Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Silně opilý muž se nezdráhal usednout za volant

JIČÍNSKO – V odpoledních hodinách nadýchal přes dvě promile. 

Ilustrační fotoIlustrační fotoV úterý 19. května před šestnáctou hodinou kontrolovala policejní hlídka na Sobotecku šestapadesátiletého řidiče osobního motorového vozidla BMW 320.

Ten měl po předchozím požití alkoholu usednout za volant automobilu. Muž se na výzvu dobrovolně podrobil dechovým zkouškám, které u něho prokázaly pozitivní hodnoty 2,24 a 2,36 promile alkoholu v dechu. Na místě tak policistům nezbývalo nic jiného, než provinilci zakázat další jízdu.

Muž se tak měl svým jednáním dopustit přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě prokázání viny hrozí až roční pobyt ve vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Policisté upozorňují:

Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu za volantem a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče. Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi již necelé tři čtvrtiny prostoru a řidič s 1,8 promile v krvi již necelou třetinu. Je potřeba si uvědomit, že i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je snížené, a to je zdrojem potenciálních konfliktů i závažných dopravních nehod. Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

nprap. Aleš Brendl
20. května 2020; 11:55

vytisknout  e-mailem