Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Sedmiletý trest za pokus těžkého ublížení na zdraví

KRAJ VYSOČINA: Na policisty a záchranáře "cákal" svoji krev s cílem nakazit je žloutenkou 

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali mimořádně závažný případ, který začal 23. dubna loňského roku kolem jednadvacáté hodiny večer v prostoru před ubytovnou na ulici Nerudova v Jihlavě. Podnapilý a silně agresivní muž zde ohrožoval zasahující policisty a záchranáře v úmyslu je nakazit závažnou infekční nemocí.
 
Dvaatřicetiletého muže z Jihlavy po provedeném prověřování vyšetřovatel obvinil z pokusu zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a z přečinu výtržnictví. Za tyto skutky hrozil muži trest odnětí svobody v rozmezí pěti až dvanácti let. Vyšetřování případu bylo ukončeno návrhem na podání obžaloby a tento případ ve středu 12. listopadu projednával krajský soud v Brně. Obviněného muže odsoudil k trestu odnětí svobody v trvání sedmi let nepodmíněně. Trest by měl odsouzený muž vykonat věznici s ostrahou. Kromě toho musí muž uhradit částku 616 000 korun jako náhradu škody zdravotním pojišťovnám a náhradu vyplacenou pěti policistům za snížení společenského uplatnění. Rozsudek zatím není pravomocný.
 
Celá událost pro policisty začala 23. dubna loňského roku ve večerních hodinách, kdy byly postupně tři policejní hlídky vyslány k incidentu, k němuž došlo na ulici Nerudova v Jihlavě. Když dorazila první hlídka na místo, policisté zjistili, že zhruba kolem dvacáté hodiny dvaatřicetiletý obyvatel ubytovny se nejdříve měl pohádat se svojí družkou, poté rozbil skleněnou výplň dveří u koupelny na této ubytovně. Přitom se pořezal na zápěstí pravé ruky. Zranění, které si způsobil, silně krvácelo, a proto mužova družka přivolala na místo zdravotnickou záchrannou službu. Mezitím se muž dostal před ubytovnu, kde choval velice agresivně. V místě se začali navíc srocovat další obyvatelé ubytovny. Proto byly na místo postupně vyslány tři policejní hlídky
 
Když na místo přijela posádka zdravotnické záchranné služby, muž se stále choval velice agresivně, urážel nejen přítomné policisty, ale i zdravotníky, a nechtěl se nechat ošetřit. Muž na zdravotníky i policisty vykřikoval, že bere pervitin a že má žloutenku typu „C“. Přitom se zdravotníky a policisty úmyslně snažil potřísnit krví z krvácející ruky. Krev si nechával úmyslně stékat do dlaně a pak ji cákal na policisty, záchranáře a také na svoji družku. Všem vyhrožoval, že je všechny nakazí a oni „chcípnou“, stejně jako „chcípne“ on, protože je nakažený nejen žloutenkou, ale má také aids. Svojí krví skutečně potřísnil pět zasahujících policistů i tříčlennou posádku záchranné služby. 
 
Jak se při vyšetřování zjistilo, muž je narkoman a v minulosti skutečně prodělal virovou hepatitidu typu C. Provedené rozbory krve a provedené testy vyloučily, že muž byl v době útoku infekční. Kdyby ale byl v době spáchání útoku na policisty a záchranáře skutečně infekční, způsobil by všem zasaženým osobám těžkou újmu na zdraví a tyto osoby byl mohly mít trvalé následky na zdraví. Pětice policistů musela prodělat sérii vyšetření a testů, které byly nakonec negativní. Policisté museli v době, kdy se čekalo na výsledky testů, dodržovat přísná pravidla karantény, což je výrazně omezovalo na jejich dosavadním způsobu života. Navíc všichni prožívali obrovskou psychickou zátěž a do doby než byly k dispozici výsledky rozborů a testů museli žít v nejistotě. Zaměstnavatel jim také proto přiznal náhradu za snížení společenského uplatnění. Vyplacenou náhradu musí nyní uhradit odsouzený muž.
 
K osobě odsouzenému muže lze uvést, že se jedná o osobu s bohatou kriminální minulostí. Muž má osm záznamů v rejstříku trestu za majetkovou i násilnou trestnou činnost. Posledního skutku se dopustil v lednu roku 2012, kdy napadl na zastávce MHD v Jihlavě po předchozí rozepři muže a způsobil mu poranění, které si vyžádalo hospitalizaci v nemocnici. Za přečin výtržnictví byl v červnu roku 2012 u okresního soudu v Jihlavě odsouzen trestním příkazem k úhrnnému trestu obecně prospěšných prací ve výměře 300 hodin, ale tento trest mu byl prominut na základě amnestie prezidenta republiky ze dne 1. ledna 2013.
 
Trest, který uložil uplynulou středu krajský soud v Brně, je poměrně přísný, ale soud tím vysílá jasný signál, že podobná jednání a útoky na zasahující policisty a záchranáře jsou naprosto nepřípustné a tento stát je nehodlá v žádném případě tolerovat, a to i přesto, že muž nakonec nakažený nebyl, což ale v době útoku nevěděl ani on ani zasahující policisté a záchranáři.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
15. listopad 2014

vytisknout  e-mailem