Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Řidiči, nezapomeňte včas prezout na zimní pneumatiky

KRAJ: Nenechte se zaskočit chladným počasím. 

Policisté v souvislosti s nadcházejícím chladným počasím upozorňují řidiče, aby připravili svoje vozidlo na zimní období a včas přezuli na tzv. zimní pneumatiky. Zákon jim tuto povinnost ukládá od 1. listopadu do 31. března, pokud se zároveň na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nemusíte tedy mít přezuto hned k 1. listopadu, pokud budou bude teplota vysoko nad nulou, ovšem pokud nasněží nebo se bude vyskytovat námraza, vyjíždět bez zimních pneumatik byste rozhodně neměli. Hrozí vám nejen pokuta ve výši až 2000,- Kč v blokovém nebo až 2 500,- Kč ve správním řízení, ale především zásadním způsobem ohrožujete bezpečnost  nejen sebe, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi, která umožňuje výrazně lepší trakci na ledu a sněhu, než je tomu u letních pneu. Díky kvalitním zimním pneumatikám má vozidlo kratší brzdnou dráhu. Navíc v případě nehody se o stav pneumatik užitých na vozidle zajímají také pojišťovny a mohou výrazně krátit či odmítnout plnění při vzniku škody.


Podle doporučení ministerstva dopravy by řidiči v období od 1. listopadu do 31. března neměli vyjíždět s letními pneumatikami v následujících situacích:
- venkovní teplota klesla pod 4 stupně nad nulou,
- sněží,
- prší či mrholí při nízkých teplotách,
- na mostních konstrukcích je teplota okolo nuly a může se objevovat námraza,
- předpověď počasí je nepříznivá ve smyslu předpokládaného sněžení, námrazy, ledovky a nízkých teplot.


Osobní auta musí mít zimní pneumatiky na všech kolech, hloubka dezénu je stanovena na minimálně 4 mm (u vozidel nad 3 500 kg pak minimálně 6 mm). Povinnost používat zimní pneu není jen v České republice, ale i v ostatních evropských zemích. Při plánování cesty do zahraničí si raději předem ověřte, jaká je zákonná úprava ve státech, které hodláte navštívit.
 

mjr. Petra Vedrová, 29.10.2013

Zvukový záznam: pneu_2910.mp3

vytisknout  e-mailem