Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Školáci pozor! Zebra se za vás nerozhlédne

ZLÍNSKÝ KRAJ: Policisté dětem připomínají základní pravidla pohybu v silničním provozu. 

Během celého prvního zářijového týdne budou policisté v ulicích, napříč Zlínským krajem nabádat k opatrnosti v silničním provozu děti jdoucí do školy či ze školy. Již po několik let totiž v tomto časovém intervalu probíhá celorepublikový preventivní projekt s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne.“ Policisté dětem připomínají jak bezpečně přejít vozovku, že se musí opakovaně rozhlédnout. V případě že je na vozovce přechod pro chodce, musí přes něj přejít a ne jít mimo něj.

Policejní preventisté také v posledním srpnovém týdnu rozvezli do vybraných základních škol tematické pomůcky k tomuto projektu. Jedná se o pracovní sešity, úkolníčky, pracovní listy, polepy na sešity, vše s logem projektu „Zebra se za tebe nerozhlédne.“ Děti je našly první školní den na svých lavicích a v průběhu školního roku s nimi budou pracovat.

A co policisté spolu se „zebrou“, která je mottem tohoto projektu, dětem připomínají?

  • Vozovku přecházejte na přehledných místech, pokud jsou v blízkosti přechody pro chodce, vždy je použijte.
  • Do vozovky nebo na přechod pro chodce smíte vstoupit nejdříve po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo zní: nejméně 3x se rozhlédni a potom rychle přejdi.
  • Při přecházení si počínejte tak, aby řidiči měli šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce a do vozovky vstupte, až když vozidlo bezpečně zastaví. Říká se tomu „oční kontakt s řidičem“.
  • Jdete-li po přechodu pro chodce, jděte po pravé straně. Chodci si nepřekážejí, dobře se vyhnou.
  • Neplatí také absolutní přednost chodců na přechodech. Chodci nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo do vozovky, přijíždějí-li vozidla s právem přednosti jízdy – záchranáři, policisté nebo hasiči.

2. září 2020, por. Bc. Jitka Lysáčková, koordinátorka prevence

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem