Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Se zvířátky internetem tam a zase zpátky s podtitulem Neztrať se v kyberprostoru

MĚLNICKO - Od pondělí 2. října 2023 tým prevence kriminality města Kralupy nad Vltavou zve žáky druhých tříd základních škol spadajících pod ORP Kralupy nad Vltavou do neobyčejné zoologické zahrady. 

Tým uspořádal v Kulturním domě Vltava interaktivní edukativní výstavu pod názvem Se zvířátky internetem tam a zase zpátky s podtitulem Neztrať se v kyberprostoru. Hlavní náplní je internet a jeho pozitivní, ale také negativní stránka. Smyslem expozice je upozornit na hrozby internetu a sociálních sítí. Děti se hravou formou snaží pomáhat zvířátkům v online zoo s jejich problémy na síti.

Naše zoologická zahrada je totiž velice zvláštní. Internet zde používají všechna zvířátka. Tablety, počítače, notebooky, chytré telefony jsou součástí jejich každodenního života. Během procházky po zahradě děti zjistí, jaké radosti, ale i strasti může internet způsobit. Prostřednictvím příběhu jednotlivých zvířátek jim zkušené edukátorky vysvětlí možná rizika spojená s používáním internetu.

Hned ve dveřích uvítá děti zpěv ptáků, který je provází celým programem. Po uvítání a přestavení projektu je preventistky Policie ČR a města dovedou k výběhu s opičákem Oldou, který je na internetu závislý. Popovídají si o závislosti a poradí Oldovi, jak trávit volný čas jinak.

Panda Pavel ve druhém výběhu se trápil s tím, že o něm hyeny napsaly, že je tlustý. Tady jsme se seznámili s pojmy kyberšikana a jak se jí bránit. Prostřednictvím žirafy Žanety se žáci dozví, jak pracovat s informacemi. Antilopa Adam a Agáta se stanou objetí internetového predátora. Na nich se děti naučily, jak je nebezpečné sdílet osobní informace. Tučňákovi Tondovi, který se fotil v plavkách, poradily, jaké fotky může zveřejňovat a které jsou ke zveřejnění zcela nevhodné.

Volba tématu není náhodná. Po covidu stoupl počet trestných činů v oblasti kyberkriminality a problémy s ní spojené. Za pomocí zvířátek chceme žákům předat co nejvíce informací, aby se i oni nestali obětí a předešli nevhodnému chování na internetu.

Výstava je součástí celoročního projektu města Kralupy nad Vltavou pod názvem Společně proti kriminalitě. Je zároveň i vyvrcholením dlouhodobé spolupráce týmu prevence kriminality města Kralupy nad Vltavou, Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, Městské policie Kralupy nad Vltavou a Kulturního domu Vltava, který zacílil na bezpečnost v kyberprostoru.

Výstava bude přístupná až do 20. října 2023 a z Kralup nad Vltavou se přesune do Kutné Hory.

Velké poděkování za poskytnuté materiály  a za spolupráci při přípravě expozice patří paní Ing. Michale Radotínské z CZ.NIC. Předlohou expozice byla kniha ON-LINE ZOO autorů Daniely Drobné a Achmeda Abdel-Salama, která seznamuje nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na Internetu. Kniha vznikla překladem z německého originálu Der Online-Zoo vydaného v rámci projektu Safer Internet Center ČR.

por. Mgr. Markéta Johnová
13.10.2023

Odkazy do noveho okna

ON-LINE ZOO

ON-LINE ZOO 

Detailní náhled

ON-LINE ZOO

ON-LINE ZOO 

Detailní náhled

ON-LINE ZOO

ON-LINE ZOO 

Detailní náhled

ON-LINE ZOO

ON-LINE ZOO 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem