Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Rumunští Romové v Husinci

Rumunští občané se z pražských Počernic přemístili do obce Husinec 

     Rumunští Romové se ve čtvrtek 30. července v podvečerních hodinách přestěhovali z pražských Počernic do katastru obce Husinec. Zde jim majitel pozemku na břehu Vltavy pronajal louku, kde se skupina rumunských občanů usadila. Prvotně si svá auta zaparkovali na pozemku povodí Vltavy, kde si také postavili stany. 
 
     Dne 31. července od ranních hodin přítomní policisté situaci monitorovali. Na místě samotném byl také antikonfliktní tým, který v počtu čtyř policistů, začal se zástupci rumunských občanů vyjednávat. Policisté z tohoto týmu jsou dobře jazykově vybaveni. Celá komunikace probíhala v angličtině. Týmu se podařilo Romy přesvědčit, aby svá vozidla i věci přestěhovali právě na soukromý pozemek. To se ve večerních hodinách podařilo. Situaci na místě monitorovali také zástupci Pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Vzhledem k informacím Dělnické strany, která avizovala, že v sobotu vyšle své zástupce na místo, policisté  po celou noc situaci sledovali a byli na místě neustále přítomni.
 
     V sobotu 1. srpna policejní hlídky monitorovali příjezdové cesty, které vedou nejen do samotné obce, ale také k pronajaté ploše. Všechny osoby a vozidla byla při příjezdu kontrolována. Kontrole se nevyhnuli ani přijíždějící novináři. V dopoledních hodinách první zástupci Dělnické strany dorazili na místo. I tito byli policisty zkontrolováni a jeden z nich byl předveden na Obvodní oddělení Odolena Voda k provedení dalších úkonů. Při kontrole této osoby policisté zjistili, že je v celostátním pátrání. Tento muž figuruje jako svědek trestného činu Útok na veřejného činitele. Zástupci Dělnické strany se po provedené kontrole vydali na samotné místo, kde Romové táboří. Na místě si vyžádali rozhovor se zástupcem policie. Vše proběhlo v klidné atmosféře. Celou situaci na místě policisté také zadokumentovali. Pořízené záběry budou analyzovány. Poté se skupinka zástupců Dělnické strany vydala do obce a pak se znova vracela stejným místem kolem Romů. Antikonflitní tým se v obci neustále pohyboval, aby mohl v jakékoli nebezpečné situaci zasáhnout, případně odpovědět znepokojeným občanům na jejich dotazy a celou situaci tak zklidnit a mít pod kontrolou. Policie po celou dobu měla v záloze dostatečný počet sil a prostředků, aby mohla v případě protiprávního jednání zakročit.
 
      Ve večerních hodinách byla policie požádána paní starostkou obce Husinec o vyklizení pozemku. Pro policii by byl takový postup nezákonný. Situace je v současné době řešena v oblasti správního práva. Policie by tak mohla učinit jen na základě soudního rozhodnutí.
 
     Policisté budou i nadále celou situaci sledovat a monitorovat a jsou připraveni zasáhnout, pokud by v jednání přítomných osob spatřovali spáchání závažného trestného činu.

vytisknout  e-mailem