Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Shaggy II, toxi

Ms kraj: Krajští kriminalisté obvinili další tři osoby 

Na jaře jsme informovali o obvinění osmi osob, které se měly podílet na nelegálním dovozu, výrobě a distribuci drog. Jednalo se rozsáhlou, organizovanou trestnou činnost a v závěru tiskové zprávy (viz níže z 6. 3. 2024) bylo konstatováno, že kriminalisté na případu i nadále pracují a není vyloučeno, že trestní stíhání bude u některých z obviněných rozšířeno či budou obviněny ještě další osoby. Stalo se tak…

Intuice krajských kriminalistů byla naprosto správná. Již při prověřování a následně po zadržení a sdělení obvinění osobám na jaře vše nasvědčovalo tomu, že v tomto lukrativním „businessu nejedou“ sami. Analytickou a operativní činností se dobrali dvou mužů (39 a 67 let) a 25leté ženy, které v těchto dnech obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Trojice měla pracovat společně s částí již obviněné skupiny osob a po jejich zadržení měla v nelegální činnosti pokračovat. Starší muž „nastoupil do rozjetého vlaku“ jako poslední, na počátku letošního roku, zbylí dva měli páchat trestnou činnost od roku 2020. Měli soustavně opatřovat tablety obsahující efedrin či pseudoefedrin, chemikálie a pomůcky určených k výrobě pervitinu, které měli následně prodávat výrobcům drogy nejen z Moravskoslezského kraje. Na všem se měli předem domluvit a rozdělit si úlohy, jasným cílem byl zisk. Mladší z mužů měl trestnou činnost organizovat a financovat, spoluobviněné vysílat do různých zemí Evropy, pokud nejel také, aby tam nakoupili a dovezli do Česka zboží, které dále prodával mnoha výrobcům.  Žena také měla s dovezeným zbožím obchodovat. Zisk, respektive peníze, měly být dále investovány do legálního podnikání, čímž se obvinění snažili zastřít nelegální zdroj příjmů. Obvinění disponovali luxusními vozidly a investovali do nákupů, či rekonstrukcí vlastněných nemovitostí.

V aktuální fázi vyšetřování je zřejmé, že obchodování s tabletami probíhalo dlouhodobě
a pravidelně, kdy k nákupům v zahraničí mělo docházet několikrát měsíčně, vždy v řádech statisíců korun, z čehož lze dovozovat celkové zisky v řádech milionů korun. Taktéž bylo zjištěno, že obchodované chemikálie potřebné k výrobě pervitinu byly nakupovány i mimo země Evropské unie.

Za období páchání trestné činnosti tak organizovaná skupina do České republiky měla dovézt
a následně jednotlivým výrobcům prodat tablety a další látky pro výrobu několika set kilogramů psychotropní látky pervitin.

Mladší z mužů byl v době páchání trestné činnosti ve zkušební době podmíněného odsouzení, záznamy má za delikty majetkové i hospodářské. Starší muž byl také v minulosti v křížku se zákonem pro hospodářskou trestnou činnost. Trestní stíhání, se sazbou 10 až 18 let, je vedeno vazebně.

Kriminalisté při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků zajistili tisíce tablet, statisíce korun na hotovosti, rovněž tak množství písemností. Jako nástroj trestné činnosti byla zajištěna například dvě luxusní vozidla.

V rámci mezinárodní policejní spolupráce krajští kriminalisté spolupracují se svými zahraničními partnery na zajišťování dalších důkazů a informací, důležitých pro vedené trestní řízení.

Vzhledem ke zjištěným informacím rozšířili krajští kriminalisté trestní stíhání některých členů organizované skupiny pachatelů, kteří byli zadrženi a obviněni již na jaře, hrozí jim aktuálně také trest ve výši 10 až 18 let.

 por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 11. července 2024

--------------------------     zpráva z 6. března 2024  -----------------------

Policejní akce Shaggy
Ms kraj - nelegální dovoz, výroba a distribuce drog ve velkém rozsahu 

