Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Řidiče sledoval policejní vrtulník

KRAJ VYSOČINA - Velikonoční víkend byl na silnicích Vysočiny tragický 

I když se v průběhu celého uplynulého týdne uskutečnila na území kraje Vysočina série dopravně bezpečnostních akcí, které pokračovaly i přes velikonoční svátky, bilance dopravní nehodovosti za prodloužený víkend je tragická.
 
Během pouhých čtyř dnů - od pátečního rána do pondělního rána - policisté na Vysočině vyšetřovali 32 dopravních nehod, při kterých dva lidé zemřeli, čtyři byli těžce zraněni a 13 osob utrpělo lehké zranění. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech se vyšplhala na 1 800 000 korun. Ve dvou případech policisté při vyšetřování nehod zjistili, že řidič byl pod vlivem alkoholu.
 
Dopravně bezpečnostní akce začaly na silnicích kraje Vysočina v pondělí 18. dubna, pokračovaly také v průběhu Velikonoc a trvaly až do úterního rána. Policejní hlídky se v průběhu týdne pohybovaly po celém teritoriu kraje a kontrolovaly řidiče na dálnici D1 a na silnicích prvních, druhých i třetích tříd. Policisté sledovali dodržování nejvyšší povolené rychlosti v obci i mimo obec. Kontrolovali, zda řidiči a jejich spolujezdci používají bezpečnostní pásy. V případě, že ve vozidlech cestují děti, zdali jsou v souladu se zákonem připoutány v zádržných systémech. Součástí opatření byla také kontrola technického stavu vozidel. V neposlední řadě se policisté zaměřili na to, zda řidiči nejezdí pod vlivem alkoholu,“ řekl k sérii akcí kpt. Mgr. Petr Halán, vrchní komisař Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Do dopravně bezpečnostní akce, která se v našem kraji v pátek odpoledne zaměřila na silnici I/38, se kromě pozemních policejních hlídek zapojil také vrtulník Letecké služby Policie ČR. Modrý policejní vrtulník vzlétl v pátek krátce po třinácté hodině z heliportu Letecké záchranné služby v Jihlavě a zamířil nad úsek mezinárodní silnice I/38 Havlíčkův Brod - Kasárna. Tříčlennou posádku vrtulníku policejní letecké služby rozšířil vedoucí Dálničního oddělení ve Velkém Beranově npor. Bc. Martin Zadražil a ujal se role velitele této speciální hlídky.
 
Posádka vrtulníku spolupracovala se sedmi pozemními hlídkami, které byly na pevných stanovištích. Kromě nich se na úseku pohybovalo superrychlé vozidlo VW Passat a policejní motocykly. Policisté ve vrtulníku se věnovali především dohledu nad "piráty" silnic, kteří si nelámou hlavu s dodržováním zákazu předjíždění ve stanovených úsecích. Zjištěné přestupky předávali policejním hlídkám na stanovištích u pozemních komunikací. Řidiče, kteří se dopustili přestupku, hned policisré zastavovali. "Každé vozidlo, na které se chcete při sledování zaměřit, si můžete na obrazovce přiblížit, takže je čitelný nejen typ vozidla, ale také jeho registrační značka. Navíc lze všechno nahrávat na záznamové zařízení," řekl k možnostem sledování ze vzduchu npor. Bc. Martin Zadražil.
 
A jaké jsou výsledky série dopravně bezpečnostních akcí, které proběhly uplynulý týden na silnicích v kraji Vysočina? Do akcí bylo nasazeno celkem 151 policistů, kteří zkontrolovali 1786 vozidel. Při kontrolách zjistili celkem 398 dopravních přestupků, za které policisté uložili v blokovém řízení pokuty v celkové výši 256 000 korun. Osmnáct přestupků bylo oznámeno do správního řízení. Nejvíce přestupků – 120 - se týkalo nedodržení nejvyšší povolené rychlosti. Za tyto přestupky řidiči zaplatili 143 000 korun. Šest řidičů bude k projednání přestupků předvoláno ke správnímu řízení.
 
Policejní radary zaznamenaly také několik „pirátů“ silnic. Na božejovském obchvatu na Pelhřimovsku jel řidič mimo obec rychlostí 132 kilometrů v hodině a v obci Pravíkov 88 kilometrů v hodině. Oba řidiči zaplatili na místě pokutu v blokovém řízení ve výši 2500 korun. Celkem 100 kontrolovaných řidičů mělo svá vozidla v nevyhovujícím technickém stavu. Ve 45 případech řidiči nebo jejich spolujezdci nepoužili bezpečnostní pásy a při třech kontrolách bylo zjištěno, že převážené děti nejsou v autě upoutány v zádržných systémech. Dva řidiči neměli řádně vylepenou dálniční známku. Policisté v rámci akce uložili také tři kauce v celkové výši 80 000 korun.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
26. duben 2011

vytisknout  e-mailem