Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Řádili na nádraží a v jeho okolí

BRNO: K usvědčení pachatelů v řadě případů pomohly záběry z bezpečnostních kamer. 

Návštěvníci Brna i cestující z brněnského hlavního nádraží si mohou na nějakou dobu oddechnout. Kriminalistům se podařilo v minulých dnech vypátrat a usvědčit hned dva aktivní kapsáře. Ti právě na vlakových nástupištích, v podchodu brněnského dopravního a obchodního uzlu i na tramvajových zastávkách, okrádali cestující. Velmi aktivní byl v minulých měsících čtyřiadvacetiletý muž. Tomu se podařilo prokázat, mimo jiné za pomoci záběrů z bezpečnostních kamer, šestadvacet kapesních krádeží. Za poslední měsíc jich bylo šestnáct. Vedle toho také policistům přiznal i několik krádeží řetízků, které poškozeným v létě strhl z krku. To vše stihl za období od dubna, kdy byl právě pro majetkovou trestnou činnost ve vězení. Komplicem mu byla v řadě případů o čtyři roky mladší žena. Poškozeným bral i za chůze z batohů obvykle peněženku s finanční hotovostí a platebními kartami, mobil či další cennosti. Získal také například zlaté zuby, které si poškozená cenila na nejméně třicet tisíc. Celková škoda se vyhoupla přes sto tisíc korun. Ve stejné oblasti řádil i osmadvacetiletý muž. Ten od začátku září, kdy se vrátil z výkonu trestu, stihl okrást čtyři poškozené. Muž napadající na jednu nohu ve všech zatím prokázaných případech kradl z batohu neseného na zádech. Poškozeným způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. Oba muži jsou pro své skutky stíhaní vazebně. Kriminalisté předpokládají, že výčet jejich skutků ještě není konečný.

V předvánočním čase policejní preventisté upozorňují, že místa, kde oba pachatelé působili, jsou typická právě pro činnost kapsářů. Přidávají rovněž zásady, jak se chránit proti krádežím a zásady bezpečného nakupování:

POZOR NA KRÁDEŽE - BEZPEČNÉ NÁKUPY

  1. Vyhýbejte se tlačenicím.
  2. Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí a nenechávejte bez dozoru.
  3. Nenoste peníze, doklady a jiné cennosti v batohu na zádech.
  4. Kabelku nebo tašku přes rameno nenechávejte viset na zádech, chraňte ji rukou na boku nebo na břiše a vždy ji mějte uzavřenou.
  5. Nenoste peněženku a jiné doklady v zadní kapse kalhot
  6. Snažte se u sebe nosit jen tolik peněz, kolik skutečně potřebujete. Peněženku a doklady noste odděleně.
  7. Při nakupování neukládejte své tašky s penězi a doklady do nákupních vozíků.
  8. Pokud zjistíte, že jste byli okradeni, co nejdříve kontaktujte Policii České republiky.      
  9. Pokud vám byla odcizena platební karta, ihned zablokujte účet.
  10. Pokud vám byly odcizeny klíče od domu a osobní doklady, co nejrychleji učiňte opatření proti vykradení domu a zneužití dokladů.

Video níže.

por. Bohumil Malášek, 17. prosince 2020

vytisknout  e-mailem