Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Rodiče, připravte své děti na různé situace

Český Krumlov – Informovanost může ochránit děti před nebezpečím.  

Případy, které známe z médií, kdy neznámý člověk osloví dítě s tím, že ho sveze, se mohou stát kdekoliv. Blíží se doba prázdnin a to znamená, že celá řada dětí nebude někdy dostatečně pod dohledem dospělých, a proto Českokrumlovští policisté připomínají, že je nutné s dětmi hovořit na téma, jak se chovat v situacích, když je někdo osloví a chce je někam svézt, nebo když jim nabízí různé dárky, dále pak jak se chovat na sociálních sítích, jako je například Facebook a podobně. Je velmi důležité, aby o těchto tématech s dětmi nehovořili jenom učitelé ve škole a policisté na besedách, ale aby o této problematice rozmlouvali i rodiče se svými ratolestmi doma, protože oni nejlépe své děti znají a vědí o jejich slabinách. Bezpečnost dětí je zásadní, a proto by se mělo správné chování v krizových situacích s dětmi nacvičovat již od útlého dětství.
 I v této oblasti platí heslo „Kdo je připraven, není překvapen“! „A proto připravujme svoje děti na život a hovořme s nimi o všem, co je důležité a co je může v životě potkat“!
Je nutné dětem vštěpovat, že nebezpečí na ně může čekat jak v reálném, tak i ve virtuálním světě. Ideální stav je, když dítě má ke svým rodičům takovou důvěru, že se jim ochotně a beze strachu svěří se vším, co ho trápí. Především na rodičích záleží, jak dobře svoje děti na život připraví a jak v nich vypěstují ostražitost vůči okolí a správné návyky, jak řešit různé životní situace. Policie a jiné instituce jim v tomto mohou být pouze nápomocny.
Děti by se měly především dozvědět, že na internet nemají vyvěšovat své fotografie, ani osobní údaje. Mnohdy ani dospělí si neuvědomují, že informace, které o sobě na internetu sdělí, mohou být zneužity. Zloděj se zde může dozvědět, kdy vyhlédnutá oběť nebude doma, protože řada lidí prostřednictvím internetu dává všem na vědomí třeba to, že odjíždí na dovolenou a na jak dlouho, a přitom má v profilu všechny údaje o své osobě i s přesnou adresou. Možná, že by bylo dobré se zamyslet nad tím, jestli je to vhodné či bezpečné se takto „chlubit“. Pokud se jedná o děti, tak by každý rodič měl vědět, koho má dítě na Facebooku ve svých přátelích a s kým komunikuje, ale hlavně o jakých tématech. Nejdůležitější je však zkontrolovat, zda dítě nemá v profilu svojí fotografii a osobní údaje, pokud ano, je nutné tato data okamžitě odstranit a poučit ho o hrozícím nebezpečí. Právě na sociálních sítích se to jenom hemží lidmi, kteří si tam vyhledávají děti a potom je sexuálně zneužívají, ale nejen to i zloději zde najdou mnoho informací, které pak umí zneužít.
V rámci prevence kriminality připravují policisté celou řadu přednášek pro školy a jiná zařízení. Zájemci se mohou obrátit na Preventivně informační skupinu Policie ČR v Českém Krumlově na linku 974 232 207 nebo na e-mailovou adresu pcrckpis@mvcr.cz .
 
 
por. Bc. Lenka Kozoňová    pcrckpis@mvcr.cz
14. června 2013
 

vytisknout  e-mailem