Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Seniorka podpořila rodinu "amerického vojáka"

JESENICKO - Nechala se obelstít a na léčbu rádoby nemocné dcery přispěla tučnou sumou. 

Jeseničtí policisté prověřují okolnosti dalšího podvodného jednání. Obrátila se na ně 65letá žena z Jesenicka, od které neznámá osoba, vydávající se za amerického vojáka, vylákala 230 tisíc korun.

Žena se s neznámou osobou – mužem, vydávajícím se za amerického vojáka působícího na misi v Afgánistánu, seznámila v květnu letošního roku prostřednictvím Facebooku. Bojovníkovi se v ní během krátké chvíle podařilo vzbudit důvěru, a to především zájmem o ni samotou. Následně ji požádal o zapůjčení finančních prostředků, které nutně potřeboval na úhradu lékařské péče pro svoji nemocnou dceru. Částku ve výši 230 tisíc korun pak seniorka, která se rozhodla pomoci, odeslala na účet vedený v zahraničí. Přestože se voják dušoval, že jí peníze po návratu z válečné mise vrátí, už je nejspíš nikdy neuvidí. Stejně tak jako samotného vojáka, který s ní po odeslání finančních prostředků přestal komunikovat.

V této souvislosti opětovně nabádáme k obezřetnosti při seznamování s neznámými lidmi přes internet. Online prostředí umožňuje podvodníkům všeho druhu vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu z nich poměrně rychle pod různými legendami vylákat peníze. V rámci své komunikace pak mohou směřovat své žádosti o zaslání finančních prostředků na různé zahraniční bankovní účty.

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová
28. prosince 2020

vytisknout  e-mailem