Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Rozhodnutí v kauze „Frenštát pod Radhoštěm.“

MS kraj - ukončení prověřování 

Dne 17. 2. 2013 kolem 03.45 hodin došlo k explozi v čtyřpodlažním bytovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm. Pět obětí a podezřelý zemřeli na místě, dalších 11 osob bylo zraněno. V důsledku první mohutné exploze a několika dalších, menších explozí, souvisejících s hasebními pracemi, pak došlo k rozsáhlé destrukci předmětného domu, stejně jako k výraznému narušení stavebních částí dvou sousedních domů. V sousedním domě bylo nutné přistoupit ke kompletní rekonstrukci všech bytů a jejich obyvatelé je tudíž nemohli dlouhodobě užívat. Byla způsobena škoda velkého rozsahu (t. j. větší než 5 milionů).

Krátce před 03.50 hodin dne 17. 2. 2013 byla přijata na tísňovou linku první volání o pomoc. Oznamovatelé sdělovali, že došlo k mohutnému výbuchu a požáru. Následovaly záchranné práce složek IZS s prioritním cílem záchrany lidských životů a eliminaci následků na zdraví. S ohledem na závažnost události převzali prověřování okolností skutku kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Na místě samozřejmě spolupracovali s policisty územního odboru Nový Jičín, kteří byli nejen první na místě, ale podíleli se na zajištění a ohledání místa události několik dnů. Samotné ohledání místa činu bylo zahájeno ještě v době probíhajících intenzivních hasebních prací a trvalo až do odpoledních hodin dne 19. 2. 2013.

V okolí domu byly rozesety povýbuchové trosky, včetně částí železných, betonových konstrukcí, úlomků skla, nábytku. Levá část domu byla zřícena, tam také zahynuli lidé. Oběti byly postupně vyproštěny z trosek, některá těla byla značně devastována a bylo nutné přistoupit k identifikaci pomocí metod analýz profilů DNA. Současně kriminalisté prioritně zjišťovali, kdo v době výbuchu přebýval v předmětném objektu, aby bylo možné identifikovat všechny zúčastněné. Při ohledání místa události bylo zajištěno množství stop, které byly následně zaslány ke zkoumání znalcům.

K objasnění některých skutečností byli přibráni i znalci z oboru zdravotnictví, odvětví soudního lékařství a toxikologie, z oboru kriminalistika, odvětví genetiky, odvětví kriminalistické mechanoskopické expertízy, odvětví kriminalistická fyzikálně-chemická expertíza, požární ochrany…Kriminalisté provedli také výslechy zúčastněných a svědků. Další informace konstatovali znalci, po provedených expertízách.

V průběhu realizovaného prověřování shromáždil policejní orgán dostatečné množství důkazů k rozhodnutí a věc zločinu obecného ohrožení odložil, trestní stíhání podezřelého 57letého muže je nepřípustné, neboť zemřel.

Muž měl nejprve úmyslně zalomit z vnitřní strany klíče v zámcích hlavních i bočních vchodových dveří, aby tak zamezil vstupu i opuštění domu. Poté měl zapříčinit únik zemního plynu ve společných prostorách suterénu domu. V místě hlavního uzávěru plynu měl uvolnit a demontovat uzavírací těleso ventilu. Pravděpodobně také úmyslně zapříčinil únik zemního plynu z bytové přípojky vnitřního bytového rozvodu a na něj napojených plynových spotřebičů. Vzhledem k fyzikálním a chemickým parametrům zemního plynu (lehčí než vzduch, extrémně hořlavý, při směsi se vzduchem tvoří výbušnou směs) pak došlo k zaplnění místnosti suterénu a následného úniku plynu do otevřených prostor vyšších podlaží, zejména do celého schodišťového prostoru a jejich postupnému zaplňování plynem.

Kolem 03.45 hodin měl být podezřelý vyrušen sousedem, který reagoval na zvuky a zápach plynu, načež měl 57letý muž blíže nezjištěným způsobem iniciovat nahromaděný zemní plyn. Následovala okamžitá mohutná exploze a požár, který zasáhl jak společné prostory domu, tak vnitřní prostory bytů. Dále došlo k několika dalším menším explozím, souvisejícím s probíhajícími hasebními pracemi. V průběhu požáru došlo k destrukci nosných i nenosných konstrukcí levé části domu, se zřícením zpravidla vodorovných nosných částí z třetího a druhého nadzemního podlaží až na úroveň prvního nadzemního podlaží. V bytech pravé části domu byly většinou poškozeny nenosné dělící příčky.

V kriminalistické praxi lze hodnotit skutek jako výjimečný, ať už svým rozsahem, způsobem spáchání činu i následkem. Při ohledání místa události kriminalisté dokumentovali klíče, zalomené v zámcích dveří, prostřednictvím kterých obyvatelé vstupovali do domu. Při explozi pak došlo k rozbití skel veškerých oken a balkónových dveří domu.

Pokud by k iniciaci výbušné směsi došlo v delším časovém úseku, lze předpokládat ještě ničivější následky na stavbu, dům, tak na zdraví a životy.
Bez provedeného hasebního zásahu by s největší pravděpodobností došlo k úplnému vyhoření všech hořlavých materiálů v předmětném domě a přes střechu by se požár zřejmě rozšířil na sousední dům.

Pro komplexnost lze dodat, že pokud by muž přežil, hrozil by mu trest odnětí svobody až dvacet let nebo výjimečný trest.

 

por. Mgr. Gabriela Holčáková
24.10.2013
 

vytisknout  e-mailem