Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Se sanitkou pod vlivem

Policisty na sebe řidič sanitky upozornil podivnou jízdou. Ti ho následně zastavili, zkontrolovali a nestačili se divit. 

Podivně jedoucí sanitky si policisté z místního oddělení Smíchov všimli ve Zborovské ulici ve směru do centra. Její řidič totiž pokaždé, když mu v cestě „stála“ červená, zapnul modré majáky, sirénu a křižovatku projel. Po takovémto průjezdu křižovatkou majáky i sirénu vypl a pokračoval dál jako běžný řidič.

Policisté proto saniťáka následovali. Při tom jejich vozidlová kamera zaznamenala způsob jízdy tohoto řidiče. Ten nejen, že projížděl křižovatky shora popsaným způsobem, ale také nerespektoval vodorovné dopravní značení, přikázané směry jízdy, nebo zákazy vjezdu. Proto na Karlově náměstí policisté sanitku zastavili a přistoupili ke kontrole jejího řidiče.

Toho mimo jiné muži zákona podrobili testům na přítomnost drog a alkoholu v jeho dechu. K překvapení policistů byly oba tyto testy pozitivní. Výsledkem orientační dechové zkoušky byla víc jak jedna promile alkoholu v dechu kontrolovaného, a to i při opakovaných zkouškách. Test na drogy pak avizoval přítomnost amfetaminu, metamfetaminu, nebo kokainu.

Pro potvrzení těchto zjištění byl následně řidič převezen do zdravotnického zařízení k lékařskému vyšetření. V rámci toho byla přítomnost drog u řidiče vyloučena, nicméně alkohol v jeho krvi toto vyšetření potvrdilo. Po víc, něž třech hodinách od kontroly na Karlově náměstí totiž lékařské vyšetření prokázalo u řidiče ještě téměř tři čtvrtě promile alkoholu.

Na základě těchto skutečností je jednačtyřicetiletý muž podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. A jelikož se tohoto jednání dopustil při výkonu povolání, hrozí mu přísnější trestní sazba, tedy až tři roky vězení.

Přitěžující okolností může být to, že v takovémto stavu převážel v sanitce ležícího pacienta.

Další, čemu budou v rámci prošetřování celé věci policisté věnovat pozornost je řidičova jízda na majáky. Komunikací s dispečerem společnosti totiž při silniční kontrole policisté zjistili, že k něčemu takovému neměl řidič příslušné schválení, povolení kompetentní osobou.

por. Mgr. Tomáš Hulan 22. 2. 2017

vytisknout  e-mailem