Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Aktuality - archiv

Souhrnné zpravodajství z Rychnovska

Zpravodajství do 30. 10. 2009 

29. října 2009
Napadený muž v nonstopu na náměstí v Rokytnici v Orlických horách
S kamarádem si zašel na pivo, a to ale ještě netušil, co ho ten večer čeká. Když si po půlnoci zašel na toaletu, přišel k němu jiný muž a dvakrát ho bez varování udeřil pěstí do obličeje. Třešničkou na dortu pak bylo, když odcházel dotyčný muž z nonstopu, stihl ještě poškozenému pohrozit a vrazit zapálenou cigaretu do obličeje. Poškozený se nakonec odhodlal a celou věc oznámil na místní obvodní oddělení. Je pravděpodobné, že s tímto případem pak ještě souvisí poškozený plot u dvou domů v Rokytnici v Orlických horách, neboť k poškození došlo v nočních hodinách a jedním z majitelů oplocení je stejný poškozený jako z nonstopu.
pprap. Lukáš Jirčík 
29. října 2009

Naši policisté zadrželi podezřelé z loupežného přepadení v Kunvaldě
Rokytničtí policisté odpoledne vykonávali hlídkovou činnost, když jim bylo oznámeno loupežné přepadení, ke kterému došlo v prodejně v Kunvaldě. Policisté okamžitě vyrazili do Kunvaldu, po příjezdu na místo zjistili, jakým směrem údajně pachatelé utíkali. Vydali se tím směrem, pokračovali lesní cestou a asi po třech kilometrech, když vyjeli z lesa, zahlédli dva muže, kteří utíkají po louce. Jeden z nich odpovídal popisu, a proto se za nimi policisté rozběhli, doběhli je a zadrželi. U jednoho z uprchlíků našli batoh, ve kterém měl podezřelý muž věci, které použil při přepadení. Následovalo předání obou spoutaných místnímu obvodnímu oddělení v Žamberku, které už se o ně dle zákona postaralo.
pprap. Lukáš Jirčík

27. října 2009
Policisté získávali místní znalost
Vzhledem k tomu, že z Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách v poslední době několik policistů odešlo, muselo i několik nových přijít. A právě tito noví policisté se nejprve musejí seznámit s teritoriem a získat základní informace o území, ve kterém budou sloužit. Musejí také poznat místní obyvatele, kteří jim následně mohou jejich práci usnadnit. V získávání těchto znalostí dnes policisté začali od lokality Bedřichovka, přes Orlické Záhoří a budou pokračovat, dokud nepoznají celý obvod. Veškeré tyto informace jsou totiž nezbytné pro jejich kvalitní policejní práci.
pprap. Lukáš Jirčík
25. října 2009

Zdemolovaný passat ve směru na Kunvald
V neděli ve večerních hodinách při kontrole parkování ve městě dostala hlídka rokytnických policistů  prostřednictvím radiostanice od operačního důstojníka informaci, že u silnice směrem na Kunvald stojí poškozené vozidlo. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že majitel nechal vozidlo na odstavné ploše za serpentinami, protože píchnul obě pravé pneumatiky. Když šel shánět druhé náhradní rezervní kolo, tak se mu na autě někdo značně vyřádil. Auto totiž bylo ze všech stran poškozené, počínaje rozbitými skly, světly a konče proraženými plechy. Vozidlo se však nacházelo již na území teritoria Obvodního oddělení Žamberk, proto hlídka jeho policisty vyrozuměla a počkala až do jejich příjezdu.
Protože je dost pravděpodobné, že někdo mohl dotyčného pachatele při svém činu zahlédnout, žádáme spoluobčany, kteří projížděli kolem této odstavné plochy ve večerních hodinách a všimli si poškozeného modrého passatu nebo dalších osob nebo vozidel na této odstavné ploše, aby volali na telefonní číslo policie Žamberk 465 614 333, 465 614 164, 974 580 751, popřípadě linku 158.
pprap. Lukáš Jirčík 

24. října 2009
Další podnapilý si sedl za volant
V noci ze soboty 24.10. na neděli 25.10. prováděli policisté místního obvodního oddělení u řidičů namátkové kontroly dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných omamných látek. Výsledek tohoto snažení však není nijak uspokojivý, neboť byl zjištěn třiapadesátiletý řidič škody felicie, který do přístroje Drager nadýchal 2,11 promile. Tímto se stal podezřelým pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky a celá věc je šetřena ve zkráceném přípravném řízení.
pprap. Lukáš Jirčík

15. října 2009

První sníh letos přišel brzy
V půlce října to už nejen na  Rokytnicku vypadalo jako někdy v lednu; to když přišel sníh, který se snesl na stromy ještě obalené listím. Stromy se následně pod tíhou mokrého sněhu lámaly a padaly přes cesty i elektrická vedení. Proto byli v terénu rokytničtí policisté i hasiči, kteří se neustále snažili zachovat průjezdnost místních komunikací. Sněhem bylo i letos zaskočeno několik řidičů, kteří se svými vozidly skončili po příkopech.
pprap. Lukáš Jirčík
 

13. října 20009

Kontrola chráněné krajinné oblasti
Dne 13. října 2009 provedli policisté rokytnického obvodního oddělení za účasti strážce správy CHKO Orlické hory kontrolu dodržování předpisů o ochraně přírody a krajiny. V oblasti CHKO od Říček v Orlických horách po Orlické Záhoří se policisté zaměřili na kontroly motorových vozidel, jejichž řidiči svou neoprávněnou jízdou v této oblasti často porušují právě předpisy o ochraně přírody a krajiny. Chráněná krajinná oblast Orlické hory byla vyhlášena v roce 1969 a zaujímá severozápadní nejvýše položenou část Orlických hor o rozloze 204 km čtverečních.
pprap. Martin Kadeřábek
 

13. října 2009
Akce zaměřená na alkohol
V noci ze soboty 10.10. na neděli 11.10. uskutečnilo zdejší OOP Rokytnice v O.h. další akci, zaměřenou na požívání alkoholu při řízení motorových vozidel a na požívání alkoholu mladistvých v restauračních zařízeních. Zatímco naši mladší spoluobčané prospěli na výbornou, protože ani u jednoho z nich nebyl alkohol zjištěn, řidiči již tak vzorní nebyli. U jednoho z nich bylo zjištěno požití alkoholu před jízdou, a tak s ním byla celá věc sepsána a předána správnímu orgánu k dalšímu řízení. Asi pět minut poté hlídka zastavila další vozidlo, jehož řidič sice předložil řidičský průkaz, ale policisté záhy zjistili, že řidič má soudem vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Svým jednáním se tak dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
nstržm. David Syrový, DiS. 
11. října 2009
Pěšky se mu nechtělo 
Krátce po půlnoci ze středy 11.10. na čtvrtek 12.10. se po cestě Pěčínem na domy u silnice dobýval muž, který se domáhal zavolání taxi služby nebo odvozu do Rychnova nad Kněžnou. Dotčení obyvatelé Pěčína nakonec museli zavolat policii, protože rušil noční klid a nedal se odbýt. Rokytničtí polisté si po příjezdu už dotyčného zpacifikovali a nezbylo mu nic jiného než pokračovat dál směrem na Rychnov nad Kněžnou pěšky.
pprap. Lukáš Jirčík
8. října 2009
Ztratil se telefon 
Muž si kráčel po Zdobnici a z kapsy mu vypadl telefon značky Samsung, když to však zjistil, bylo už pozdě. Telefon si bleskurychle našel nového majitele. Nezbývalo tedy nic jiného než navštívit oddělení policie. Rychnovští policisté po sepsání prvotních dokumentů celou věc postoupili místně příslušnému oddělení do Rokytnice v Orlických horách. Rokytničtí policisté následně započali šetření pro přestupek proti majetku. Přitom k poslední podobné krádeži došlo před necelým týdnem na sídlišti U Nádraží v Rokytnici v Orlických horách.
pprap. Lukáš Jirčík
30. září 2009
Auto si jen vypůjčili
V odpoledních hodinách se v Orlickém Záhoří ztratil vůz Volkswagen Golf, a to když jeho řidič ponechal klíčky v zapalování. Nebylo tedy už nic snažšího než nastartovat a odjet. Když přišel majitel k místu, kde auto nechal, nevěřil svým očím a zavolal na linku 158. Až následně při šetření přivolané policejní hlídky se muž dozvěděl, že auto nikdo neukradl - vůz si pouze vypůjčili jeho známí, kteří majitele u auta nenašli a auto nutně potřebovali. Policisté nakonec "ohodnotili" majitelovo lehkovážné počínání v podobě ponechaných klíčků v zapalování a auta bez dozoru blokovou pokutou.
pprap. Lukáš Jirčík
25. září 2009
Cihlu prohodil oknem
Po jedenadvacáté hodině bylo oznámeno na telefonní linku 158 rozbití okna v jednom z bytů na rokytnickém sídlišti. Policisté po příjezdu na místo činu zjistili, že oknem někdo prohodil kus cihly. Nikomu z obyvatel bytu se naštěstí nic nestalo, přesto se tímto případem bude i nadále zabývat místní oddělení PČR.
pprap. Lukáš Jirčík
 
21. září 2009
Zničené dveře
Po devatenácté hodině oznámil operační důstojník poškození dveří u kůlny v Říčkách v Orlických horách, které zřejmě způsobil zloděj, který chtěl uvnitř něco najít. To se mu však nepodařilo, a proto tentokrát odešel s prázdnou.
pprap. Lukáš Jirčík
 
17. září 2009
Mezi dětmi ve školce i ve škole
Ve středu 16. září 2009 navštívili policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách spolu s kolegy z rychnovské Preventivně informační skupiny Mateřskou školu v Rokytnici v Orlických horách a Mateřskou a Základní školu v Orlickém Záhoří. 
14. září 2009
Ztratilo se tele
V pondělí před desátou hodinou ranní byla na Obvodní oddělení policie Rokytnice v Orlických horách oznámena krádež telete. Policisté se rozjeli na místo činu, kde provedli prvotní šetření a věc nadále šetří jako přestupek proti majetku.
pprap. Lukáš Jirčík
 

 

14. září 2009
Nafty není nikdy dost
Tímto heslem se asi řídil zloděj, který si pro naftu přišel do areálu jedné firmy v Rokytnici v Orlických horách. Postupně ukradl ze tří zaparkovaných pracovních strojů dohromady téměř stotřicet litrů nafty. Proto žádáme naše spoluobčany i touto cestou - pokud by zahlédli nějaké podezřelé machinace s naftou, ať se nebojí a okamžitě zavolají na telefonní číslo 158.
pprap. Lukáš Jirčík 
13. září 2009
Vykradená prodejna
V noci na dnešek se zloděj zastavil v jedné malé prodejně na Rokytnicku. Nejdřív však musel překonat uzamčené dveře, což pro něj nebyla žádná překážka, pak už jen stačilo vydat se za pult, nahlédnou do kasy a z ní odcizit částku několika desítek tisíc korun českých. Celá věc se proto šetří na Obvodním oddělení Rokytnice v Orlických horách jako krádež vloupáním.
pprap. Lukáš Jirčík 
10. září 2009
"Začni myslet ! Jinak zaplatí jiní."
Zpravodajský portál "Orlický.net" ve spolupráci s rychnovskou policií vytvořil shot "Začni myslet ! Jinak zaplatí jiní." Reaguje v něm na několik tragických dopravních nehod, které se během letošního roku staly na rychnovských silnicích a při kterých byli obětmi či podezřelými mladí řidiči krátce po dovršení plnoletosti. Shot byl promítnut i na veřejné projekci 51. ročníku přehlídky amatérských filmů "Rychnovská osmička", kde ho vidělo 1366 diváků. Dalších 500 diváků shot shlédlo prostřednictvím internetu. Shot nabídne Preventivně informační skupina PČR Rychnov nad Kněžnou všem základním a středním školám i autoškolám Rychnovska jako další možný tématický preventivní materiál.
2. září 2009
Zloděj si odnesl česlo od vodní elektrárny
Když přijeli do Kunčiny Vsi pracovníci firmy, kteří zde pracují na malé vodní elektrárně, nevěřili svým očím. Zloděj si totiž s sebou odnesl z této vodní elektrárny česlo, které bylo více než dva a půl metru vysoké a vážilo kolem osmdesáti kilogramů. Z tohoto případu je jasně patrné, že zloději jsou v dnešní době schopni ukrást takřka cokoli. O to více by si lidé měli svých věcí vážit a nevystavovat je chtivým očím zlodějů.
pprap. Lukáš Jirčík 
1. září 2009
Chytili jsme osobu v celostátním pátrání
Po čtrnácté hodině byl v našem teritoriu policisty z Rokytnice v Orlických horách v součinosti s hlídkou dopravní policie zadržen muž, na kterého byl státním zastupitelstvím vydán souhlas se zadržením. Kuriózní na celé věci bylo to, že jmenovaný ani nevěděl, že je po něm taková sháňka.
pprap. Lukáš Jirčík
1. září 2009
Akce ZEBRA na Rychnovsku
Dopravně preventivní akce "Zebra se za Tebe nerozhlédne" proběhla první školní den i na přechodech pro chodce na Rychnovsku.
27. srpna 2009
Rozsáhlá pátrací akce
Pátrací akce po čtyřiasedmdesátiletém muži se konala na území města Opočno ve středu a čtvrtek 26. a 27. srpna 2009, když s pohřešovaným bylo naposledy hovořeno v pondělí, další obavy plynuly vzhledem k vážnému zdravotnímu stavu a snížené pohyblivosti pohřešovaného. Do akce byli zapojeni policisté z celého rychnovska, včetně policistů z Rokytnice v Orlických horách, dále městská policie, psovodi a vrtulník s termovizí. Na cestě také byli policejní potapěči z Hradce Králové z důvodu několika vodních nádrží v lokalitě, kde se mohl muž pohybovat, ti však už ani nestačili dojet, protože pohřešovaný muž byl vypátrán kolem deváté hodiny ráno v rákosí u jednoho z rybníků poblí místního mlýna a následně převezen do opočenské nemocnice k hospitalizaci.
pprap. Lukáš Jirčík
25. srpna 2009
Rodinné spory v Kunčině Vsi
V podvečer bylo na obvodní oddělení telefonicky oznámeno, že jistý muž poškozuje visací zámek na plechové kůlně, která mu nepatří. Hlídka z Rokytnice v Orlických horách se tedy do Kunčiny Vsi rozjela. Na místě však bylo zjištěno, že se jedná o kůlnu, která je předmětem rodinných sporů o vlastnictví. Lidově řečeno, jde o zapeklitý případ, protože kůlna stojí na obecním pozemku a nikdy nebyla zaměřena. Nejlepším východiskem by tedy bylo, kdyby se rodina sama udobřila a dohodla.
pprap. Lukáš Jirčík 
19. srpna 2009
Alarm na Záhorách
Krátce po půl desáté večer oznámil operační důstojník hlídce z Rokytnice v Orlických horách, že došlo ke spuštění alarmu na rekreační chalupě na Záhorách. Na místo se kromě rokytnických policistů vydala i hlídka policie ze Žamberka. Obě hlídky poté společně provedly důslednou kontrolu objektu, přičemž bylo zjištěno, že se jedná o planý poplach.
pprap. Lukáš Jirčík
16. srpna 2009
Zloděj sběratel
Po dvacáté hodině oznámil čtyřiasedmdesátiletý muž na linku 158 vloupání do své rekreační chalupy na Zdobnici. Proto se na místo okamžitě rozjela hlídka policie z Rokytnice v Orlických horách. Na místě bylo zjištěno, že se zloděj zaměřil především na starožitnosti, čímž majiteli vznikla škoda několika desítek tisíc korun. Celá věc je proto na obvodním oddělení šetřena jako krádež vloupáním.
pprap. Lukáš Jirčík

 

15. srpna 2009  
Požár v lese
Krátce před patnáctou hodinou v sobotu 15. srpna 2009 byl rokytnickým policistům oznámen požár v lese mezi obcemi Zdobnice a Deštné v Orlických horách nedaleko osady Kamenec. Po příjezdu hlídky na místo zde však již zasahovaly složky hasičských záchraných sborů. Naštěstí nebyl nikdo při požáru zraněn a vzniklá škoda je minimální.
pprap. Lukáš Jirčík
11. srpna 2009  
Náraz do stromu řidič nepřežil
V úterý 11. srpna 2009 krátce před jedenáctou hodinou v noci došlo ke smrtelné dopravní nehodě za železničním přejezdem u Rokytnice v Orlických horách. Zde dvacetiletý řidič z Rokytnice v Orlických horách se svým vozidlem Volkswagen Golf dostal v mírné zatáčce, zřejmě z důvodu vysoké rychlosti a profilu komunikace, smyk. Následně vjel do příkopu, kde se s vozidlem převrátil na bok a střechou vozidla narazil do stromu. Při dopravní nehodě utrpěl řidič těžká poranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl. Škoda je odhadnuta na 85 tisíc korun.
nprap. Pavel Vymetálek
 
 11. srpna 2009  

Rušení nočního klidu v Říčkách v Orlických horách
Po dvaadvacáté hodině večer předal operační důstojník z Rychnova nad Kněžnou anonymní oznámení z Říček v Orlických horách dozorčí službě v Rokytnici v Orlických horách o údajném  rušení nočního klidu. Po příjezdu rokytnické hlídky na místo se toto oznámení potvrdilo, když se zde chovali hlučněji než je zdrávo pracovníci jedné nejmenované stavební firmy. Tento jejich přestupek byl s nimi na místě vyřízen.
pprap. Lukáš Jirčík

11. srpna 2009  
Zloděj zřejmě stavitel
Zloději zřejmě došel stavební materiál, když se pro zbývající vypravil do rozestavěného domu v Bartošovicích - Nové Vsi. Majitel byl nemile překvapen, když zjistil, že přišel o několik trámků, cihel a vápenného hydrátu. Proto celou věc nahlásil na Policii České republiky, která případ policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách šetří jako krádež .
pprap. Lukáš Jirčík 
10. srpna 2009  

Alarm v Říčkách v Orlických horách
Ve pondělí 10. srpna 2009 bylo před čtvrtou hodinou ráno telefonicky oznámeno na obvodní oddělení, že na rekreační chalupě v Říčkách v Orlických horách se spustil alarm. Hlídka rokytnických policistů vyjela tedy tuto skutečnost prověřit. Následně však bylo zjištěno, že se naštěstí pro majitele jednalo pouze o planý poplach.
pprap. Lukáš Jirčík 

7. srpna 2009  

Dopravní nehody se tentokrát obešly bez zranění
Ve čtvrtek a pátek 6. a 7. srpna 2009 se staly dvě dopravní nehody. K první z nich došlo mezi Neratovem a Orlickým Záhořím, kde v jedné ze zatáček došlo ke střetu vozidel  a předběžné škodě na Octavii asi 200.000 Kč. Další nehoda se stala v Pěčíně u nákupního střediska. U obou nehod  provedená dechová zkouška na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu řidičů měla negativní výsledek. Tentokrát se vše obešlo bez zranění.
pprap. Lukáš Jirčík

1. srpna 2009  
Krádež na Říčkách v Orlických horách
V sobotu 1. srpna 2009 si zloděj krátce před půlnocí vyhlídl peněženku s doklady a mobilní telefon na volném prostranství v Říčkách v Orlických horách. Až následující den však bylo podáno trestní oznámení na Obvodním oddělení v Rokytnici v Orlických horách. Ve věci  byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin krádeže a neoprávněného držení platební karty. Alespoň doufejme, že se majitel odcizených věcí dostatečně poučil a již nebude nechávat věci bez dozoru, vystavené chtivím očím zlodějů.
pprap. Lukáš Jirčík
 
29. července 2009  
Rušení nočního klidu
V pondělí 27. července 2009 po druhé hodině ráno vyjížděla hlídka Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách na Dolní sídliště, kde třiapadesátiletý muž rušil noční klid. Již před tímto incidentem však tento muž dostatečně zaměstnával hlídky policie, a to tvrzením, že mu údajně pořád někdo vyhrožuje a ohrožuje ho na životě. Tyto skutečnosti se ovšem nepotvrdily. Bohužel není vyloučeno, že muž trpí psychickou poruchou, která ovlivňuje jeho chování.
pprap. Lukáš Jirčík
 
26. července 2009  

Auto skončilo na střeše
Dne 26. července 2009 kolem jedné hodiny v noci v Bartošovicích řidič  nepřizpůsobil rychlost zejména svým schopnostem, dostal se do smyku, který nezvládl a s vozidlem havaroval. Při nehodě došlo  ke zranění několik osob, které musela odvést záchranná služba do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Na místě provedená dechová zkouška u řidiče měla pozitivní výsledek. V místě dopravní nehody zasahovali policisté a hasiči z Rokytnice v Orlických horách a Rychnova nad Kněžnou. Silnice vedoucí od Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic v Orlických horách musela být v místě nehody zcela uzavřena. Vrak vozidla se po necelých třech hodinách podařilo dostat na kola a odtáhnout, čímž se silnice opět zprůjezdnila.
pprap. Lukáš Jirčík

24. července 2009  
Vyproštění muže v Pěčíně
Dne 24. července 2009 bylo kolem poledne telefonicky oznámeno na Obvodní oddělení v Rokytnici v Orlických horách zranění muže v Pěčíně. Kromě Policie ČR vyjela na místo i záchranná služba z Rychnova nad Kněžnou. Muž se zranil ve špatně přístupném terénu, když pomáhal dělníkům v lese. Pro jeho zranění musela být použita i nosítka.
pprap. Lukáš Jirčík
 
19. července 2009

Dopravní nehoda ve Zdobnici
V neděli 19. července 2009 v odpoledních hodinách došlo ve Zdobnici k dopravní nehodě s lehkým zraněním. Oba řidiči jeli ve směru na Rychnov nad Kněžnou, když jeden ze spolucestujících v prvním vozidle zn. Škoda Octavia najednou vykřikl, na což řidič zareagoval šlápnutím na brzdy. Řidič ve vozidle Peugeot 106, jedoucí za ním,  se ovšem dostatečně nevěnoval řízení a přestože ihned začal prudce brzdit, střetu již nezabránil. Nehoda se neobešla bez zranění, a proto na místo vyjela záchranná služba. Provedená dechová zkouška byla u obou řidičů negativní.
pprap. Lukáš Jirčík

16. července 2009

Policisté jsou na pouť připraveni
Na každoroční Anenskou pouť v Rokytnici v Orlických horách jsou policisté připraveni. Během všech tří dnů, kdy pouť v Rokytnici v Orlických horách probíhá, budou v obci přítomni policisté z obvodního oddělení i dopravní policie. Dopravní policie bude průběžně monitorovat celkovou situaci. Policisté proto řidiče žádají, aby respektovali jejich pokyny a parkovali pouze na vyznačených parkovištích. Nevhodně zaparkovaná vozidla můžou být odtažena.
Policie ČR návštěvníky Rokytnické poutě varuje před zloději. V zaparkovaných, uzamčených autech nenechávejte zbytečně vystaveny žádné cennosti, drahé předměty nebo osobní doklady, které by lákaly k odcizení. Nespoléhejte ani na to, že věci ukryté v zavazadlovém prostoru auta jsou bezpečně uloženy. Zloději pracují rychle. Dávejte si pozor i na svá příruční zavazadla, se kterými se na akci vypravíte. Davy lidí a tlačenice jsou živnou půdou pro kapsáře. Cenné věci raději zanechte doma, do kabelek či batohů si uložte jen nezbytné vybavení. Svá příruční zavazadla nenechávejte ani na okamžik bez dozoru. Speciální péči věnujte penězům. Raději si celý obnos neukládejte do peněženky a tu neponechávejte nikdy navrchu batohů či kabelek. Svůj finanční obnos na veřejnosti příliš nevystavujte, můžete se okamžitě stát snadnou obětí zručných kapsářů. V případě jakýcholiv problémů kontaktujte přítomné policisty nebo volejte na bezplatnou linku 158.
pprap. Lukáš Jirčík

15. července 2009

Narušení objektu v Rokytnici v Orlických horách
Ve středu 15. července 2009 bylo po sedmnácté hodině telefonicky oznámeno na obvodní oddělení, že došlo k narušení chalupy v Rokytnici v Orlických horách. Na místo byl povolán psovod z Rychnova nad Kněžnou. Následně však bylo zjištěno, že se v objektu ani jeho okolí již nikdo nenachází. Pachatel stihl rozbít okno a neodradila ho ani železná mříž namontována za oknem, kterou taktéž zničil. Poté vlezl do chalupy, přičemž ovšem spustil alarm, který ho nejspíš vylekal a z chalupy utekl bez lupu.
pprap. Lukáš Jirčík

14. července 2009

Zraněný muž
14. 7. 2009 po jedenadvacáté hodině vyjížděla hlídka rokytnických policistů na oznámení, že na chodníku leží zraněný muž. Na místě bylo zjištěno, že se jedná o čtyřicetiletého cyklistu z Rokytnice v Orlických horách, který tvrdil, že kolo pouze vedl a přitom ošklivě upadl. Pro cyklistu si tak přijela záchranná služba z Rychnova nad Kněžnou.
pprap. Lukáš Jirčík

13. července 2009

Zloději se zalíbila navigace
V pondělí 13. 7. 2009 byl majitel vozidla Opel nemile překvapen, když přišel ke svému garážovanému a řádně uzamčenému autu a zjistil, že mu někdo rozbil okno u spolujezdce a z auta ukradl navigační systém. Policie věc šetří jako krádež vloupáním.
pprap. Lukáš Jirčík

10. července 2009

Na pivo bez peněz
V poslední době se v našem služebním obvodě stále častěji vyskytují případy, kdy hosté popíjejí v hospodách, aniž by měli peníze na zaplacení. K poslednímu případu došlo v pátek 10. července 2009, kdy v hospodě odmítla zaplatit pětačtyřicetiletá žena z Pěčína a pětadvacetiletý muž z Mimoně.
pprap. Lukáš Jirčík

5. července 2009

Z auta toho moc nezbylo
V neděli 5. 7. 2009 si kolem čtvrté hodiny ráno neznámý pachatel přivstal, aby zapálil vozidlo zaparkované v Rokytnici v Orlických horách. Z už tak nepojízdného a polorozebraného vraku vozidla Fiat Tipo tak nezbylo takřka nic. Plamenům také podlehly dvě plastové popelnice. Na místo požáru se sjely hasičské sbory z Rokytnice v Orlických horách i Rychnova nad Kněžnou, nechyběla ani hlídka rokytnických policistů. Po pachateli - žháři se intenzivně pátrá.
pprap. Lukáš Jirčík

2. července 2009

Spadla klec
Policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách se podíleli na úspěšném odhalení výroby a distribuce pervitinu na Rychnovsku. O úspěšné policejní akci v jejich teritoriu informovala i média.
por. Mgr. Alena Kacálková


29. června 2009

S autem skončil na louce
Ve čtvrtek 25. 6. 2009 vyjížděla hlídka rokytnických policistů po oznámení nejprve do Nebeské Rybné, kde měli údajně po silnici volně pobíhat čtyři psi bojového plemena. Po příjezdu na místo se však tato skutečnost nepotvrdila, psi patrně do příjezdu policie utekli jinam nebo si je jejich majitelé stihli pochytat.

Poté následovala kolem šestnácté hodiny dopravní nehoda. Oba řidiči jeli ve směru od obce Neratov k obci Orlické Záhoří. V rovném úseku před Orlickým Záhořím však řidič vzadu jedoucího vozidla Opel začal předjíždět v okamžiku, kdy vpředu jedoucí řidič vozidla Nissan začal odbočovat vlevo. Následoval střet těchto vozidel, kterému již nešlo zabránit. Nehoda se však obešla bez zranění a na místě provedená dechová zkouška byla u obou řidičů negativní.V podvečerních hodinách vyjížděla hlídka Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách ještě jednou, po anonymním oznámení, že někdo cizí nákládá v lese v Julinčině údolí v Rokytnici v Orlických horách dřevo. Po příjezdu na místo se však zjistilo, že se jedná o osmadvacetiletého muže, který má povolení od místního revírníka.
pprap. Lukáš Jirčík


28. června 2009

Pomoc v nouzi
Dne 25.6.2009 byli policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách na blízku, když si žena z obce Zdobnice - Kunčina Ves nevěděla rady. Žena si totiž zabouchla dveře od svého bytu ve druhém patře a nemohla se dovnitř dostat. Vtom zasáhli policisté, kteří do bytu vylezli pomocí žebříku přes otevřené okno a byt majitelce zevnitř otevřeli.
pprap. Lukáš Jirčík

 

22. června 2009

Nález munice z období druhé světové války
Ve čtvrtek 18. 6. 2009 byla v dopoledních hodinách nalezena v Nebeské Rybné munice z období druhé světové války. Jednalo se o tři pancéřové pěsti s hlavicí německé výroby a dva ruční granáty vzor 21 československé výroby. Na místo objevu proto přijel pyrotechnik, který se rozhodl munici bez transportu zlikvidovat. V lokalitě nálezu byla z důvodu bezpečnosti přítomna také hlídka Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách a jednotka hasičů z Rokytnice v Orlických horách. Místo nálezu bylo uzavřeno a po patnácté hodině se otřásla zem, když pyrotechnik munici odstřelil. Při odstřelu nebyl nikdo zraněn a nevznikla žádná škoda na majetku.
pprap. Lukáš Jirčík


19. června 2009

Prevence do školních lavic
Ve středu 10. června 2009 se vypravili policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách za účelem prevence opět do školních lavic. Po necelém měsíci se jejich další zastávkou stala škola v Rokytnici v Orlických horách. Policisté se i zde zaměřili především na bezpečnost našich nejmenších spoluobčanů, kterým příjemnou cestou vysvětlovali, jak a co můžou sami udělat pro svoji bezpečnost a zdraví. Děti se do besedy velice aktivně zapojovaly, a proto dostaly od našeho obvodního oddělení spoustu zajímavých naučných předmětů a her. Besedu policisté ukončili výchovnou pohádkou a dětem společně s paní ředitelkou uložili do příště úkol namalovat obrázek související s dnešní preventivní besedou.
pprap. Lukáš Jirčík


18. června 2009

Pachatel byl dopaden
Dne 12. 6. 2009 kolem šestnácté hodiny došlo v jedné z rokytnických firem ke krádeži kabelky z neuzamčené šatny. Policistům Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách se však podařilo zjistit, že se v areálu firmy před tímto incidentem pohyboval podezřelý sedmadvacetiletý muž z Rokytnice v Orlických horách. Odcizená kabelka se nakonec u uvedeného muže skutečně našla. Paradoxem zůstává, že muž kradl pouze z důvodu nedostatku peněz na cigarety.
pprap. Lukáš Jirčík


14. června 2009

Zloděj si vybral chalupu v Říčkách v O.h.
V sobotu 13. 6. 2009 bylo na Obvodní oddělení v Rokytnici v Orlických horách oznámeno narušení rekreační chalupy, které se po příjezdu hlídky potvrdilo. Zloděj si po vypáčení okna z chalupy odnesl motorovou pilu.
Informace pro majitele rekreačních objektů také zde.
pprap. Lukáš Jirčík


9. června 2009

Napadení rekreační chalupy v Hamernici se nepotvrdilo
Dva dny po sobě 7. a 8. června ve večerních hodinách přijali policisté Obvodního oddělení v Rokytnici v Orlických horách oznámení o možném napadení stejného rekreačního objektu v Hamernici, a to na základě spuštěného alarmu, který je v tomto objektu nainstalován. Hlídka vždy provedla důslednou kontrolu objektu, ze které vyplynulo, že objekt zůstal nenarušen. Není tedy vyloučeno, že alarm mohl zachytit myš nebo nějakého jiného živočicha, který se v chalupě zrovna pohyboval.
pprap. Lukáš Jirčík


3. června 2009

Kontrola rekreačních objektů
Policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách se zúčastnili pátrací akce v Orlických horách.


30. května 2009

Vandal na autobusovém nádraží
V pátek 29. května 2009 kolem 18:00 vyjížděla hlídka obvodního oddělení po telefonickém oznámení na linku 158 na autobusové nádraží v Rokytnici v Orlických horách, kde se údajně srocuje skupina lidí, která zde poškozuje zařízení autobusového nádraží. Po příjezdu na místo byl zjištěn podezřelý devatenáctiletý mladík z Rokytnice v Orlických horách. Věc je nadále řešena jako poškozování cizí věci a výtržnictví ve zkráceném přípravném řízení.
pprap. Lukáš Jirčík


25. května 2009

Ovce nepřežily zásah elektrickým proudem
V sobotu 23.5.2009 vyjížděla hlídka Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách k přetrženým drátům elektrického vedení do Orlického záhoří. K přetržení elektrických drátů došlo pravděpodobně při průjezdu nezjištěného nákladního vozidla. Bohužel však byly v souvislosti se spadlými dráty usmrceny dvě ovce, které se momentálně nacházely v bezprostřední blízkosti.
pprap. Lukáš Jirčík


 

 

23. května 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Větrná smršť
Extrémní počasí, které k nám dorazilo v pátek 22.5.2009 po patnácté hodině, způsobilo pády stromů na vozovky a domy stejně jako na zbylém území okresu Rychnov nad Kněžnou. V našem služebním obvodě vichřice postihla nejvíce Rokytnici v Orlických horách, Bartošovice v Orlických horách a Nebeskou Rybnou. Policisté obvodního oddělení spolupracovali při odklízení popadaných stromů a znovu zprovoznění  pozemních komunikací společně s pohotovostní službou energetiků a jednotkami hasičů.
pprap. Lukáš Jirčík


 

21. května 2009

Prevence do školních lavic
Ve středu 20. května 2009 se vypravili policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách za účelem prevence do školních lavic. Jejich první zastávkou se stala Základní škola v Bartošovicích v Orlických horách, pro jejíž žáky a žákyně měli policisté připravenou tématicky bohatou besedy. K prvním bodům setkání patřila bezpečnost silničního provozu, přitom malé děti poznávaly základní dopravní značky, povídaly si, jak mají být vybavena jízdní kola, že helma patří při jízdě na kole na hlavu i o tom, kde a jak se přecházejí silnice. Dalším tématem se stala bezpečnost všeobecně, přičemž si děti například opakovaly, že nemají otevírat dveře od domu nebo bytu cizím osobám. Besedu policisté ukončili výchovnou pohádkou a dětem společně s ředitelkou uložili do příště úkol namalovat obrázek související s dnešní preventivní besedou.
pprap. Lukáš Jirčík


19. května 2009

Zloději pískovců se vrátili!
Drzost těchto zlodějů nezná mezí. Z pátka 15. dubna 2009 na sobotu si v noci zloději vyhlídli pískovcový žlab u rekreačního objektu na Panském poli v Rokytnici v Orlických horách. Neodradilo je ani to, že se v noci na chalupě svítilo a před ní byla zaparkována auta. Když se majitel ráno vzbudil a podíval se ven, nemohl uvěřit svým očím, pískovcový žlab zmizel. Majiteli tak vznikla škoda asi 15.000 korun.
Rady pro majitele:
Pokud zaznamenáte podezřelý pohyb nějakého vozidla nebo osob kolem Vašeho rekreačního objektu, zapište si alespoň registrační značku vozidla, případně další věci, které Vás na těchto vozidlech nebo osobách zaujmou. Poté neprodleně zavolejte na bezplatnou linku 158, aby se z Vás nemusely stát další oběti zlodějských manýrů.
pprap. Lukáš Jirčík


15. května 2009

Terčem podvodníků senioři
Pozor na falešné prodejce, zaměstnance nejrůznějších firem a žadatele o pomoc v nouzi. Nejen po Rychnovsku se pohybují cyničtí profesionální podvodníci, jejichž drzost a bezcitnost nezná mezí. Neberte na lehkou váhu následující varování.
por. Mgr. Alena Kacálková
 

12. května 2009

Nehody se neobešly bez zranění
K první z dopravních nehod došlo 9. května 2009 ve večerních hodinách v Orlickém Záhoří, když jedenadvacetiletý řidič projížděl s vozidlem Škoda Favorit pravou zatáčku, na nezpevněném povrchu však nezvládl řízení a narazil s ním do stromu. Další nehoda se stala v Rokytnici v Orlických horách kolem páté hodiny ráno 11. května 2009. Muž z Nekoře zde přední částí vozidla Škoda Favorit narazil do betonového sloupu elektrického vedení. U obou nehod došlo ke zranění osob a jejich převozu do zdravotnických zařízení.
pprap. Lukáš Jirčík 

 

 


7. května 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chalupáři a chataři, chraňte si svůj majetek
Jaro je již v plném proudu a přesto, že vaše rekreační objekty často navštěvujete, zájem zlodějů neustává. Každoročně a nejen v tomto období jim nastávají žně. Nedejte jim příležitost a chraňte svoji “chaloupku”. Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani zde si chataři nemohou být v  průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci. Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou jako u všech objektů okna, prosklené plochy a dveře. Další rady pro majitele zde.
pprap. Lukáš Jirčík 2. května 2009 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S motocyklem v příkopu
Nehodovost nás neopustila ani 1.května 2009, kdy krátce po poledni havaroval s motocyklem KTM 950 Adventure pětačtyřicetiletý muž z Prahy. Řidič jel od Rokytnice v Orlických horách směrem na Bartošovice. V sérii zatáček před pevností Hanička však dostal smyk, který nezvládl a s motocyklem i svojí spolujezdkyní skončil v příkopu. Oba účastníci vyvázli s lehkými zraněními. Na místě bylo dále zjištěno, že motocykl má propadlou platnost technické kontroly.
pprap. Lukáš Jirčík

 

 

 

1. května 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpis koordinační dohody
Dne 30. dubna 2009 došlo k podpisu koordinační dohody o vzájemné spolupráci při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku mezi Policií České republiky, Krajským ředitelstvím Východočeského kraje, Územním odborem vnější služby, Obvodním oddělením Rokytnice v Orlických horách, zastoupené vedoucím oddělení npor. Vladimírem Janouškem a Městem Rokytnice v Orlických horách, zastoupeným starostou Petrem Hudouskem. Účelem této dohody je zejména zkvalitnit, zjednodušit a sjednotit vzájemnou spolupráci a současně upravit oblasti (ochrana bezpečnosti osob a majetku; ochrana veřejného pořádku; dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu; pátrání po osobách a věcech; vyšetřování trestných činů a zjišťování jejich pachatelů; prevence kriminality s důrazem na spolupráci s veřejností; prohlubování komunikace mezi stranami dohody a veřejností; zkvalitňování práce Policie České republiky ve smyslu veřejnosti) a formy vzájemné spolupráce při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku.
pprap. Lukáš Jirčík
 

29. dubna 2009

Neřidič za volant nepatří
V úterý 28. 4. 2009 v dopoledních hodinách kontrolovali policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách v Pěčíně jednašedesátiletého řidiče osobního vozidla Škoda Favorit. Při kontrole dokladů však vyšlo najevo, že muž, který seděl za volantem škodovky, není držitelem řidičské oprávnění. Nezodpovědnému řidiči sdělili policisté ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu jízdy bez řidičského oprávnění, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo trest peněžitý. V příštích dnech se proto ocitne před soudem.
pprap. Lukáš Jirčík


27. dubna 2009

Součinnost při dopadení zloděje se vyplatila
Na nezvaného hosta, který už několikrát navštívil chalupu na Záhorách v obci Kunvald, si policisté „posvítili“. Dozorčí služba Obvodního oddělení Žamberk požádala kolem poledne policisty z Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách o součinnost při důvodném podezření z vloupání do chalupy. Krátce po jedné hodině odpoledne už policisté odváděli zadrženého muže se želízky na rukou. Do hledání po podezřelém muži se zapojil psovod se psem, policisté z Obvodního oddělení Žamberk, Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách a Oddělení hlídkové služby Ústí nad Orlicí. Největší zásluhu na hledání měl však služební pes s psovodem, který podezřelého muže vystopoval v kupce sena. Za trestné činy porušování domovní svobody a krádež hrozí podezřelému až tři roky vězení.
pprap. Lukáš Jirčík


23. dubna 2009

Ovce na výletě
Ve středu 22. dubna 2009 po dvacáté hodině přijali policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách oznámení od operačního střediska Policie ČR z Rychnova nad Kněžnou, že na pozemní komunikaci mezi Rokytnicí v O.h. a Říčkami v O.h. pobíhá stádo ovcí. Po příjezdu místní hlídky na místo však už byly ovce zpátky na louce. Ovce tedy před příjezdem hlídky buď někdo zahnal nebo se samy pro vlastní bezpečnost rozhodly pozemní komunikaci opustit.
pprap. Lukáš Jirčík

 

23. dubna 2009 

V zatáčkách opatrně!
Dne 21. dubna 2009 v podvečerních hodinách projížděl řidič z Kostelce nad Orlicí na motocyklu Suzuki  GSX-R obcí Pěčín. V zatáčkovitém úseku směrem k obci Javornice však přecenil svoje síly a i s motocyklem upadl na vozovku. Při nehodě utrpěl těžké zranění, se kterým byl převezen do nemocnice v Rychnově na Kněžnou. Alkohol v dechu u něho nebyl zjištěn. Na místě dále zasahovala Jednotka požární ochrany Rokytnice v Orlických horách.
nprap. Martin Kadeřábek 
 20. dubna 2009

Naši policisté v Ústí nad Labem
Klid a pořádek v severočeském městě, do kterého se v sobotu 18. dubna 2009  sjely stovky pravicových extremistů, zajišťovali i policisté z Východočeského kraje. Mezi 1400 policisty, z nichž téměř tisícovka byli těžkooděnci a příslušníci zásahových jednotek, byli i policisté z Rychnovska. Spolu s ostatními svůj úkol - zajistit bezpečnost ve městě - splnili.
Fotogalerie zde.


16. dubna 2009

Motorkáři na silnicích
S příchodem jara a pěkným počasím se nejen na silnicích Rychnovska začínají objevovat motorkáři. Většina z nich se shodne na tom, že pro jízdu na rychlém stroji se rozhodli zejména pro fascinující pocit svobody, rychlosti a síly. Vždyť pro dnešní motocykly není hranice rychlosti blížící se k 300km/hod žádnou fikcí. Odvrácenou stránkou požitku z neobvyklé jízdy je ale smutná statistika - policisté zaznamenávají každoroční vzrůstající počet nehod, při kterých příčiny bývají většinou obdobné: nepřiměřená rychlost a špatný odhad situace. Nepodceňujte proto následující rady pro motorkáře.
pprap. Lukáš Jirčík


15. dubna 2009

Prodloužený velikonoční víkend
Nemilé překvapení čekalo v pátek po poledni na chalupáře, který přijel velikonoční volno strávit do hor. V době mezi 28.3. - 10.4.2009 se do rekreační chalupy v Rokytnici v Orlických horách vloupal neznámý pachatel. Po „prohlídce“ objektu si k potravinám a hygienickým potřebám "přibalil i teplovzdušný ventilátor. Majiteli způsobil škodu přes 2.700 korun.
Ranní jízda po velikonocích se nevyplatila osmapadesátiletému muži z Ústeckoorlicka. Policistům Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách neunikl v úterý o půl osmé ráno řidič vozu zn. Ford, u kterého při kontrole hlídka policistů  naměřila 1,54 alkoholu v dechu. Muž je podezřelý z trestného činu řízení vozidla pod vlivem návykové látky. Muže zajistila jedna z policejních hlídek, které se v úterních ranních hodinách mezi 05:00 – 08:00 účastnily dopravně bezpečnostní akce. Ta byla u řidičů na rychnovských silnicích tentokráte zaměřená zejména na alkohol. Policisté z dopravní a pořádkové policie při ní zkontrolovali na 316 řidičů, u kterých zaevidovali 24 dopravních přestupků. Hned tři řidiči zřejmě nestačili vstřebat velikonoční pondělí, policisté u nich totiž zjistili požití alkoholu. Jízdu pod vlivem návykové látky zadokumentovaly hlídky v Solnici, Skuhrově nad Bělou a Rokytnici v Orlických horách.
Každý, kdo usedá za volant, by si měl uvědomit, že alkohol nemůže být jeho společníkem. Ublížit může nezodpovědný řidič nejen sám sobě, ale i dalším nevinným účastníkům silničního provozu.
por. Mgr. Alena Kacálková


6. dubna 2009 

Požár dřevěné kůlny
V neděli 5. dubna 2009 hodinu před polednem došlo nedaleko  sídliště U Nádraží v Rokytnici v Orlických horách k požáru dřevěné kolny. Po telefonickém oznámení rychnovského operačního důstojníka k  místu ihned vyjela i rokytnická hlídka Policie ČR. To už u požáru zasahovali členové Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou a místního sdružení dobrovolných hasičů. Díky jejich rychlému a profesionálnímu zásahu vznikly  při požáru pouze  minimální škody a zároveň nikdo nebyl zraněn. Jako příčina události byla stanovena nedbalost.
pprap. Lukáš Jirčík
 

2. dubna 2009

Prodloužená vycházka klienta sociálního zařízení
Do místního sociálního ústavu se měl 1. dubna 2009 večer z povolené vycházky vrátit jeden z jeho klientů. Tam ale ve stanovenou dobu nedorazil. Místo něj do zařízení přijela hlídka místní Policie ČR, aby zde od personálu ústavu zjistila popis pohřešovaného klienta, včetně oblečení, které měl v době vycházky na sobě. Policisté získali i jeho fotografii a informaci personálu o tom, že by se jejich klient mohl pohybovat v teritoriu Hradce Králové, kde má své původní bydliště. Rokytničtí policisté proto o případu neprodleně informovali své kolegy z Obvodního oddělení Policie ČR v Hradci Králové. Nakonec se ale klient ozval sám hned druhý den ráno telefonátem do ústavu. Personálu potvrdil, že se skutečně nachází v Hradci Králové a také, že se do zařízení  navrátí.
pprap. Lukáš Jirčík


27. března 2009

Zloději se zalíbila reklamní tabule
Policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách šetří případ krádeže reklamní tabule jednoho známého pivovaru. Ta stála u hotelu v Říčkách v Orlických horách. Sám majitel zařízení se podivoval nad tím, co všechno jsou v dnešní době lidé schopni ukrást. K odcizení reklamního poutače došlo na přelomu února a března a policistům se  do současné doby nepodařilo zjistit nic podstatného. V případě, že by někdo z občanů reklamní tabuli jednoho plzeňského pivovaru někde objevil, může bezplatně zavolat na linku 158.
pprap. Lukáš Jirčík


23. března 2009

Zloděj si chtěl zřejmě zalyžovat 
Krádež lyží šetřili o víkendu  v jednom z lyžařských středisek Orlických hor rokytničtí policisté. Sportovní náčiní a další osobní věci, uložené v automobilu v blízkosti jedné z rekreačních chat v Říčkách v Orlických horách, nezůstaly bez povšimnutí zloděje. Neznámý pachatel v sobotu během dne rozbil na parkovišti u vozu zn. Ford sklo a z auta ukradl sjezdové lyže, dámské běžecké boty, rukavice na lyže, mobilní telefon a další věci, uložené v tašce. Majitelům lapka způsobil škodu za téměř 15.000 korun.
Policie ČR občany a návštěvníky nejen lyžařských středisek Orlických hor opakovaně upozorňuje  -  auto není trezor. Neponechávejte v něm zbytečně žádné osobní doklady, drahé předměty ani další cennosti. Auto není výkladní skříň - vystavené věci přitahují nenechavce. Mylná je i domněnka, že v zavazadlovém prostoru auta jsou věci v bezpečí.
pprap. Lukáš Jirčík


20. března 2009

Kontrola dodržování režimu CHKO Orlické hory
Policisté rokytnického obvodního oddělení prováděli společně se strážcem CHKO Orlické hory ve dnech 3. a 14. března 2009 kontrolu dodržování předpisů o ochraně přírody a krajiny. Jejím účelem je za účasti krajů, obcí, vlastníků a správců pozemků přispět k udržení a obnově přírodní rovnováhy v krajině, k ochraně rozmanitostí forem života, přírodních hodnot a krás a k šetrnému hospodaření s přírodními zdroji.
Přesto, že se pojem CHKO používá v dnešní době čím dál častěji,  mnoho lidí stále neví, co si má pod tímto pojmem představit. Podle odborníků lze za chráněnné krajinné oblasti považovat rozsáhlá území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.
Chráněná krajinná oblast Orlické hory byla vyhlášena v roce 1969 a zaujímá severozápadní nejvýše položenou část Orlických hor. V této oblasti policisté kontrolovali hlavně pohyb motorových vozidel, zejména sněžných skůtrů a čtyřkolek, jejichž řidiči v poslední době často porušují právě předpisy o ochraně přírody a krajiny.
pprap. Lukáš Jirčík


18. března 200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Střet volkswagenu s autobusem
V pondělí 16. března 2009 před třináctou hodinou došlo k lehké dopravní nehodě mezi autobusem ústeckoorlické společnosti a osobním automobilem značky Volkswagen Golf. Čtyřiapadesátiletý řidič autobusu projížděl jednou z ostrých zatáček mezi Pěčínem a Javornicí tak, že zadní části autobusu  vybočila do protisměru, a to zrovna v době, kdy tudy projíždělo osobní vozidlo. Řidič Volkswagenu se snažil vyhnout tím, že si najel co nejvíce vpravo, ale střetu už nedokázal zabránit. V obou případech to odnesly pouze odřené plechy. Nicméně policisté Obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách museli opět asistovat při řízení provozu v této nepřehledné zatáčce.
pprap. Lukáš Jirčík


 

 

13. března 2009

Jízda na motocyklu se řidiči nevyplatila
Policistům obvodního oddělení Rokytnice v Orlických horách neunikl v  pondělí 9. 3. 2009 před patnáctou hodinou čtyřiadvacetiletý  muž z Helvíkovic, který řídil motocykl značky Simson ve směru od Rokytnice v Orlických horách. Při běžné silniční kontrole na komunikaci č. 310 mezi obcemi Pěčín a Kameničná nebyl schopen hlídce předložit řidičský průkaz. Následně hlídka zjistila, že tento motocykl nemá platnou technickou kontrolu. Lustrací bylo zjištěno, že řidič nevlastní příslušné řidičské oprávnění. Dále byla řidičovi zakázána další jízda. Podezřelému za trestný čin řízení motorového  vozidla bez řidičského oprávnění  hrozí až  jeden rok odnětí svobody.
pprap. Lukáš Jirčík


26. února 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyprošťování autobusu u Nebeské Rybné
V pondělí 23. února 2009 před šestnáctou hodinou jel osmadvacetiletý řidič autobusu ústeckoorlické dopravní společnosti ve směru od Rokytnice v Orlických horách směrem k Nebeské Rybné. V posledním kopci před Nebeskou Rybnou sjel na ujeté a kluzké vrstvě sněhu řidič s autobusem z vozovky do pravého příkopu. K nešťastnému manévru došlo v okamžiku, kdy před ním jedoucí vůz autoškoly zastavilo, aby se vyhnul protijedoucímu vozidlu Správy a údržby silnic. Autobus v té době převážel 5 cestujících, kterým se naštěstí nic nestalo. Vyproštění dopravního prostředku zajistili členové Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou za pomoci členů Sboru dobrovolných hasičů Rokytnice v Orlických horách. Policisté rokytnického obvodního oddělení na místě odkláněli a řídili dopravu, protože při vyprošťování autobusu nebyl průjezdný žádný jízdní pruh. Po vyproštění autobusu a odstavení na vhodné místo na komunikaci policisté zjistili, že, vůz má prasklinu na čelním skle o velikosti zhruba 1 metr ve stírané ploše. Dalším šetřením policisté také zjistili, že s takto poškozeným čelním sklem jezdí řidič minimálně už týden, čímž ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Policie ČR apeluje na řidiče i vlastníky přepravních společností – kontrolujte si před každou jízdnou řádně svoje vozidla. Nepodceňujte zodpovědnost , kterou při výkonu svého zaměstnání za životy a zdraví přepravovaných osob máte.
pprap. Lukáš Jirčík


25. února 2009

Žena čelí podezření z trestného činu
Případ, ke kterému rokytniční policisté nevyjíždějí často, šetřili muži zákona v úterý v Rokytnici v Orlických horách. Pětačtyřicetiletá žena z Rokytnicka  odpoledne kladivem poničila zaparkované auto. U vozu zn. Škoda Favorit, stojícího na sídlišti, rozbila  skleněnou výplň čelního skla  a bočních skel na levé straně auta. Škoda, kterou zřejmě rozzlobená žena majiteli svým agresivních chováním způsobila, je odhadnuta na 5.500 korun. Žena je podezřelá z trestného činu poškozování cizí věci.
por. Mgr. Alena Kacálková


25. února 2009

Orion - Hvězdná soutěž 2009
Upozornění pro občany
Do druhé poloviny zanedlouho vstoupí občanům známá a oblíbená soutěž ORION. Hvězná soutěž 2009 byla zahájena  2. února 2009  a skončí 27. března 2009. Lze očekávat, že se do ní jako každoročně zapojí široká veřejnost. V uvedeném období se bude v rámci soutěže pohybovat po území České republiky speciální tým, který bude navštěvovat domácnosti označené symbolem soutěže.
Zkušenosti z minulých let ukazují, že této situace bohužel zneužívají různí podvodníci. Ti využívají důvěřivosti osob, především seniorů a pod záminkou výhry od Orionu vnikají do domácností, kde se dopouštějí krádeží, převážně peněz.

Zásady, které vám pomohou rozlišit oficiální tým ORION od podvodníků:
1/      Návštěva týmu ORION probíhá pouze v pracovních dnech od 17:00 do 21:00, nikdy ne o víkendu.
2/      Výhra je vždy upravena písemnou formou a finanční prostředky v každém případě předány prostřednictvím bankovního převodu.
3/      Oficiální ORION tým bude v termínu od 2. do 27. února 2009 čtyřčlenný , v termínu od 2. do 27. března 2009 dvoučlenný, oblečení   modré barvy s logem Orion.
4/      Tým zásadně používá vozidlo Opel modré barvy s výrazným označením loga Orion a symboly hry Orion - Hvězdná soutěž.
5/      Členy týmu doprovází moderátor Michal Jagelka.
6/      V případě pochybností o totožnosti týmu je možné ověření na tel. 607 939 937.
7/      V případě podezření z jakéhokoliv pokusu podvodného jednání kontaktujte okamžitě Policii ČR.
 
Pokud budete dodržovat výše uvedené zásady opatrnosti,  osobám, které zneužívají legendu o výhře v soutěži ORION, podstatně ztížíte páchání jejich trestné činnosti.
por. Mgr. Alena Kacálková
 

Zpráva o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti 2008  

 

26. ledna 2009

V Říčkách v Orlických horách se jelo SKIINTERKRITERIUM 2009
Mezinárodní závod žákovských kategorií ve slalomu a obřím slalomu Skiinterkritérium proběhl ve dnech 22. až 25. ledna 2009 na černé sjezdovce vrchu Zakletý v areálu Ski centra Říčky v Orlických horách. Tato soutěž je jednou z deseti pořádaných pod hlavičkou FIS, které se konají v Evropě a v Kanadě. Letošního 47. ročníku se zúčastnilo přes 150 závodníků a 50 členů doprovodu ze 13 zemí. Ze současné špičky tu v minulosti závodili například sourozenci Kosteličovi, Šárka Záhrobská, celá česká reprezentace a řada dalších úspěšných lyžařů.
Vrcholná akce lyžařské sezóny v Říčkách s sebou přinesla určitá omezení jak v dopravě, tak i v pohybu osob po uvedeném středisku. I z těchto důvodů byl posílen výkon služby Policie České republiky. Účastníci a návštěvníci akce byli hlídkami policistů žádáni, aby věnovali zvýšenou pozornost pokynům pořadatelů, a to zejména při parkování svých vozidel. Organizátoři tak chtěli předejít zbytečným komplikacím a umožnit volný a rychlý průjezd vozidlům záchranných složek, Horské služby a pořadatelů, zajišťujícím zejména lékařskou pomoc a odborný zásah. Hlídky Policie České republiky proto kontrolovaly parkování vozidel přijíždějících na parkoviště v Říčkách v Orlických horách a návštěvníky areálu Ski centra upozorňovaly, aby si svoje věci (zejména lyže a batohy) hlídali a neodkládali je do volného prostoru, nýbrž do úschoven k tomu určených.
V sobotu 24. ledna 2009 v 9 hodin navštívil Ski centrum Říčky v Orlických horách a probíhající mezinárodní závod žactva v alpských disciplínách Skiinterkriterium 2009 i prezident republiky Václav Klaus.
pprap. Lukáš Jirčík
 

vytisknout  e-mailem