Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Reflexní doplňky by měly být samozřejmostí pro chodce i cyklisty po celý rok!

BRNO: Bezpečně v silničním provozu 

     Léto ukončilo své panování a na řadu přichází opět podzim a s ním spojené změny počasí, teplot a také zkrácení dne. V ranních hodinách komplikuje viditelnost pozdní rozednívání či mlhy a se změnou času krácení dne, kdy odpoledne kolem šestnácté hodiny bude šero.

     Od podzimu do jara stěžují řidičům i chodcům pohyb na silnici zhoršené klimatické podmínky. Déšť, mlha, popadané listí, náledí či sníh jsou příčinou mnoha dopravních nehod, protože řidiči nepřikládají zhoršeným povětrnostním podmínkám dostatečnou důležitost nebo si ještě neuvědomili, že skončilo období teplého počasí a suchých silnic. Spoléhají i na to, že na kluzké nebo vlhké vozovce mají stejnou nebo nepatrně větší brzdnou dráhu jako na suché. Tak často dochází k tomu, že řidič, který zpomalí nebo zastaví před přechodem pro chodce (aby dal chodci přednost) je ohrožen nebo sražen vozidlem jedoucím za ním.

     Ale i chodci by měli myslet na své bezpečí, protože za snížené viditelnosti jsou hůře vidět. V letním období nosí více pestré oblečení, které je pro řidiče lépe viditelné, ale v zimních měsících často zapomínají na to, že jejich oblečení je většinou tmavé. Řidiči vozidel, motocyklu nebo cyklisté mají povinnosti svítit, chodci takovou povinnost nemají, i když jsou na silnicích nejzranitelnější, proto by měli více myslet na svoji bezpečnost a mít např. reflexní doplňky (pásky na bundě, tašce…), kterými na sebe při osvětlení upozorní, jelikož řidič může tmavou postavu zahlédnout až na poslední chvíli.

 

 CHODCI A CYKLISTÉ:

  • Jste na silnicích nejzranitelnější.

  • Musíte o to více myslet na svoji bezpečnost a zvýšit svoji viditelnost v silničním provozu.

  • VIDĚT A BÝT VIDĚN“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti a v noci platí dvojnásob.

  • Využívejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je tak, abyste byli dobře vidět za světla i tmy.


PODSTATNÁ ČÁST DOPRAVNÍCH NEHOD S CHODCI

JE PŘÍMÝM DŮSLEDKEM JEJICH NEVYHOVUJICÍCHO OBLEČENÍ!


ŘIDIČI:

  • Mlhy, přízemní mrazíky či popadané listí jsou často příčinou dopravních nehod (delší brzdná dráha, snížená adheze, nebezpečí smyku).

  • Přizpůsobte jízdu povětrnostním podmínkám a stavu vozovky.

  • Dodržujte zákonem a místní úpravou stanovené rychlostní limity, při špatné viditelnosti, mokré, zasněžené nebo namrzlé vozovce zpomalte.

  • Pokud se dostanete do smyku, nešlapejte prudce na brzdu, ale vyšlápněte pedál spojky a opakovaně sešlapávejte brzdu. Nestrhávejte prudce volant.

  • Se zvýšenou opatrností projíždějte zastíněnými úseky – lesem a přes mosty nebo nadjezdy, kde se námraza drží nejdéle. Dodržujte nejen nejvyšší dovolenou rychlost, ale také bezpečnou vzdálenost za vozidlem před vámi.

 

Policisté z Preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství policie JmK spolupracují i s Dopravním podnikem města Brna. Informace o důležitosti reflexních prvků běží i na monitorech, které jsou zabudovány přepravních prostředcích DPMB.

 

nprap. Petra Hrazdírová

Odkazy do noveho okna

Snímek1

Snímek1 

Detailní náhled

Snímek3

Snímek3 

Detailní náhled

Snímek4

Snímek4 

Detailní náhled

Snímek5

Snímek5 

Detailní náhled

Snímek6

Snímek6 

Detailní náhled

Snímek7

Snímek7 

Detailní náhled

Snímek7A

Snímek7A 

Detailní náhled

Snímek8A

Snímek8A 

Detailní náhled

Snímek9

Snímek9 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem