Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

RELIÉF převzal Interpol

Databáze RELIÉF, která nabízí nové možnosti v boji proti drogové kriminalitě, se přiřadila k mezinárodním databázím vedeným Interpolem a bude využívána celosvětově. 

Do Evropy je v posledních letech pašováno denně obrovské množství drog. Téma boje proti mezinárodnímu obchodu s drogami se proto stalo jednou z hlavních priorit Evropské unie i Interpolu, největší světové policejní organizace.  

Centrálu Interpolu ve francouzském Lyonu navštívil 1. dubna 2019 policejní prezident Jan Švejdar. Účelem jeho návštěvy bylo setkání s generálním tajemníkem Interpolu Jürgenem Stockem a prodiskutování aktuálních policejních témat, která spojují Interpol s policejními sbory jednotlivých států. Tehdejší Československá republika patřila k zakládajícím státům Interpolu, který působí již od roku 1923. V současné době Interpol sdružuje 194 zemí světa.    

reliéf 5Důležitým bodem jednání bylo podepsání darovací smlouvy o převodu databáze RELIÉF, kterou ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou a Policejním prezidiem ČR vyvinul Kriminalistický ústav. Jedná se o unikátní mezinárodní kriminalistickou sbírku mechanoskopických stop na povrchu lisovaných zásilek drog, především kokainu a heroinu. Maximálně využívá kriminalistické metody vedoucí k individuální identifikaci zásilek drog a výrazným způsobem tak posunuje možnosti mezinárodní spolupráce a celosvětového boje proti obchodu s drogami. Autorem myšlenky projektu RELIÉF je Vladimír Táborský z Národní protidrogové centrály. Technickým realizátorem projektu je mechanoskop Pavel Rak z Kriminalistického ústavu. „Sbírka slouží k vyhledávání vazeb mezi organizacemi zabývajícími se výrobou, přepravou a obchodem s drogami. Na celém světě žádná taková neexistovala. Doposud se analyzovalo pouze chemické složení nelegálních látek, a to ještě ne ve všech zemích,“ upřesnil Pavel Rak.

Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock projevil nadšení nad tím, že Česká republika nabízí novou kriminalistickou sbírku k celosvětové aplikaci. Myšlence projektu RELIÉF předpověděl velkou budoucnost a vyslovil další podporu jejímu rozvoji. Interpol ji oficiálně zařadil mezi své databáze také proto, že je nyní mnohem snazší přesvědčit ostatní země, aby do databáze přispívaly. Autorům projektu RELIÉF předal plaketu Interpolu, jako výraz poděkování za spolupráci.

Policejní prezident Jan Švejdar v Centrále Interpolu mimo jiné uvedl: „Jsem hrdý na to, že mohu být přítomen takto významné události, kdy česká policie předává světu unikátní nástroj mezinárodní policejní spolupráce, sloužící k potírání drogového organizovaného zločinu“. 

kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav
4. dubna 2019

Odkazy do noveho okna

reliéf 1

reliéf 1 

Detailní náhled

reliéf 2

reliéf 2 

Detailní náhled

reliéf 3

reliéf 3 

Detailní náhled

reliéf 4

reliéf 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem