Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Silvestrovská noc 2021/2022 v Libereckém kraji

KRAJ - Byla rušná a hlučná, vyjížděli jsme k desítkám incidentů. 

Od 18. hodiny dne 31. prosince 2021 do dnešní 5. hodiny ranní přijalo integrované operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje na tísňovou linku 158 celkem 132 telefonátů, což je o 48 hovorů více než o silvestrovské noci 2020/2021. Lidé nejčastěji oznamovali případy fyzického napadání, ke kterým docházelo jak na veřejnosti na ulicích, před restauracemi nebo diskotékami, tak také v soukromí v domácnostech. V této souvislosti jsme zaznamenali desítky případů přestupků proti občanskému soužití. Za projevy slovní agrese, která záhy přecházela ve fyzické napadání stál jednoznačně alkohol. Tento fenomén se projevoval napříč celým krajem a ve čtyřech případech jsme proti aktérům potyček museli použít donucovací prostředky, protože neuposlechli naše výzvy k tomu, aby svého jednání zanechali.

Lidé si na lince 158 stěžovali také na nadměrný hluk z odpalované zábavní pyrotechniky v obydlených zástavbách. V několika případech petardy způsobily požáry městských odpadových kontejnerů, ke kterým vyjížděli příslušníci Hasičského záchranného sboru. To se stalo například v centru Liberce v Kladenské ulici, ale nejen tam.

Prvním trestným činem letošního roku v Libereckém kraji byla krádež vloupáním do zlatnictví v Moskevské ulici v České Lípě. Zatím neznámý pachatel tu zhruba 25 minut po půlnoci rozbil výlohu, ze které odcizil tři plata prstenů z chirurgické oceli. Předběžnou škodu vyčíslil majitel na 65 tisíc korun.

Policisté při dopravních kontrolách přistihli po půlnoci za volantem dva řidiče pod vlivem alkoholu. Jeden z nich nadýchal 1,6 promile a druhý 2,2 promile alkoholu, oba v této souvislosti nemine trestní stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. 

Po půlnoci jsme v kraji ještě řešili přečin porušování domovní svobody. Dopustil se ho 44letý muž z Liberce, který si přišel "popovídat" o rozchodu se svou bývalou přítelkyní do jejího domu, kam vnikl za použití násilí a setrvával v něm proti její vůli. Ta nás v obavě o své bezpečí přivolala prostřednictvím tísňové linky 158 a my jsme ho během krátké chvíle na místě zadrželi. Nyní se nachází v policejní cele a po vystřízlivění s ním zahájíme úkony trestního řízení, což znamená, že bude mít jeho silvestrovská návštěva dohru u soudu.

Od včerejší 18. hodiny do dnešní 5. hodiny ranní jsme vyjeli k pěti dopravním nehodám, které se naštěstí obešly bez zranění. Zahrnují střety se zvěří nebo jde o kolize v důsledku nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Jednomu účastníkovi nehody vyšla dechová zkouška pozitivně, přičemž zjištěné množství alkoholu zakládalo skutkovou podstatu přestupku, který oznámíme do správního řízení.

1. 1. 2022
por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem