Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chráníme Evropu bez hranic. Od března funguje Schengenský informační systém nové generace

Modernizovaný Schengenský informační systém (SIS) byl uveden do provozu. Země, které SIS používají, mají k dispozici úplnější a spolehlivější data, která jsou důsledně chráněna. 

Dne 7. března 2023 byl spuštěn modernizovaný Schengenský informační systém. Prostřednictvím SIS jsou nyní sdíleny nové kategorie záznamů a více údajů. Orgány v zemích, které SIS používají, tak mají k dispozici úplnější a spolehlivější informace. Schengenský informační systém důsledně chrání vložená data a jeho používání je striktně určeno jen proškoleným příslušníkům bezpečnostních sborů nebo pracovníkům státních orgánů. Veškeré aktivity jsou monitorovány a odehrávající se pouze v zabezpečeném prostředí. Práva subjektů údajů jsou upravena přímo v evropských předpisech zřizujících SIS.

SIS je nejpoužívanější a nejrozsáhlejší systém pro sdílení informací v oblasti bezpečnosti a správy hranic v Evropě. Od roku 1995 pomáhá tento systém tomu, aby byla v Evropě zachována její bezpečnost bez kontrol na vnitřních hranicích. Je nejúspěšnějším nástrojem spolupráce pro pohraniční, imigrační, policejní, celní a soudní orgány v EU a v zemích přidružených k Schengenu.

V roce 2022 bylo například na základě údajů v SIS a prostřednictvím spolupráce centrál SIRENE (národní ústřední místo pro výměnu informací) v ČR vypátráno více než 5 100 osob a věcí, které byly vloženy do SIS ostatními státy. V cizině bylo realizováno více než 9 000 opatření na osoby a věci vložené do SIS Českou republikou.

Chcete vědět víc? Navštivte: Schengenský informační systém (europa.eu)

plk. Jozef Bocán
9. března 2023

vytisknout  e-mailem