Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Setkání se seniory ve Smiřicích

Policie ČR společně s Červeným křížem  

Dne 21. března 2011 v 13:30 hodin se v Kulturním středisku Dvorana s.r.o. sešli senioři z obce Smiřice a jejího okolí. Jejich setkání nebylo náhodné, nýbrž zorganizované Městským úřadem města Smiřice za účelem předání důležitých preventivních informací, a to policistou z Preventivně informační skupiny Hradec Králové a dále zajímavých informací instruktorem Oblastního spolku Českého červeného kříže Hradec Králové. Po úvodním slovu a přivítání téměř 30 posluchačů předala pracovnice městského úřadu slovo zástupci Červeného kříže, který k seniorům promluvil o činnosti spolku a o vzájemné spolupráci s Policií České republiky. Právě touto přednáškou započala spolupráce Policie ČR Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a Oblastního spolku Českého červeného kříže Hradec Králové při seznamování dříve narozených s důležitými radami, které jim pomohou předejít nepříjemnostem, spojených s trestnou činností páchanou na seniorech.
Během setkání policista hovořil o rizicích, která hrozí především seniorům. Zejména bylo hovořeno o podvodných záminkách, jak se zloději pod lstivými záminkami dostanou k poškozeným seniorům až domů, kde je posléze v mnohých případech okradou o naspořené peníze. Jedná se především o různé podomní prodeje, reklamní akce a nabídky, donáška přeplatků, výher, kontroly stavu měřičů různých energií, půjčka peněz s ponecháním „cenné“zástavy, či potřeba na záchod nebo snad žádost o doušek vody k zapití důležitého léku. Základní rada v případě „návštěvy“ cizího člověka je nevpouštět jej za dveře obydlí, jednat s ním přes okno, uzavřené dveře, či domovní telefon a v případě jakýchkoliv pochybností jej zcela jistě nevpouštět do domu, či bytu.
Dále bylo hovořeno o krádežích odložených věcí a riziku přepadení s radami jak takovým situacím předcházet, jak minimalizovat škody, či jak se chovat při nastalé situaci. Jednotlivé přednášky byly vždy zpestřeny videosekvencemi preventivního cyklu /NE/bezpečný věk. Z přednášek si posluchači odnesli i informační materiály.
Na závěr setkání, které přesáhlo dvě hodiny, byla předána brašna s preventivními materiály, reflexními prvky a DVD s preventivním cyklem /NE/bezpečný věk zástupkyni Svazu Důchodců ČR – místní organizace Smiřice. Kurýrka prevence bude šířit důležité informace i ostatním seniorům, kteří neměli tu možnost se zúčastnit pondělní přednášky. Tímto krokem je tedy pokračováno v projektu „Senioři sobě“.

Čtěte také:
Policie ČR a Červený kříž

Články z preventivních akcí se seniory:
Za občany do Radvanic - Trutnovsko
Přednáška na „Akademii seniorů“ - Královéhradecko
Beseda s občany - Jičínsko

Důležité rady naleznete zde…

nprap. Jan Čížkovský
23. března 2011
Foto PČR
 

vytisknout  e-mailem