviněn z trestného činu podle § 404 trestního zákoníku projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Druhým důvodně podezřelým z trestného činu byl pravicový extremista z Prahy. Ten má na předloktí vytetovány zakázané symboly. Muž byl zadržen a bude obviněn z trestného činu podle § 405 trestního zákoníku popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Oběma obviněným hrozí shodně trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců až tří let.
 
Během celého dne policisté ve městě také zkontrolovali totožnost téměř 340 osob. Během bezpečnostního opatření byly tentokrát objeveny jen dvě zbraně - jeden pravicový extremista měl u sebe při ověřování totožnosti nůž a v jednom autě objevili policisté sekyrku. Nikdo nebyl v souvislosti s bezpečnostním opatřením zraněn.
 
Na pořádek ve městě během bezpečnostního opatření dohlíželo více než 400 policistů. Nejvíc, zhruba 300, bylo policistů z pořádkových jednotek. Další byli policisté z obvodních policejních oddělení, dopravní policisté a kriminalisté. Od rána pracoval ve městě také policejní antikonfliktní tým. Celé odpoledne město z výšky monitoroval policejní vrtulník.
 
mjr. Jarmila Hrubešová
18. září 2011
 

vytisknout  e-mailem