Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Řídil pod vlivem alkoholu

MĚLNICKO- Nadýchal opakovaně přes dvě promile alkoholu. 

V neděli 7. října 2018 téměř hodinu po půlnoci policisté Obvodního oddělení Mělník zastavili předepsaným způsobem v ulici Chloumecká osobní vozidlo Alfa Romeo. Vyzvali řidiče k předložení všech potřebných dokladů k řízení a provozu vozu. Následně u něj provedli dechovou zkoušku. Přístroj mu naměřil opakovaně více než 2 promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasil a po řádném poučení odmítl lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a moči. K tomu, že před jízdou pil se přiznal. Policisté mu zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz.

Na policejní služebně mu sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí odnětí svobody na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je  v útlumu, má opožděné reakce.

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí P ČR Mělník
​ 8.10.2018

vytisknout  e-mailem