Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

S placením daní si hlavu nelámali

V uplynulých dnech bylo policisty Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování zahájeno trestní stíhání 3 Asiatů (2 muži a jedna žena). Všichni byli obviněni ze spáchání zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby dle § 240 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 trestního zákoníku. 

     Úkony trestního řízení byly zahájeny Celním ředitelstvím Ústí nad Labem v září roku 2009, v dubnu roku 2010 věc převzala ústecká expozituraÚtvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování. V průběhu prověřování bylo zjištěno, že obvinění jednali jménem několika obchodních společností a společně pak zprostředkovávali vyclívání zboží pro jiné podnikatelské subjekty, za což inkasovali peníze v hotovosti. Jeden z nich měl navíc zajišťovat vyhotovování podhodnocených faktur, na jejichž základě docházelo k mnohem menším odvodům daně, než kolik by odpovídalo skutečné hodnotě dovezeného zboží, kterým byla převážně obuv a oblečení z Číny. Jimi ovládané společnosti tak v letech 2002-2009 realizovali více než 600 dovozů v hodnotě asi 125 milionů korun. Prozatím bylo zadokumentováno zkrácení cla a DPH ve výši 6,4 milionu korun. Lze ovšem předpokládat mnohanásobně vyšší škodu, která bude vyčíslena později na základě výsledků dalšího vyšetřování. 
 
     K obviněným cizincům bylo zjištěno, že jeden z mužů byl již v minulosti pravomocně vyhoštěn z území České republiky a nyní zde vystupoval pod falešnou identitou. K obviněné ženě bylo zjištěno, že i ta se zdržuje na území ČR pod jinou identitou, neboť byla v minulosti odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na 4 roky. Příslušným soudem byl na ni vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody.
 
           
 
                                                                                                                   pplk. Mgr. Roman Skřepek
                                                                                                                            rada ÚOKFK SKPV

vytisknout  e-mailem