Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Série krádeží a vloupání do vozidel

Kriminalisté z Prahy III objasnili třicet skutků, které má na svědomí šestatřicetiletý recidivista. 

Objasnění série celkem osmadvaceti skutků, zejména krádeží a vloupání do vozidel si na účet připsali kriminalisté šestého oddělení z Prahy III, specializující se na autokriminalitu. K zaokrouhlení sděleného obvinění na celkem tři desítky skutků přispěla další dvě vloupání do motorových vozidel objasněná kriminalisty z třetího oddělení Prahy II.

Šestatřicetiletý recidivista, který má v rejstříku trestů aktuálně patnáct záznamů, dokázal v průběhu ani ne třech měsíců, napáchat škodu za bezmála půl milionů korun. S výjimkou jednoho odcizeného motocyklu, se všechna kradená vozidla podařila policistům nalézt.

Odhalení samotného podezřelého komplikovaly nejen zkušenosti, které muž nabyl v průběhu páchání trestné činnosti v minulosti, ale také fakt, že se dlouhodobě nezdržoval na žádném místě.

Recidivista ve většině případů zvolil stejný modus operandi. Odcizená motorová vozidla ihned po krádeži osazoval rovněž odcizenými registračními značkami, které na vozidle opakovaně měnil. Ta následně využíval k páchání další trestné činnosti (například při ujíždění z benzínových čerpacích stanic bez placení), které se dopouštěl v různých částech hlavního města a opakovaně se přesouval i do Plzeňského kraje.

Napadená auta si vybíral, dle svých slov, více méně náhodně. Někdy volil jako místo činu odlehlejší parkoviště, jindy se nebál vozidlo odcizit, či vykrást v podzemních garážích, kdy se v okolí pohybovaly další nic netušící osoby.

Právě odcizení poměrně nápadného vozidla značky Mercedes - Benz se stalo pachateli osudným. Policisté z pohotovostní motorizované jednotky si v Ústecké ulici povšimli rychle jedoucího vozidla, které se rozhodli zastavit a zkontrolovat. V momentě, kdy řidič policejní hlídku uviděl stát na komunikaci, zalekl se a zvýšil už tak vysokou rychlost a začal ujíždět.  Tento řidič, který byl pod vlivem drog a měl zákaz řízení, po zhruba kilometru ujíždění, způsobil dopravní nehodu. Ve vysoké rychlosti projel křižovatku na červenou a střetl se s projíždějícím vozidlem. Hrozivě vypadající nehoda si na straně řidiče druhého auta naštěstí vyžádala jen lehké zranění.  Policisté podezřelého, který byl mimo jiné v celostátním pátraní, ihned zadrželi a následně byl rozhodnutím soudu umístěn do vazby.

K prvotnímu ustanovení podezřelého pražským policistům napomohly kamerové záznamy a zajištěné stopy, ale i díky analytické práci s evidovanou, dosud neobjasněnou trestnou činností.

Šestatřicetiletému muži bylo sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádež, ohrožení pod vlivem návykové látky, porušování domovní svobody a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Recidivistovi v případě odsouzení hrozí až několikaletý pobyt za mřížemi. Jelikož se muž již nachází ve výkonu trestu odnětí svobody za předešlou trestnou činnost, hrozí mu, že se jeho trest, v případě odsouzení, prodlouží o několik let.

por. Mgr. Violeta Siřišťová – 4. 8. 2022

VIDEO ke stažení: https://posilej.cz/zasilka/QDK6wEVb/7fWuQIeVcWQzM4sJl5frMp

vytisknout  e-mailem