Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Šéf protidrogového online

Ředitel NPC plk. Mgr. Jakub Frydrych odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz 

Převzatý článek - autor Radek Nohl
 
Praha - Dosud byl největším problémem české drogové scény pervitin.
V posledních týdnech ale do Česka míří nové drogy z Polska, na které jsou zákony krátké. Do jejich výroby se navíc zapojují vietnamské gangy.
 
"Je to stejné jako s večerkami. Vietnamští obchodníci jsou levní, neboť jim stačí jen skromné marže a tím činí drogy finančně dostupnějšími," říká Jakub Frydrych, který je od roku 2009 šéfem Národní protidrogové centrály.
Jak hodlá policie zakročit nejen proti drogám ze severu? Na to jste se mohli Jakub Frydrycha zeptat sami, na dotazy čtenářů Aktuálně.cz začal online odpovídat 10.2.2011 ve 12:00.
 
V rozhovoru připustil, že v tuto chvíli mají výrobci omamných látek navrch. Daří se jim totiž obcházet zákon o omamných a psychotropních látkách. "Kouzlo nových drog je v jejich dynamice změny na kterou legislativa v Evropě ani v ČR neumí rychle reagovat," uvedl Frydrych.
Přečtěte si i další odpovědi šéfa protidrogové centrály:

 

Zodpovězené otázky


Odpovězeno: 10. 02. | 13:56 Autor: Alena dlouhý vlas

Otázka: Dost se píše o tlacích politiků na policii. Pocítil jste někdy něco takového? Musím vás upozornit,že jestli napíšete rovnou ne, tak vám to beztak nebudu věřit.

Jakub Frydrych: Pěkný den, opravdu ne. Česká republika zatím není zemí, která by byla nějakým zajímavým drogovým trhem jak do počtu uživatelů, tak do skladby drog, které jsou zde zneužívány. Nemáme zde ani historickou zkušenost s propojením politiky a drogového obchodu. Drogová trestná činnost má čistě kriminální podstatu.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:53 Autor: Honza

Otázka: Zdravím vás a mám otázku ,kdy už konečně začnete obchodníky z drogami pořádně trestat.Myslím mnohalet tresty a pracovní tábory.Takzvaná metoda práce a biče.Děkuji.

Jakub Frydrych: Pěkný den, trestá soud, policie vymáhá zákony a sbírá důkazy proti pachatelům. Žijeme v nějakém kulturním geoprostoru, podléháme právním a jiným systémům. Mohu Vás ubezpečit, že ani země, kde jsou za drogy udělovány absolutní tresty problém s nimi nemají pod kontrolou. Faktem zůstává, že evropský koncept trestního práva a jeho vymáhání absolutně nefunguje jako odstrašující a respekt budící faktor pro pachatele trestné činnosti a to zejména ze zemí s jiným hodnotovým schématem.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:49 Autor: Čenda

Otázka: Zajímají mě ty polské drogy. Opravdu stačí, aby se na drogu nalepilo, že výrobky nejsou určeny k vnitřnímu použití, a už je to legální prodávat?

Jakub Frydrych: Pěkný den, jde primárně o to, co ty výrobky obsahují. Pokud obsahují látku, která je na seznamu zakázaných látek jako příloha z.č. 167/98 Sb., tak si tam mohou lepit co chtějí. Kouzlo nových drog je v jejich dynamice změny na kterou legislativa v Evropě ani v ČR neumí rychle reagovat.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:47 Autor: žabka

Otázka: Přijde mi šílený, jak je dneska "cool" hulit trávu nebo haš. Že pokud to odmítáte, jste trapka. Dá se s tím něo dělat? Nezdá se vám, že se stát poněkud vybodl na nějaký kampaně ve stylu, že si to do hlavy valí jen vysmažení magoři?

Jakub Frydrych: Pěkný den, naprosto souhlasím, do puntíku. V nové strategii protidrogové politiky se konečně po letech, kdy jsme byli označováni za přílišné represionisty, dostává jakýsi záblesk strategie k omezení intenzivního užívání marihuany. Obávám se, že je to hodně dlouhý maraton.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:45 Autor: Pierre

Otázka: Proč neupravíte zákonnou normu jako to udělalo Polsko? Měli byste po problémech.

Jakub Frydrych: Pěkný den, jakmile policie v ČR dostane pravomoc měnit zákony, budu první, kdo to udělá.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:44 Autor: Marek Antoš

Otázka: Dobrý den. Nakolik je dovopravdy nebezpečný pracovat na protidrogovým?

Jakub Frydrych: Pěkný den, každý policista vstupuje při své práci do kriminální polosvěta, kde platí jiná pravidla. Určitá míra rizika je vždy. U drog je riziko trojí : nakažlivých chorob, intoxikovaných osob a násilných projevů zejména cizincekých zločineckých uskupení.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:41 Autor: vlastazvany

Otázka: Jak pomůže k potírání drog, když všechny pražské části odsunou ze svého území poradny pro drogově závislé?

Jakub Frydrych: Pěkný den, nerozumím otázce, poradna pro drogově závislé versus potírání drog mi nepřijde jako logický příměr. Pokud mluvíte o distribuci subutexu na veřejných prostranstvích Prahy, nitrožilní aplikaci v pražských parcích, nebo masivní krádeže v obchodních centrech, okolo kterých je vyšší koncentrace problémových uživatelů drog, rozumím, že bychom se mohli propracovat k příčinné souvislosti. Pravidla substituční léčby opiátové závislosti formou subutexu jsou děravá jak cedník a ve světle této skutečnosti opravdu jsem pro ti aplikačním místnostem v centru Prahy, pokud jste mířil tímto směrem.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:37 Autor: Marťan

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, co s tím Policie ČR hodlá dělat? A jaká je "standardní cena marihuany na černém trhu?"

Jakub Frydrych: Pěkný den, policie dává podněty Inspektorátu OPL při Ministerstvu zdravotnictví, které navrhuje změnu zákona a doplnění seznamů. Děláme to stále a vždy, když nějaká nová látka proskočí na trh a my regisrujeme její rizikový potenciál. Policie zákony ani netvoří, ani nepřijímá, a ni nevykládá. Já se někdy ptám, co s tím budou dělat rodiče dětí, kterým je jedno, že jejich ratolesti pijí, hulí trávu a toulají se po nocích. Policie není všelék na nemoci společnosti.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:33 Autor: Marek Antoš

Otázka: Už vám někdy někdo nějak vyhrožoval?

Jakub Frydrych: Pěkný den, ano, do jisté míry je to započitatelné riziko policejní práce.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:32 Autor: Alena dlouhý vlas

Otázka: Dost se píše o tlacích politiků na policii. Pocítil jste někdy něco takového? Musím vás upozornit,že jestli napíšete rovnou ne, tak vám to beztak nebudu věřit.

Jakub Frydrych: Pěkný den, napíšu oklikou proč ne. Drogy nikoho nezajímají (vyjma období voleb a masírování ega některých novinářů). Obecně jsou odsuzovány a provázanost politiky a drog nemá historické podhoubí, jako na Balkáně nebo v Jižní a Střední Americe. Navíc drogy mají klasicky kriminální podstatu.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:29 Autor: stanik

Otázka: pardon, ale lékaři léčí několik tisíc let, duchovní radí několik tisíc let, jak dlouho se bojuje proti "drogam"???
chápu Váš postoj, ale s lékařem či duchovním to nemá pranic společného..

Jakub Frydrych: Pěkný den, prostě nechci brát nelegální drogy, mám pro to své důvody. Pro ilustraci cca 80% našich klientů ročně nikdy uživateli nebyli, jsou to čistokrevní zločinci a ze všech liberalizačních a legalizačních snah mají ukrutnou srandu. Potencuje jim to poptávku a generuje zisky.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:26 Autor: Mlhovka

Otázka: Máte vypracované aktuální odhady jaký obrat má český nelegální trh s drogami (ideálně tvrdé a lehké drogy zvlášť)?

Jakub Frydrych: Pěkný den, vše je v úrovni odhadů, protože číslo není od čeho zásadně odvíjet. Těmito akademickými výzkumy se zabývá Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti a Vámi požaovaná čísla tam najdete v kompletu ve Výoční zprávě za rok 2009 na www. drogty-info.cz.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:24 Autor: janina

Otázka: Dobrý den,
jak mohu poznat užívání pervitinu? o marihuaně jsou prý červené oči a rozšířené zornice....
Děkuji

Jakub Frydrych: Pěkný den, projevů užití a intoxikace v různých stadiích experimentu i závislosti je mnoho a různorodých, pokud máte pochybnost, obratťe se na nějakou renomovanou nestátku SANANIM, K-CENTRUM atp., u pervitinu čím dřív, tím líp.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:22 Autor: Pan imunita

Otázka: Aniž byste jmenoval: Kolik politiků bere drogy? Dáte nějaké číslo?

Jakub Frydrych: Pěkný den, upřímně nevím, užívání drog v ČR není protiprávní a policie tento ukazatel nesleduje. Jinak pěkný námět na sociologickou sondu.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:21 Autor: JF

Otázka: Proč konopí nezlegalizovat jako například v Holandsku, kde se díky tomu snížil počet chronických uživatelů konopí až o 1/4 a počet lidí závislých na heroinu až o 33%?? Další velkou výhodou by bylo uvalení spotřební daně na konopí, zmenšení státního dluhu a zlepšení ekonomiky.

Jakub Frydrych: Pěkný den, na chatech miluji možnost rozbíjet mýty : Holandsko marihuanu nikdy nelegalizovalo, má právní systém velmi obdobný našemu a jediné, co je již cca 35 let v Holandsku tolerováno je když si dospělý v coffeshopu koupí do 5g marihuany. Tam či doma vykouří. Toť celá legalizace. Není tam legální, ani pěstování, ani obchodování, ani přechovávání, o dealingu nemluvě. Holanďanům se ten systém tak líbí, že již asi deset let přemýšlí, jak jej omezit a odstřihnout tak drogovou turistiku a masivní zapojení organizované zločinu do obchodu marihuanou. Inu, země zaslíbená.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:17 Autor: pepe

Otázka: Rád bych se vás zeptal na nejhorší drogu co do škodlivosti a rozšíření - alkohol.Můžete alkohol jako těžkou drogu z hlediska lékařského přirovnat třeba ke kouření marihuány co do škodlivoaśti a rozšíření?Děkuji

Jakub Frydrych: Pěkný den, ptejte se, prosím, závislostních lékařů - adiktologů. Já jsem velitel policejní jednotky, která vymáhá právo v oblasti nelegálních drog. Alkohol jednoznačně je největší metlou lidstva, ale to neznamená, že všechno ostatní je v pohodě, tak to vidím já.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:15 Autor: Petr Gabriel

Otázka: Dobrý den, změnila se po změně trestního zákona intenzita, kterou se NPC věnuje problematice černého trhu s anaboliky? Pokud ano, jsou už známé nějaké výsledky?

Jakub Frydrych: Pěkný den, na legislativní změnu jsme reagovali personálně i systémově, kromě jiného jsme uzavřeli významnou a funkční dohodu s Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Díky tomu, se v průběhu minulého roku podařilo z pultů kamenných obchodů odstranit cca 25 látek, které byly do té doby ve volném prodeji a anabolika obsahovaly. Podařily se i konkrétní případy, ale obecná povědomost u policie se v této oblasti teprve rozvíjí.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:11 Autor: Adéla

Otázka: Dobrý den, pokud se zeptáte někoho mladého na to,kde sehnat například marihuanu nebo pervitin,nemá problém vám poradit,nebo to velice jednoduše zjistí mezi známými. Existují adresy na které se jezdí pro drogy stabilně. Proč je to tak jednoduché si to obstarat? Policisté tyto adresy neznají??

Jakub Frydrych: Pěkný den, nevím, jestli policisté znají ty adresy, které máte na mysli vy, ale věřte, že produktivita práce lidí,co na drogách dělají je dlouhodobě na hranici jejich kapacit. Z mého pohledu je zneužívání drog celospolečenský problém na jehož redukci se musí podílet i jiné segmenty než jen policie.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:09 Autor: stanik

Otázka: protoze legal drugs jsou nejvetsi svinstvo na teto zemi, opravdu hhnus.. na internetu je hodne uvah jak cely system prenastavit (lehke drogy povolit, a oto tvrdeji jit proti tvrdym) to je i muj nazor...mozna by se totiz podarilo vyplenit legal drugs...diky, pekny den preji

Jakub Frydrych: Pěkný den, dělení je ošemetné, nejsem upřímně jeho příznivcem, protože výrazově evokuje jakousi garantovanou bezpečnost, stejně jako výraz rekreační i zábavné. Žijeme v globalizovaném světě a žádný radikalismus, ani represionistický, ani liberalizující si prostě nemůžeme dovolit.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:07 Autor: Jirka

Otázka: Jaký je podle vás rozdíl mezi alkoholem a marihuanou.Já v tom velký rozdíl nevidím .Jen z alkoholu je mě špatně a bolí mě hlava.Kdo rozhoduje jaká droga legalní je a která není.Není to jen o daních?Podle mého je chlast a cigarety mnohem horší než třeba tráva.

Jakub Frydrych: Pěkný den, o zákonech rozhoduje zákonodárce, tedy nami všemi volené orgány státu. Rozdíl mezi alkoholem a marihuanou je na dlouhé povídání je bych rád napsal, že otázka nestojí buď a nebo, ale jestli vůbec něco.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:05 Autor: bývalý spolužák

Otázka: Pane Fridrichu, vzpomenete si ještě na doby, kdy jste byl zapáleným funkcionářem pionýra, jak se říkalo, rudý až na trenýrky?

Jakub Frydrych: Pěkný den, vzpomenu a rád. Se spoustou lidí z pionýrského oddílu se dodnes stýkám, jedná se vesměs o velmi slušné a úspěšné lidi. Do nedávna jesem aktivně vedl děti a pořádat dětské tábory, což mimochodem považuji za jednu z nejsmysluplnějších činností, kterou může člověk dělat. Proč ta skrytá zloba ? Doba jsme my.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:03 Autor: Jirka

Otázka: Dal by se zákaz tzv. měkkých drog přirovnat k prohibici alkoholu v USA kde neuvěřitelným způsobem začalo profitovat podsvětí a popularita alkoholu proti očekáváním vzrostla ? V případě odpovědi ve smylu ne, nedá se srovnávat, napište prosím proč. Děkuji za odpověď

Jakub Frydrych: Pěkný den, nabízím Vám pohled na Evropu, jako jeden stát. Migrujeme, jezdíme na dovolenou a s námi migrují i zločinci a materiál u kterého nám záleží na tom, aby nemigroval. Seznamy zakázaných látek jsou v národní gesci jednotlivých unijních států a legislativní roztříštěnost Evropy je tím, co umožňuje producentům, obvykle z Východní Asie pronikat na naše nelegální trhy. Prostě si bráníme prostor, ve kterém žijeme, před potenciálními riziky. S prohibicí to nemá z mého pohledu co dělat.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 13:00 Autor: Pavel S.

Otázka: Nikdy nepochopím, proč je stát tak silně benevolentní vůči drogám, proč je možné koupit cokoli od dealera na ulici, když je tak snadné ho okamžitě zatknout.
Proč si nevezmete příklad ze zemí, kde naši překupníci okamžitě vyfasovali 50let kriminálu??

Jakub Frydrych: Pěkný den, jedna věc je vidět, vědět a druhá věc je dokázat před soudem. Dealeři a jejich odběratelé na sebe obvykle nevypovídají, aktivní vstupování do tohoto řetězce ze strany policie je vnímáno jako nepřípustná provokace. Užívání není protiprávní, držení malého množství drogy je přestupek. V této legislativní realitě je představa houfného zatýkání dealerů na ulicích utopií.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:56 Autor: sivý čtverák

Otázka: Kouříte? Pijete alkohol? Pokud ano, tak jste taky narkoman. Proč se v tomto státě nebojuje více proti těmto drogám, které jsou i nebezpečnější než marihuana, jejíž uživatelé jsou kriminalizováni?

Jakub Frydrych: Pěkný den, narkoman nejsem - z původu slova bych musel užívat narkotika, tedy fakrmata určitého typu. Ty opravdu neužívám. Na boj proti alkoholu a cigaretám se ptejte národního koordinátora při Úřadu vlády. Policie zde vymáhá právo, respektive dohlíží na jeho dodržování. Právo netvoří, ani nevykládá. Strašní kriminalizací je rebelie bez příčiny, podívejte se okolo sebe, jak je v České republice přepínána trestní represe.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:51 Autor: Antifet

Otázka: Vím, že z pozice NPC na to asi nebudete umět odpovědět, ale proč nemá alespoň každé větší město tzv. "TOXI tým" při SKPV? Vidím velký rozdíl mezi potírání problému drog v Teplicích, kde tento tým je a pracuje, a Ústí n.L., kde se (z hlediska PČR) nic neděje a drogová kriminalita neskutečně bují...

Jakub Frydrych: Pěkný den, mluvíte mi z duše. I já dlouhodobě vnímám disproporce nasazení sil a prostředků v oblasti potírání drog na úzmí ČR. Všemi prostředky se snažím přesvědčovat teritoriálně odpovědné velitele o významu nasazení sil tímto směrem i s ohledem na sekundární drogovou kriminalitu, která obchod s drogami významně doprovází. Ne vždy se to daří.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:48 Autor: JF

Otázka: u samomedikace konopným výtažkem je samozřejmé, že ve velmi malém množství, jak to má Rick vyzkoušené, přes 7 let.

Jakub Frydrych: Pěkný den, Rickovi rád věřím, ale dělat z toho všelék k volnému použití pro všechny mi nepřijde rozumné. Zeptejte se toxikologů, budou přesvědčivější.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:47 Autor: Libor

Otázka: Nemáte pocit boje s větrnými mlýny? Mám pocit, že si kdo chce drogu vzít, tak si ji poměrně snadno sežene.

Jakub Frydrych: Pěkný den, větrné mlýny jsou příliš defétistické. Já poměřuji naši alegorií s odvozem komunálního odpadu. V pondělí vysypeme kontejnery a ve středu se vracíme s jistotou opět k plným nádobám. Což ovšem není důvod, proč by společnost měla rezignovat na jevy, které jí škodí.

S podravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:44 Autor: Kamil

Otázka: Dobrý den rád bych se vás zeptal z jakého důvodu je třeba lidem odepírat například marihuanu když je tolerována konzumace a prodej alkoholu i tabáku a to i přez všeobecnou známost destruktivních následkú jak na společnost tak na zdraví konzumentú.
Děkuju za smyslu plnou odpověď

Jakub Frydrych: Pěkný den, za prvé to zakazuje zákon, který plyne z mezinárodních smluv, kterými je ČR vázána. Za druhé se jedná o další psychoaktivní látku, kterou bychom si přidali do škatulky legálních, aby se nám společenské problémy s tímto typem drog ještě prohloubily. Neumíme vymáhat, ani společensky vynutit odsudek vůči prodávání alkoholu a tabáku nedospělým a aspirujeme na to u marihuany ?

S pozdravem
plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:41 Autor: Pavel S. - pokrač.

Otázka: Pane Frydrychu, celá činnost protidrogové centrály nutně vyvolává dojem, že to s bojem nemyslíte moc vážně - prostě aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Jinak by policie nemohla chodit kolem dealerů tak jako to dělá teď.

Jakub Frydrych: Pěkný den, na protidrogové problematice pracuje o Policie ČR zrhuba 380 detektivů a vyšetřovatelů na celou ČR, Národní protidrogová centrála z toho tvoří cca 150 policistů. Tento objem sil ročně odhalí ve svém součtu okolo 300 laboratoří pervitinu, 140 průmyslových pěstíren marihuany a obviní cca 1500 osob. Za situace, kdy odhady pouze problémových uživatelů pervitinu a heroinu hovoří o cca 37000 osobách posuďte sám, jestli postoj společnosti vůči drogám, reprezentovaný mediální a společenskou tolerancí užívání drog a relativizací jejich nebezpečnosti je věcí, která problém prohlubuje či pomáhá řešit. Policie není samospásná. Bez obecné sociální kontroly a preference zdravého životního stylu se situace určitě nezlepí.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:36 Autor: Midnight

Otázka: dobrý den chtěl bych znát váš názor na marihuanu a přírodní drogy (chemické jako pervitin jsou svinstvo od těch ruce prič) osobně si myslím že na trávě není nic špatného a jsem toho názoru že alkohol je pro člověka a společnost daleko nebezpečnější. proč je tedy legální ale tráva ne?

Jakub Frydrych: Pěkný den, můj názor na marihuanu je konstantní. Považuji ji s ohledem na rozšířenost a intenzitu jejího užívání v její vysoce potencované formě za rizikovou drogu, která s sebou nese zdravotní, sociální a kriminogenné rizika. Alkohol je legální drogou zřejmě z historicko-ekonomických důvodů. Srovnávání škodlivosti alkoholu a marihuany je z mého pohledu srovnávání špatného a ještě horšího.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:34 Autor: David

Otázka: Pane Plukovníku, podaří se legislativu natolik zkvalitnit, že bude do budoucna připravena na příval dalších látek, které nebudou na seznamu zakázaných? Respektive bude seznam zakázaných látek nahrazen nějakou jejich obecnější definicí, tak aby zákaz platil i na nově vzniklé chemické drogy?

Jakub Frydrych: Pěkný den, i tyto úvahy jsou momentálně hodně diskutovány a hledá se nejvhodnější forma omezení výskytu takových látek a hlavně způsob, jak reagovat na jejich rychlý nástup na trh. Myslím, že nejvhodnější by byla nějaká forma podzákonné normy navázané zmocněná zákonem, která při své změně nebude vyžadovat absolvování celé legislativní peripetie.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:31 Autor: Lubos

Otázka: Stejně nemůže žádná vláda světa zakázat všechny látky. Pokaždé přijde někdo s něším novým. Třeba v Číně se vyrobí 30-40 nových syntetických drog ročně. Myslíte si, že to má vůbec cenu???

Jakub Frydrych: Pěkný den, myslím, že to cenu má. Vždy na světě budou lidé, kteří budou společnosti různými formami škodit. Společnost si proti nim koncipuje pro ochranu svých hodnot a zájmů zákony a jejich dodržování potom vymáhá policie. Vysoce motivační je pocit, že tu organizovaný zločin stále má nějaké protivníky. Mimo tuto planetu se vystěhovat nelze.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:28 Autor: JF

Otázka: nebo konopí legalizovat pro léčebné účely v podání Ricka Simpsona, kanaďana, který používá konopný výtažek úspěšně k léčbě mnoha dosud neléčených nemocí nemodernější medicínou. (Konopi je přírodní!!) Třeba jako cukrovku třetího stupně??

Jakub Frydrych: Pěkný den, k samomedikaci vysoce potentním výtažkem z konopí mám své výhrady, čímž nenapadám léčebný potenciál, jako spíše možnost silné nezamýšlené intoxikace a dalších následků s ní spojených.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:27 Autor: pavla

Otázka: Kde najdu seznam těch nových 15 látek, co mají být od března zakázány???

Jakub Frydrych: Pěkný den, těch látek buáde možná více, aby bylo dosaženo smyslu novely a na trhu se neobjevovaly stále nové a nové analogy téhož, v še je v procesu legislativní přípravy. Novela bude zveřejněna ve sbírce zákonů a tak veřejně dostupná, v knihovně Parlamentu bude materiál určitě k dispozici před jeho projednáváním sněmovnou.
S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:24 Autor: stanik

Otázka: ano chapu jak to obchazeji vyrobci legal drugs, ale ja myslim system govermentu, kdy cela spolecnost zavrhuje drogy klasicke, a priznejme si, ze clovek je vynalezavi a vzdy to bude nejak obchazet, ted se doslo jak na to, a zacala valka na dlouhe leta dopredu..doufam, ze ji vyhrajete, protoze legal .

Jakub Frydrych: Pěkný den, masivní kampaň, kde média sehrála vysloveně dopřednou roli, přiměl zákonodárce k rychlému zamyšlení nad tímto typem drog a v nejbližší době bude zákon 167/98 Sb, resp. jeho přílohy doplněny o další látky, právě z řady tzv. " nových drog". Bohužel nad drogami se definitivně vyhrát nedá.

S pozdravem
plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:22 Autor: karel novák

Otázka: Dobrý den, často a hlavně před volbami čtu prohlášení politiků (naposled například starosta Prahy 5), že zatočí s narkomany, že je vyženou z míst, která spravují? Myslíte, že si tyhle lidi nikdy nezakouřili nebo nešňupli?

Jakub Frydrych: Pěkný den, drogovoá anamnéza politiků je mi lhostejná, spíš mi vadí účelové a nekoncepční politizování tohoto tématu.

S pozdravem
plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:20 Autor: ahoj

Otázka: problem drog je velky, ale reknete mi prosim co delate pro to aby jste zavreli do basy lidi co z toho maji miliony mesicne, a ne ubohy dealery kteri na tom nic nevydelaj, protoze jsou vetsinou i uzivatele. jako z korupci, proste velky ryby kteri sedi nekde v kanclu na dulezitejch mistech

Jakub Frydrych: Pěkný den, Národní protidrogová centrála se orientuje na postihování právě té trestné činnosti, kterou máte na mysli. Drogové trestné činnosti, kterou páchají mezinárodní organizované skupiny na poli dovozu, výroby a vývozu. Netrpím konspiračním viděním světa a tak 150 pachatelů, které jsme v loňském roce zatkli v souvislosti s touto trestnou činností a jedná se podotýkám o organizátory této trestné činnosti a ucelené skupiny, je mojí odpovědí.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:16 Autor: stanik

Otázka: dle me tyto legal drugs jsou jeste horsi jak drogy klasicke, par jsem si jich zkusil, a bylo me z toho hodne zle...chybou je, ze nas system tyto drogy vubec dovoli vyrobit, ikdyz se vyrabeji jinde na svete a k nam dovazeji...myslim, ze je cely system spatne nastaven, prtoo potom vznikaji tyto hnusy.

Jakub Frydrych: Pěkný den, opak je pravdou, celý systém designovaných drog je přávě vymyšlen proto, aby se chemickou podstatou obcházely národní registry zakázaných látek. S potenciální nebezpečností těchto látek jednoznačně souhlasím.
S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:14 Autor: stanik

Otázka: dobry den, nemyslite si, ze byste mel zkusit nejakou drogu, kdyz proti nim tak bojujete? dle me clovek v takove pozici by mel vedet proti cemu bojuje, jinak takovy boj neni alespon pro me plnohodnotny...vas predchudce si zazil myslim svoje.
co rikate na uvolneni konopi pro lekarske ucely?
dekuji

Jakub Frydrych: Pěkný den, odpovím otázkou, je třeba prožít všechny choroby světa, aby byl člověk kvalitní lékař, je třeba prožít manželství, aby člověk jako katolických duchovní mohl radit v otázkách rodiny, či je potřeba krást, abych byl dobrý a empatický kriminalista, který chytá zloděje ? Minulost Dr. Komorouse ve spojení s drogami je z říše pohádek a internetových mýtů.

Terapeutické využití konopí jednozančně vítám jen s nejdou výhradou, dle mého názoru by se mělo jednat o léčebnou metodu lege artis, v definovaných diagnozách, z rukou lékaře. Představy o samopěstování a samoléčbě či sebeindikaci jsou představy legalizační, které nevnímám jako smysluplné.

S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:10 Autor: Pták

Otázka: Co to je za nové drogy, kolik stojí a kde se dají zakoupit ?

Jakub Frydrych: Pěkný den, máte zřejmě na mysli mediálně frekventované tzv. "legal drugs", konkrétně se jedná o skupiny katinonů, syntetických kanabinoidů a látek, které mají imitovat účinky konvenčních drog. Aktuálně není obchodování s nimi v ČR zakázané, nicméně legislativní změna je na spadnutí, stejně jako jinde v Evropě. Cenově jsou obvykle (alespoň v případě syntetických kanabinoidů) podstatně nad standardní cenou marihuany na černém trhu.
S pozdravem plk. Frydrych


Odpovězeno: 10. 02. | 12:06 Autor: Pepa z Depa

Otázka: Které drogy jste sám zkusil a jak vám po nich bylo?
 
Jakub Frydrych: Pěkný den, krátce řečeno z nelegálních drog žádnou, jinak piji kávu a společensky alkohol, kouřím cigarety, děkuji za optání.
S pozdravem plk. Frydrych


Článek s dotazy převzat ze serveru www.aktualne.centrum.cz, zde je přesná adresa umístění: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=690714

vytisknout  e-mailem