Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Řídili pod vlivem alkoholu a bourali

Kutnohorsko – Alkohol za volant nepatří! 

K dopravní nehodě - havárii došlo dne 28. února 2021 před sedmou hodinou ráno na silnici číslo I/38 mezi obcí Církvice a Kolín. Dvaadvacetiletá řidička vozidla značky Kia při řízení ve směru na Kolín nechovala ohleduplně a ukázněně. Při nájezdu do pravotočivé zatáčky, pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy dopravně technickému provedení komunikace a při zvládání vzniklé situace vyjela do levé části vozovky a dále do pole vlevo vedle komunikace. Zde se vozidlo dvakrát přetočilo kolem podélné osy. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky, která byla převezena na ošetření do nemocnice. Po provedeném poučení byla řidička vyzvána k odbornému měření za účelem zjištění případného ovlivnění alkoholem. Při dechové zkoušce jí bylo v dechu zjištěno 1,44 promile alkoholu. Řidička požití alkoholu před započetím řízení motorového vozidla potvrdila, odběr biologického materiálu a lékařské vyšetření nepožadovala. Na místě dopravní nehody vyloučila technickou závadu a vozidlo bylo následně předáno majitelce. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním zjištěna ani řidičkou uplatněna.

K dopravní nehodě došlo dne 26. února 2021 po půl sedmé ráno v Záboří nad Labem. Na zdejší křižovatce řídil čtyřiačtyřicetiletý muž osobní automobil CITROEN C5 ve směru od obce Týnec nad Labem ve směru na obec Kobylnice. Řidič se nechoval ohleduplně a ukázněně, neřídil se pravidly silničního provozu a pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost dopravní situaci a stavu vozovky (mokrý povrch), kdy nestačil zareagovat na brzdící nákladní jízdní soupravu složenou z nákladního automobilu DAF XF a návěsu SCHMITZ CARGOBULL. Následně došlo k situaci, že řidič Citroenu s vozidlem začal prudce brzdit, uvedl vozidlo do smyku a narazil přední částí svého vozidla do návěsu nákladní jízdní soupravy. Po příjezdu dopravní hlídky na místo dopravní nehody, byla u řidiče Citroenu provedena dechová zkouška, které byla pozitivní. Dechová zkouška naměřila hodnotu 2,92 ‰ alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a požití alkoholu doznal. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a po poučení zakázána další jízda. U řidiče nákladní jízdní soupravy byla dechová zkouška negativní. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním zjištěna ani uplatněna.

Policisté viní riskující řidiče, v rámci zkráceného přípravného řízení, z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tento delikt, v případě prokázání viny, hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Řízení pod vlivem drog je přinejmenším stejně nebezpečné jako řízení vozidla pod vlivem alkoholu. V obou případech takový řidič představuje pro ostatní účastníky silničního provozu velké nebezpečí. Čím je hladina alkoholu nebo návykové látky u řidiče vyšší, tím víc je snížena jeho schopnost vozidlo řídit a je v silničním provozu nebezpečnější. Na odhalování těchto řidičů se proto kutnohorští policisté zaměřují v rámci dopravně bezpečnostních akcí, ale i v rámci běžného dohledu nad silničním provozem.

Většina z nás ví, že řídit pod vlivem alkoholu je trestuhodné. Schopnost řídit motorová vozidla však narušují i jiné návykové látky, kterými jsou drogy!

Řidič, který některou látku (drogu) užil, může mít:

  •  potíže v udržení pozornosti a soustředění se na řízení,
  •  unáhlené reakce,
  •  narušenou psychomotorickou koordinaci,
  • tendence k rychlé, agresivní jízdě a riskování,
  •  časté je také vybočování z jízdního pruhu a ze silnice, vlnkovitá jízda a kolize ve velké rychlosti.

Alkohol ani drogy za volant nepatří. Popíjející řidič smí opět řídit vozidlo v řádu hodin, ale po užití drog se doba prodlužuje na týdny. Proto jsou drogy za volantem nebezpečnější. Policie České republiky proto apeluje na svědomí řidičů, aby po požití alkoholu nebo drog neusedali k řízení vozidla. Ušetří tím značné problémy sobě a mnohdy i ostatním účastníkům silničního provozu.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
4. března 2021

vytisknout  e-mailem