Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Seniorka přišla dvakrát o peníze

Prachatice – Novodobí "šmejdi" nepotřebují překročit práh vašeho bytu, úplně jim postačí, když je pustíte do vašeho účtu. (Hlasová schránka 974 236 116) 

Prachatičtí policisté zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu podvodu. Seniorku (ročník 1943) oslovil přes e-mail neznámý muž, který jí nabídnul možnost obchodovat s kryptoměnou, načež mu důvěřivá žena poskytla své telefonní číslo. Pachatel začal následně s poškozenou komunikovat přes mobilní aplikaci Whatsapp. Poté, co mu seniorka sdělila, že v loňském roce přišla v souvislosti s internetovým podvodem o peníze, ihned se jí nabídl, že jí tyto peníze pomůže dohledat a získat zpět. Po nějaké době se jí ozval s tím, že ví, kde peníze jsou, ale aby je mohla získat zpět, musí nejdříve zaplatit určitou částku za jejich převod. Poté už stačilo, aby seniorku přiměl k tomu, aby si do svého notebooku nainstalovala program, umožňující vzdálený přístup s legendou, aby jí transakce pomohl snadněji vyřídit. Následně poškozená potvrdila bankovním klíčem celkem tři platby k převodu peněz z jejího účtu. Peníze, ve výši 150 000 korun, o které přišla v loňském roce, zpět ale nezískala a naopak přišla o dalších nejméně 66 000 korun.

Novodobí „šmejdi“ bohužel v dnešní době nepotřebují překročit práh vašeho bytu, aby vás okradli. K domu jim stačí, když je pustíte k vašim penězům na účtu.

Jak se bránit: Nikdy cizí osobě neumožňujte vzdálený přístup do vašeho zařízení (mobilního telefonu, notebooku či počítače), může ho totiž potom sám ovládat, včetně vašeho internetového bankovnictví. Pokud si nevíte s něčím rady, obraťte se na důvěryhodný zdroj – rodinné příslušníky nebo požádejte o osobní schůzku v bance. Nenechte se dostat pod tlak a vše si pečlivě promyslete, než cokoliv odkliknete. 

Podvodů v on-line prostředí bohužel stále přibývá. Jenom během včerejšího dne přijali policisté dvě trestní oznámení na podvod s kryptoměnou. V jednom případě  přišla poškozená o bezmála 900 000 korun a ve druhém případě připravil podvodník muže o nejméně 110 000 korun.

por. Bc. Martina Joklová, pt.pis@pcr.cz

31. května 2023

vytisknout  e-mailem