Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Rekreační objekty v zimě

PRAHA VENKOV-JIH – Některé rekreační chaty a chalupy se v tomto zimním období stávají terčem zlodějů. 

Zloději si vybírají zejména ty oblasti, kde se nachází velký počet rekreačních objektů. Jsou to především místa hatových osad, které jsou převážně soustředěny v okolí říčních toků Sázavy, Vltavy, Slapské přehrady a rozsáhlých lesních porostů v blízkosti Říčan a Kamenice.
Zde si pak zloději převážně vybírají odlehlé a nedostatečně zabezpečené objekty, ke kterým se dá dobře a při tom i nepozorovaně přiblížit, či zajet autem. Pachatelé se vloupávají přímo do nich, nebo do kůlen, garáží, sklepů, či zahradních altánů, které jsou součástí nemovitosti. 

chata v ziměJak si chránit v průběhu zimy svojí chatu nebo chalupu?

Preventivních rad by se dala vyjmenovat celá řada, ale mezi ty nejdůležitější lze zařadit:
1) Provést občasnou a nepravidelnou kontrolu chaty nebo chalupy s případným úklidem sněhu v zimním období. Může to budit dojem neustálé kontroly.
2) Objekt lze zajistit především mechanickými zábrannými prostředky. Bytelné dveře opatřené dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, uzamykatelné okenice. Vstupní dveře a okna osazená ochrannou mříží jsou dalšími překážkami, které mohou zloděje odradit.
3) V dnešní době se začínají využívat různé elektronické zabezpečovací systémy, vybavené pohybovými čidly, akustickými hlásiči, záznamovým zařízením, ale i GSM alarm systémy, které využívají komunikace přes GSM síť, jako mobilní telefon.
4) Problematikou majetkové trestné činnosti se zabývá také preventivní projekt „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům!“ Projekt se zaměřuje i na ochranu rekreačních objektů. Kombinuje technické a elektronické zabezpečení a jejich nejvhodnější kombinace s cílem snížit kriminalitu na úseku majetku. Součástí projektu je také mobilní aplikace ,,Zabezpečte se!“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek.

A na závěr ještě jedno doporučení: „Nebuďte neteční ke svému okolí, všímejte si pohybu cizích osob a vozidel ve vaší chatové osadě. I tato pro Vás bezvýznamná informace může policistům třeba pomoci při objasňování případů vloupání do rekreačních objektů.“por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
PČR Praha venkov-JIH
11. ledna 2021

vytisknout  e-mailem