Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Skončilo cvičení „JIH“

Policie České republiky a ostatní složky prověřily nové postupy stanovené operačním plánem na úseku státní hranice na teritoriu Jihomoravského kraje. 

Velitel řídícího štábu dnes ve 12:00 ukončil součinnostní cvičení Policie České republiky a dalších orgánů kooperace, které odstartovalo včera v ranních hodinách doručením fiktivního rozhodnutí vlády České republiky, o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. Kromě Policie České republiky se cvičení zúčastnily Hasičský  záchranný sbor České republiky, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Zdravotnické zařízení a další složky Ministerstva vnitra. Spolupráce všech složek fungovala na výborné úrovni.

Součástí cvičení bylo i zřízení a provoz registračního místa na bývalém hraničním přechodu Lanžhot a ověření funkčnosti nového systému registrace v souladu s operačním plánem v případě neoprávněného vstupu většího počtu migrantů na území České republiky přes vnitřní pozemní hranice. Výstavba a provoz registračního místa byla plně zajištěna ze strany Hasičského záchranného sboru České republiky. Na jeho výstavbě se podílelo 80 hasičů, 20 z nich pak na jeho provozu.
Celní správa České republiky poskytla pro účely cvičení speciální vozidlo s rentgenem, příslušníci Vězeňské služby České republiky se podíleli na eskortách migrantů příslušnému útvaru policie, případně jinému orgánu státní správy.

Do registračního místa dorazila první vlna migrantů včera v 15 hodin, kdy došlo k zajištění 15 cizinců v nákladním vozidle prostřednictvím detektoru tlukotu srdce (heartbeat). Druhá vlna migrantů byla zajištěna krátce po 18 hodině na zelené hranici, tentokrát za pomoci dronu Letecké služby Policie České republiky.

V rámci registračního procesu jsme si mohli vyzkoušet nejen nové postupy, ale také speciální techniku. V reakci na pandemii nemoci Covid-19 si zdravotníci hned na prvním pracovišti „Shromaždiště-vstup“ prověřili přístroj na detekci SARS-CoC-2.
Na pracovišti „Registrace“ policisté prováděli záznam o každém migrantovi prostřednictvím nových biometrických kufrů.

V rámci činnosti na hraničních přechodech se hlídky zaměřovaly  na úkoly související s nelegální migrací. Význam těchto činností se potvrdil již včera, kdy byli při kontrole zajištění dva cizinci, státní příslušnosti Maroka a dnes v ranních hodinách čtyři cizinci, pravděpodobně státní příslušnosti Pákistánu. Zajištěn byl také muž, který cizince převážel.

Díky profesionálnímu přístupu policistů, hasičů, celníků, příslušníků vězeňské služby i zdravotníků proběhlo cvičení bez komplikací.

30. září 2021

kpt. Bc. Renata Grecmanová
tisková mluvčí
Ředitelství služby cizinecké policie

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem