Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

S defibrilátorem jsme pomohli k záchraně dalšího lidského života

KRAJ - Muž zkolaboval poté, co v jeho garáži vypukl požár. 

V sobotu 28. srpna po 20. hodině vypukl v jedné z řadových garáží v ulici U Nemocnice v Mimoni požár osobního vozidla, který se jeho majitel neúspěšně snažil zastavit ručním hasicím přístrojem. Ke garážím nakonec vyrazily tři dobrovolné hasičské sbory včetně profesionálních hasičů z Jablonného v Podještědí a České Lípy. U události nechyběli ani policisté a městští strážníci.

Třiasedmdesátiletého vlastníka hořícího auta tato situace  rozrušila natolik, že na místě zkolaboval . Praporčík Václav Serdel u něj ihned zkontroloval životní funkce a zjistil, že nedýchá. Strhnul z něj proto košili a zahájil masáž srdce. Mezitím donesl místní strážník  Jiří Samek ze svého služebního vozidla defibrilátor a společně k tělu seniora připevnili elektrody. Přístroj pak doporučil jeden výboj, který mu policista aplikoval a dál pokračoval v srdeční masáži do doby, než pacient začal dýchat. Senior nabyl vědomí ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. (zleva)prap. Václav Serdel a strážník Jiří Samek.jpg(zleva) prap. Václav Serdel a strážník Jiří Samek

Za tento profesionální zásah zdravotníci policistovi mimoňského obvodního oddělení Václavu Serdelovi a městskému strážníkovi Jiřímu Samkovi poděkovali.

Praporčík Václav Serdel nezachraňoval život s použitím defibrilátoru poprvé. Jedná se o stejného policistu, který v roce 2017 se svým kolegou z mimoňského obvodního oddělení udržel při životě do příjezdu zdravotnické záchranné služby teprve 12letou dívenku, kterou doma v noci ve spánku postihla zástava srdce. Do té doby rodiče o tom, že má jejich dcerka nemocné srdce,  vůbec nevěděli. Dnes je z dívky velká slečna a těší se dobrému zdraví.

V Libereckém kraji jsme za dobu fungování projektu "AED pro Liberecký kraj" pomohli zachránit život devíti lidem, zajímavostí jistě je to, že v šesti případech byli pacienti "v rukách" mimoňských policistů.

3. 9. 2021
por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

Odkazy do noveho okna

(zleva) prap. Václav Serdel a strážník Jiří Samek

(zleva) prap. Václav Serdel a strážník J... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem