Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Psovodi z Libereckého kraje si drží dlouhodobě vysoký standard

KRAJ - Úspěchů psovodů z Libereckého kraje není málo. Je dobré vědět, že zde máme zkušené kolegy se čtyřnohými parťáky, kteří přispívají k naší bezpečnosti. 

"Dnes devět minut po patnácté hodině odpoledne ohlásil anonym na tři tísňové linky 158, 156 a 112 , že se v obchodním centru Globus v Liberci nachází bomba. Okamžitě jsme zahájili evakuaci lidí, kteří se v nákupním středisku nacházeli, uzavřeli jsme příjezdové komunikace a začali prohledávat celý rozsáhlý objekt. Na místo je povolán policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání výbušnin."

8
To je častý scénář v případě nahlášení nástražných výbušných systémů. A nebývá jich v Libereckém kraji málo. Ročně vyjíždějí psovodi v kraji k více jak dvěma desítkám případů.

Prohledání celé budovy školy, soudu či nákupního centra může zabrat i několik hodin.

Psovod nejprve pohledem prozkoumá prostor, zda si nevšimne předmětu připomínajícího výbušninu. Poté nakonec prostor prohledávají se svým čtyřnohým parťákem společně. V případě výskytu podezřelého předmětu služební pes lehnutím na zem dává znamení. 

V převážné většině jde naštěstí o planý poplach. Anonymní telefonát o bombě je obvykle výmyslem psychicky nemocného člověka. Často to ale také dělají zhrzení zaměstnanci nebo děti, kterým se nechce do školy. To však není důvod práci podceňovat. 

Policisté v Libereckém kraji mají celkem 29 služebních psů, z toho 25 jich je zaměřených všestranně a 4 psi jsou cvičeni na speciální činnosti. Z plemen převažují němečtí ovčáci, dále tu jsou i belgičtí ovčáci.

Policie využívá k výkonu služby služební psy pro speciální úkony a služební psy pro tzv. klasické využití. Psi specialisté jsou určeni především k vyhledávání narkotik, výbušnin, akcelerantů hoření, zbraní, ztotožňování pachů a vyhledávání lidského cadaveru (lidských ostatků). Služební psi na tzv. klasiku se rozdělují do kategorií hlídkových a pátracích. Ne každý pes se však na práci hledače výbušnin hodí, hledání drog apod. hodí. 

Krajské ředitelství policie Libereckého kraje se od doby svého vzniku tj. od roku 2010  účastní pravidelně policejních mistrovství ve služební kynologii. Policejní mistrovství se koná každoročně (vyjma covid roku 2020), střídavě sudý rok je policejní mistrovstí ve všestranné kynologii (kousání, stopy atd.) a lichý rok ve speciální kynologii ( výbušniny, drogy). Na tyto celostátní mistrovství se vždy nominují 2 psovodi z jednotlivých krajů, jejich výsledky se následně započítávají do soutěže družstev. Mají to samozřejmě být ti nejlepší.

Veškeré modelové situace na těchto závodech jsou  nastaveny do podmínek, s kterými se policisté mohou při výkonu služby setkat. Rychlost vyhodnotit stávající situace psovodem a okamžitá reakce služebního psa je ve většině případů rozhodující pro zdárné zvládnutí stanoveného úkolu.

Výkony psovodů a především jejich psů na těchto mistrovstvích  ukazují na nezastupitelnou úlohu služebního psa při plnění úkolů Policie ČR a zároveň prokazují výbornou úroveň policejní služební kynologie v České republice.

6Letošní XVII. ročník policejního mistrovství České republiky soutěže psovodů Policie ČR se služebními psy se uskutečnil v Solenici kousek od Orlické přehrady, a to ve dnech 13. - 17. září 2021

Pod záštitou ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky 34 nejlepších psovodů, ze všech bezpečnostních sborů a ozbrojených sil České republiky, téměř celý týden soutěžili ve dvou hlavních kategoriích, a to ve vyhledávání výbušnin a vyhledávání omamných a psychotropních látek. Všichni změřili své síly také v disciplíně ovladatelnosti a obratnosti psů.

Policie ČR letos na své mistrovství psovodů specialistů pozvala také kolegy z Armády ČR, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR a Vojenské policie. Čtyřdenní klání tak získalo ještě na vyšší kvalitě, konkurence soutěže tím nabyla obrovských rozměrů. 

Krajské ředitelství policie Libereckého kraje se opět blýsklo krásným výkonem a bronzovým umístěním nprap. Davida Kose v kategorii vyhledávání výbušnin, a ukázalo tak stejně jako v předešlých letech, že práce psovodů a jejich čtyřnohých parťáků je v Libereckém kraji na vysoké úrovni. Právem můžeme být hrdi na to, že v našem kraji máme takovéto zkušené kolegy. I další umístění na letošním ročníku stojí za zmínku. Kolega nprap. Martin Vejběra se se svým služebním psem umístil na 9. místě ve vyhledávání drog. Celkem ve družstvech obsadili kolegové 4. místo

Několik úspěchů psovodů Libereckého kraje na mistrovstvích České republiky od roku 2010:

Oddělení speciálních činností:

1. místo drogy mjr. Mgr. Aleš Jehlička (2011)

6. místo drogy kpt. Bc. Vladimír Hovad (2013)

5. místo výbušniny nprap. David Kos ( 2019)

3. místo výbušniny nprap. David Kos ( 2021)

4. místo družstva (2021 ) - v rámci Policie ČR třetí nejlepší umístění (1. místo hl. město Praha, 2. místo  Moravskoslezký kraj, 3. místo vojenská policie)

Další skvělý úspěch byl v roce 2019, kdy byly v Černousích pořádané závody s mezinárodní účastí policie a účastí 5 krajů PČR, umístění:

1. místo drogy Kpt. Bc. Vladimír Hovad

1. místo výbušniny nprap. David Kos

1. místo družstva Hovad, Kos

Všestranné činnosti:
 

1. místo ppor. Bc. Jaroslav Petráček ( 2010 )

1. místo ppor. Bc. Václav Mlejnek ( 2012 )

1. místo družstva ( 2012 )

3. místo družstva ( 2018 )

Tyto úspěchy mají zákonitou spojitost i s výkonem služby, u speciálních kynologických činností jsou tito služební psi po celou dobu využíváni skoro na všech realizacích TOXI jak v rámci kraje, tak i mimo kraj. V několika případech jsou i vyžádáni pro realizace Národní protidrogové centrály. Kromě uvedených činností jsou využíváni také jednotlivými útvary Krajského ředitelství policie Libereckého kraje v rámci různých opatření např. Mácháč forever, Medik, dopravně bezpečnostních akcí, ke spolupráci s cizineckou policií. Tito psi se účastní i  různých cvičení např. proti aktivnímu střelci.

U výbušnin jsou to hlavně preventivní prohlídky na fotbalových a hokejových utkáních, bezpečnostním opatření Jizerská 50, návštěvách ústavních činitelů, prověření míst nahlášených jako podezřelé nástražné výbušné systémy. V těchto případech je použití služebních psů 60krát do roka. 

Psovodi se služebními psy jsou využíváni také i v rámci preventivních a prezentačních akcí pro veřejnost, a to zhruba 30krát ročně.

Další činnosti, při kterých jsou využíváni služební psi:

•    pátrání po pohřešovaných osobách v terénu
•    skryté střežení objektů nebo jiných prostor
•    zajištění bezpečnosti zakročujících policistů nebo zamezení vstupu do určených prostor
•    střežení a doprovod osob zajištěných, zadržených a zatčených – eskorty
•    pomoc při obnově veřejného pořádku
•    bezpečnostní opatření pod jednotným velením a další

Výkon celého specializovaného útvaru, ale zejména psovodů zařazených na skupinách základních kynologických činností, se neobejde bez vynikající fyzické kondice. Jedná se o stejně náročnou služební přípravu jako je tomu třeba u prvosledových hlídek pořádkové policie a obdobných složek.

Psi slouží u policie zpravidla kolem devíti let. Někteří dokonce až do dvanácti. Pes se nesmí zaleknout pachatele, střelby ani velkého hluku. Psovodi tak získají přítele i do osobního života - většina z nich si totiž psa nastěhuje domů. Nejčastěji mají dva psy - jednoho staršího a jednoho mladšího. 

A co se stane se psem, kterého už dohnalo stáří a nemůže dále sloužit?

V drtivé většině si psovodi pejsky nechávají. A když to z nějakého důvodu nejde, většinou ho dají  do dobrých rukou.

Psovodi jsou zkrátka tzv. srdcaři. 

5. 10. 2021
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem