Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Rozšiřování právního vědomí žáků

MORAVSKOTŘEBOVSKO: Policisté v Městečku Trnávka 

      Včera dopoledne jsem již popáté přijela do základní školy v obci Městečko Trnávka. Poslední žáky této školy, které jsem ještě nenavštívila, byli sedmáci a osmáci. Ve třídě osmáků jsme si povídali o trestní odpovědnosti. Na začátku vypadalo, že to nebude beseda, ale můj monolog. V průběhu hodiny se ale situace změnila a otázky padaly jedna za druhou. Tentokrát jsem byla v oslabení, protože kolegové z obvodního oddělení řešili neodkladné záležitosti a nemohli se besedy zúčastnit. Naštěstí nezůstala žádná otázka bez odpovědi. Povídali jsme si o přestupcích a trestných činech, kterých se mladiství nejčastěji dopouštějí. U přestupků to bylo porušení zákona v silniční dopravě, proti občanskému soužití, proti majetku a občanskému soužití. U trestných činů jsem se zaměřila na poškození cizí věci, krádež, porušování autorských práv atd. Nemohli jsme opomenout druhy opatření, které může mladistvému uložit soud ve věcech mládeže. Zákon 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy, mluví o výchovných opatřeních, ochranných a trestních opatřeních. 
      U sedmáků jsme si povídali o šikaně a kyberšikaně. Nejdříve jsem vymezila základní pojmy - co je šikana, rozdíl mezi škádlením a šikanou, druhy šikany. Pokračovala jsme otázkami, kdo bývá obětí šikany, jak poznáme dítě-agresora, jaké následky může šikana na dítěti-oběti zanechat. Zde se rozpoutala velká diskuse. Žáci na většinu mých dotazů správně odpovídali, jen některé jsem doplnila. V závěru jsme se chvilku věnovali povídání o škodlivosti kouření a alkoholu. Toto téma jsme trošku odlehčili a smáli jsme se dost hlasitě. Okolojdoucí si asi pomysleli, že ve třídě se hraje komedie.
      Ze třídy jsem odcházela příjemně naladěná, a to jsem ještě nevěděla, jaké překvapení mě čeká na chodbě. Asi deset deváťáků, u kterých jsem byla v minulém týdnu, zde čekalo spolu s paní učitelkou. Měli připravené dotazy. Příval otázek zastavilo až zvonění na další vyučovací hodinu. Bylo poznat, že kluci o našem povídání z minulého týdne přemyšleli a chtěli vědět, jak zákon konkrétní věc řeší.

17. března 2010
por. Bc. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

 

Odkazy do noveho okna

osmáci na besedě

osmáci na besedě 

Detailní náhled

sedmáci na besedě

sedmáci na besedě 

Detailní náhled

sedmáci na besedě

sedmáci na besedě 

Detailní náhled

sedmáci na besedě

sedmáci na besedě 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem