Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Sestrojil nástražný výbušný systém, odpálil ho

Ostrava: Měl na neobydleném místě v Ostravě odpálit po domácku vyrobený nástražný výbušný systém 

Policisté přijali v pondělí po 14. hodině oznámení o poměrně silné detonaci a viditelném kouři ve volném terénu, mimo obydlenou oblast, v Ostravě – Hrabové. Policisté rozjeli okamžitě akci k prověření události, která se jevila jako výbuch nástražného výbušného systému. Vyjeli na místo, zajistili bezpečný perimetr, zjišťovali a analyzovali veškeré související informace, kontaktovali rovněž kolegy z Pyrotechnické služby Policie ČR. Současně operativně zjišťovali informace k osobě či osobám, které měly výbuch iniciovat. Ve velmi krátkém čase zásahová jednotka zadržela jednoho podezřelého muže, posléze i druhého. Toho policisté vyslechli a ze zadržení propustili. Ve zkratce tedy, policisté realizovali a směřovali veškerou činnost a opatření k zajištění bezpečnosti veřejnosti a zjištění a zadržení podezřelého.

Kriminalisté ostravského 9. oddělení obecné kriminality včera obvinili 46letého muže z Ostravy z přečinu nedovolené ozbrojování. Ze zjištěných a zadokumentovaných informací vyplývá, že si měl nakoupit materiál pro výrobu výbušné směsi, například chemikálie a střelný prach. Poté měl pomocí dalších předmětů, krom jiného trubek, nástražný výbušný systém sestrojit. Inspirovat ho měla videa zachycující „laické“ odstřely různých věcí velkými petardami a nápad, že by uskutečnil obdobné, byl na světě. Na sociálních sítích a internetu pak dohledal informace k surovinách a návod na „domácí“ výrobu, do které se pustil. Výbuch tímto předmětem, který lze zcela jistě označit za nástražným výbušný systém, měl iniciovat dvakrát, potřetí naposledy toto pondělí. Vybral si vždy odlehlé místo ve volném terénu, mimo obydlenou oblast. Kdyby se v okamžiku iniciace nacházely v blízkosti osoby, mohlo vše skončit jejich těžkými zraněními. Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby, soud rozhodl o trestním stíhání na svobodě. Za uvedený skutek, přečin nedovolené ozbrojování, hrozí muži trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let.

Doplním, že při ohledání místa výbuchu zajistili specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství množství stop určených k vyhodnocení. Na ohledání se podíleli i kynologové se služebními psy na vyhledávání akcelerantů a výbušnin. Velmi úzká součinnost byla také s kolegy pyrotechniky, kteří byli na místě, rovněž při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků. Při těchto byly zajištěny předměty sloužící k výrobě výbušnin a další věci.

V souvislosti s tímto případem lze uvést, že aktivita směrem k obstarávání si komponent k výrobě výbušnin, respektive nástražných výbušných systémů, jejich sestrojení a iniciace je trestná. A to i přesto, že není v úmyslu kohokoliv ohrozit nebo zničit majetek. Současně je riziko úrazu při manipulaci s těmito předměty. V ohrožení jsou i osoby nacházející se v objektu, ve kterém jsou věci a chemikálie skladovány. O relevantnosti a bezpečnosti „zaručených návodů“ k sestrojení výbušniny nemluvě.   

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 27. června 2024

Odkazy do noveho okna

z místa1

z místa1 

Detailní náhled

z místa2

z místa2 

Detailní náhled

z místa3

z místa3 

Detailní náhled

z místa4

z místa4 

Detailní náhled

z místa5

z místa5 

Detailní náhled

z místa6

z místa6 

Detailní náhled

z místa7

z místa7 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem