Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Robotizované totální stanice jsou novými pomocníky dopravních policistů

KRAJ – Dva nové přístroje získali na konci listopadu 2020 dopravní policisté v Libereckém kraji. Stali se tak prvními v republice. 

Jako první v republice se dopravní policisté v Libereckém kraji mohou pyšnit novými přístroji, které až o polovinu zkrátí dobu zaměřování vážných dopravních nehod. Do služby byly zařazeny na konci listopadu 2020. Dnes, v pondělí 8. února, je dopravní policisté představili veřejnosti při zaměřování fiktivní dopravní nehody. Za Krajské ředitelství policie Libereckého kraje se představení nových přístrojů veřenosti zúčastnil náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA a kpt. Bc. Tomáš Hnilička z Odboru služby dopravní policie. 

Geodetické přístroje, tzv. „robotizované totální stanice“ Geomax Zoom, získalo Krajské ředitelství policie Libereckého kraje z rozpočtu v oblasti podpory, Krizového fondu, Libereckého kraje. 

Vysoce efektivní přístroje, které naleznou uplatnění zejména při společných zásazích složek Integrovaného záchranného systému, například u vážných dopravních nehod, leteckých nehod a dalších mimořádných událostech s velkým počtem zraněných osob či obětí, využívají nyní policisté Dopravních inspektorátu Liberec a Semily.Totální stanice.JPG
Moderní pomocníci jsou určeni pro dokumentaci místa činu a jeho přesného zaměření. Nesporné kvality spočívají zejména v rychlosti a přesnosti zaměřování, bez ohledu na velikost ohledávaného prostoru a počtu stop. Výhodou práce s přístroji je také to, že v nezměněné kvalitě umožňují policistům práci i za snížených světelných podmínek či v nepříznivém počasí.

Oproti původním totálním stanicím, které policisté v kraji aktivně využívali, viz. tento článek, nové robotizované totální stanice může obsluhovat již jen policista. Výhodou tedy je až o polovinu kratší doba měření. Přístroj zaměřuje a zaznamenává důležité stopy až do vzdálenosti 800 metrů, kromě toho může až do vzdálenosti 100 metrů sledovat všesměrový 360 stupňový hranol, pohybující se rychlostí až 90 km/h. Proškolení policisté ovládají přístroj dálkově pomocí tabletu. „Z polohy vysílače laserového paprsku získáváme horizontální a vertikální úhly zaměřeného bodu, tato získaná informace je vyjádřena v metrech na osách x, y, z a získáme tak přesnou vzdálenost zaměřeného bodu. Na základě toho jsou vypracovávány unikátní modely zaměřovaného místa činu“, uvedl vrchní komisař Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kpt. Bc. Tomáš Hnilička.

„Souběžně jsme prováděli měření původní totální stanicí a novou robotizovanou totální stanicí na místě fiktivní dopravní nehody, kdy jsme zaměřovali dvě vozidla, místo jejich střetu a další přesně dané druhy stop. Celkově jsme provedli měření 27 důležitých bodů na místě nehody. Když robotizovaná totální stanice zvládla zaměření všech předem daných bodů, byla původní totální stanice teprve u bodu číslo 14“, dodal kpt. Hnilička.totálka.png

„Oba přístroje jsou moderními a efektivními doplňky pro práci našich policistů na místech mimořádných událostí. Velmi si ceníme účasti Libereckého kraje na tomto projektu, bez jehož financování z Krizového fondu by nebylo možné tento projekt realizovat“, uvedl plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.  „Přístroje nejen, že ulehčí práci policistům, ale zásadním způsobem přispívají ke zkvalitnění rozsahu zaměřování a zdokumentování místa činu“, dodal plk. Bartoš.

Od konce ledna roku 2021 mají policisté v kraji další dva tyto geodetické přístroje. Pokrytí je tak již na všech územních odborech. Poslední dvě totální stanice převzalo krajské ředitelství do služby od Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia.

8. února 2021
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

Odkazy do noveho okna

Robotizovaná totální stanice

Robotizovaná totální stanice 

Detailní náhled

Vyměření místa dopravní nehody

Vyměření místa dopravní nehody 

Detailní náhled

Využití přístroje na místě dopravní nehody

Využití přístroje na místě dopravní neho... 

Detailní náhled

Zaměřování stop

Zaměřování stop 

Detailní náhled

Umístění přístroje

Umístění přístroje 

Detailní náhled

Totální robotizovaná stanice 2

Totální robotizovaná stanice 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem