Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Rozsáhlá policejní akce s názvem ZEUS III

Pražští policisté obsadili dva hlavní dopravní uzly, kde se zaměřili zejména na odhalování protiprávního jednání spojeného s nelegální migrací. 

V průběhu noci ze čtvrtka na pátek se uskutečnila rozsáhlá policejní akce, do které se zapojilo bezmála 150 policistů z cizinecké, dopravní a pořádkové služby a dále také příslušníci celní správy a vojenské policie. Řidiči mohli policejní kontroly zaznamenat na třech základních stanovištích, z nichž jedno bylo na dálnici D1 na 4.5 km ve směru na Prahu a další dvě na Pražském okruhu před Cholupickým tunelem.

Hlavním cílem této policejní akce, nesoucí krycí název Zeus III, bylo odhalování protiprávního jednání v souvislosti s nelegálním pobytem cizinců na území Prahy, potažmo celé České republiky, nelegální migrací a paděláním cestovních dokladů. Policisté proto zastavovali a kontrolovali vytipovaná vozidla s možností přepravy většího množství osob, tedy nákladní vozidla, kamiony a autobusy. Policisté ovšem v rámci akce pátrali také po hledaných a pohřešovaných osobách, vozidlech i věcech a dohlíželi na dodržování pravidel silničního provozu. Kontrolám tak neunikli ani řidiči osobních vozidel.

Na jednotlivých stanovištích policisté disponovali moderní technikou, která jim posloužila k vyhledávání ukrytých osob uvnitř vozidel. K dispozici tak měli například přístroj, který umožňuje vyhledávat osoby ukryté v útrobách vozidla pomocí detekce srdeční činnosti. Příslušníci vojenské policie pak měli k dispozici skenner, kterým kontrolovali podvozky vozidel, zdali v těchto místech řidiči nepašují nelegální zboží a osoby. S vyhledáváním tabákových výrobků celníkům pomáhal i služební pes Stuart, který má za sebou již mnoho úspěšných vyčichání nepovoleného nákladu. Dopravní policisté měli k dispozici také váhy na zjišťování, jestli nákladní vozidla nepřekračují hmotnost stanovenou zákonem.

Během celovečerní akce se podařilo zkontrolovat více než tři tisíce motorových vozidel a bezmála čtyři sta osob. Jeden z řidičů byl na místě zadržen, jelikož řídil motorové vozidlo i přes vyslovený zákaz řízení.  Za různá protiprávní jednání, zejména však v souvislosti s porušováním dopravních předpisů policisté udělili bezmála dvacet pokut v celkové výši přibližně 30 tisíc korun a další tři přestupky byly oznámeny správnímu orgánu k projednání. Dopravní policisté řidičům uložili sedm kaucí ve výši osmdesát jedna tisíc korun. V průběhu akce byly vypátrány dvě osoby, které byly zajištěny pro nepovolený pobyt na území ČR.

S ohledem na aktuální situaci týkající se nelegální migrace, budou policisté v takovýchto akcích i nadále pokračovat.

V neposlední řadě ale musíme poděkovat Ředitelství silnic a dálnic. To ochotně zajistilo a poskytlo nezbytné technické prostředky a zázemí k tomu, aby policisté mohli na jednotlivých stanovištích efektivně a hlavně bezpečně vykonávat své činnosti.

nprap. Richard Hrdina – 1. října 2021

vytisknout  e-mailem