Kriminalisté z novojičínského toxi týmu společně se zásahovou jednotkou zadrželi, a ve spolupráci s krajskými kolegy, zahájili na začátku letošního roku trestní stíhání několika osob, které byly součástí dvou na sobě závislých organizovaných skupin. Ty měly různou činností spolupracovat na nelegální výrobě pervitinu ve velkém rozsahu a tento dále distribuovat v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Jasně rozdělené role ve skupinách, výběr míst pro výrobu drogy tak, aby co nejvíce maskovaly svou činnost a nezanechávaly stopy. Všechny tyto kroky organizovaných skupin měly sloužit k znesnadnění odhalení. To ale neodradilo novojičínské kriminalisty, kteří na případu pracovali několik měsíců. Získané informace kriminalistů nejprve směřovaly k trojici mužů ve věku od 46 do 48 let, pak se do trestné činnosti zapojila i 37letá partnerka hlavního organizátora. Při zajišťování důkazů a dalším prověřováním novojičínští kriminalisté z toxi týmu získali informace ohledně dovozu léčiv ze zahraničí sloužících uvedené čtveřici k výrobě drogy a vedly k druhé organizované skupině, konkrétně třem mužům ve věku od 22 do 33 let ze Zlínského kraje.

V únoru letošního roku spadla klec a kriminalisté novojičínského toxi týmu spolu se zásahovou jednotkou zadrželi všech sedm osob, a to na různých místech jak Moravskoslezského, tak Zlínského kraje. Některé z osob byly zadrženy přímo pří výrobě drogy.

Kriminalisté povedli během krátké doby celou řadu prohlídek jak bytových, tak nebytových prostor. Mimo jiné zajistili základní chemikálii k výrobě pervitinu, a to v množství bez mála 40 kg, což je množství, z něhož by bylo možno vyrobit cca 100 kg pervitinu. Dále bylo prohlídkami zajištěno přes 21 tisíc kusů léků, prekurzory v různých stádiích výroby či již hotový pervitin. Dále zajistili v různých měnách i hotovost přesahující čtyři miliony korun a několik motorových vozidel, vše v celkové hodnotě více jak 6 milionů korun.

Vzhledem k rozsahu trestné činnosti si případ převzali krajští kriminalisté, kteří obvinili sedm osob (šest mužů a jednu ženu) ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Vrchní komisař odboru obecné kriminality skupinu viní z toho, že první čtveřice si měla jasně rozdělit role a činnosti při výrobě drogy a od poloviny roku 2023 do svého zadržení měli vyrobit na různých místech okr. Nový Jičín přes 2 kg pervitinu, který měli rozprodat a finanční zisk si rozdělit. Gram drogy měli dále prodávat na černém trhu za nejméně 600 korun za gram.  Do této trestné činnosti se zapojili ještě i další tři muži, kteří měli rozdělené role v zajišťování nákupu a obstarávání léků k výrobě pervitinu z ciziny. Do zahraničí měli jezdit dva z nich několikrát do měsíce a ve speciálně vytvořené schránce převážet léčivo obsahující pseudoefedrin. Hlavní z trojice měl transakce řídit, nákupy finančně dotovat a sjednávat prodej léčiv. Obviněná žena měla první skupinu přepravovat na různá odlehlá místa, která sloužila k výrobě pervitinu. Po samotném zadržení jejího partnera se snažila skrýt jak věci, které sloužily k výrobě drogy, tak vysokou finanční hotovost získanou trestnou činností, což se jí díky rychlého zásahu policie nepodařilo.

Trestní stíhání u šesti z obviněných je vedeno vazebně. V těchto dnech vrchní policejní komisař obvinil další osobu, a to 42letého muže, který se měl podílet na výrobě drogy.

Všem obviněným hrozí trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let. Kriminalisté na případu i nadále pracují a není vyloučeno, že trestní stíhání bude u některých z obviněných rozšířeno či budou obviněny ještě další osoby.

mjr. Bc. Pavla Jiroušková
 6. března 2024

Odkazy do noveho okna

toxi_foto

toxi_foto 

Detailní náhled

toxi_foto_02

toxi_foto_02 

Detailní náhled

toxi_foto_03

toxi_foto_03 

Detailní náhled

toxi_foto_03

toxi_foto_03 

Detailní náhled

toxi_foto_04

toxi_foto_04 

Detailní náhled

toxi_foto_04

toxi_foto_04 

Detailní náhled

toxi_foto_05

toxi_foto_05 

Detailní náhled

toxi_foto_05

toxi_foto_05 

Detailní náhled

toxi_foto_06

toxi_foto_06 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem